2020 SORÁN SIKERESEN ZÁRULT AZ EGÉSZSÉGES ÉLELMISZEREKET GYÁRTÓ ÉS FORGALMAZÓ FLAIR MOJITO KFT. TÖBBSÉGI ÜZLETRÉSZÉNEK ÉRTÉKESÍTÉSE. A TRANZAKCIÓ KERETÉBEN A TÁRSASÁGGAL SZOROSAN EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNER CÉG KÉT TULAJDONOS VEZETŐJE VÁSÁROLTA MEG A TÁRSASÁG TÖBBSÉGI TULAJDONRÉSZÉT OLY MÓDON, HOGY AZ ALAPÍTÓ TULAJDONOSOK TOVÁBBRA IS AKTÍVAN RÉSZESEI MARADTAK A TÁRSASÁG MŰKÖDÉSÉNEK. A VEVŐK TÁRSBEFEKTETŐJE AZ MFB CSOPORTHOZ TARTOZÓ HIVENTURES VOLT, AMI KKVPRO FINANSZÍROZÁSI MEGOLDÁSÁN KERESZTÜL TŐKE OLDALON FINANSZÍROZTA A TRANZAKCIÓT. MI MINT CMBP A VEVŐK TRANZAKCIÓS TANÁCSADÓI VOLTUNK.

A tranzakciós tapasztalatokról, a Hiventures által nyújtott finanszírozási struktúráról és a továbbra is aktív, mára viszont kisebbségi tulajdonnal rendelkező alapítókkal való együttműködés tapasztalatairól beszélgettünk Ipsits Anitával és Ipsits Gáborral.

Mondható-e, hogy MBO – azaz vezetői kivásárlási – tranzakciót hajtottatok végre, azaz olyan társaságba vásároltátok be magatokat, ahol már korábban vezetői szerepet töltöttetek be? Meséljétek el, kérlek, hogyan jött az ötlet/lehetőség/gondolat?

Jó kérdés, hogy lehet-e MBO-nak hívni azt a fajta tranzakciót, amit mi csináltunk. Egyfelől igen, hiszen közeli partnerként, szinte napi szinten dolgoztunk együtt a társaságot alapító és vezető tulajdonosokkal. Jól ismertük a cég működését, közösen terveztük például a franchise jellegű bolthálózat megszervezését. Ugyanakkor fontos lehet, hogy nem voltunk belső vezetők, nem láttuk a belső kimutatásokat, nem ismertünk minden részletet. MBO vagy MBI – végül is mindegy.

Az igazán izgalmas az volt, hogy az alapító tulajdonosok megosztották velünk a társaság értékesítésére vonatkozó gondolataikat. Bár lett volna külsős vevőjelölt, mégis bizalmat szavaztak nekünk: ha érdekel minket a lehetőség, tegyünk ajánlatot mi is. Ilyen lehetőség egyszer adódik az ember életében, ezért nem is vesztegettünk sok időt: belevágtunk.

Nem csak, hogy belevágtatok, de a sok kihívás ellenére sikeresen végig is csináltátok a tranzakciót. Mik voltak a folyamat tapasztalatai? Pozitív élmények és kihívások?

Első tranzakciónk volt. Ráadásul a megálmodott konstrukció viszonylag összetett volt több szempontból is, például azért, mert az eladók csak üzletrészük egy részét adták el, és részesei maradtak a társaság életének. A tranzakciós tárgyalások korai szakaszában jelent meg hazánkban a Covid vírus is és minden ezzel járó bizonytalanság. Végezetül finanszírozási struktúra szempontjából úttörők is voltunk a tranzakcióval, amit csináltunk.

Mindez elkerülhetetlenül oda vezetett, hogy nem tudott egyenes út lenni a tranzakció lebonyolítása, rengeteg egyeztetésre, útkeresésre volt szükség, mire oda jutottunk, hogy mindenki számára megfelelő eredményre jutottunk. A sikerhez pedig nagyon jó és folyamatosan ápolt emberi kapcsolatokra, rengeteg türelemre, elnyűhetetlen idegekre és egy jó csapatra volt szükség.

Két dolgot emelnék ki ezek közül: Egyfelől a megfelelő emberi kapcsolatokat. Egyértelmű volt számunkra, hogy mindvégig meg akarjuk tartani a jó emberi kap-csolatot az eladókkal. Ehhez sokszor persze engedmé-nyeket kellett tennünk, máskor viszont mi kaptunk komoly gesztusokat a másik oldalról. Ez a fajta kölcsö-nösség sokat segített a kihívásokkal teli időszakokban.

Másfelől a profi csapat szükségességét emelném még ki. Volt itt némi útkeresésünk, mire megtaláltuk a jó partnereket, de visszatekintve ez kritikus sikertényező volt. Mind tranzakciós tanácsadó, mind jogi támogatás terén remek segítségünk volt nekünk is és egyébként az eladói oldalnak is. Így a nehézségek és komplexitások ellenére végig lehetett csinálni a tranzakciót.

Említettétek, hogy úttörők voltatok a tranzakció finanszírozási struktúráját illetően. Itt feltételezem arra gondolsz, hogy elsőként a piacon, sikeresen vontatok be mezzanine-jellegű finanszírozást az MFB Csoporthoz tartozó Hiventurestől a bankhitel mellett. Miért volt ez érdekes struktúra számotokra?

A Hiventures által biztosított KKVPRO finanszírozási struktúra akkor frissen jelent meg a piacon. Anita olvasott róla először valamilyen szakmai folyóiratban, ezután alaposabban utánanézett. A Hiventures által biztosított forrás lényege röviden, hogy a bank által nyújtott hitel és a vevők által biztosított tőke mellett köztes finanszírozási formaként jelenik meg. A hozamelvárás jelentősen meghaladja a banki hiteleket, de elmarad egy tisztán kockázati tőkebefektetés hozamelvárásaitól. Az Hiventures-befektetés ráadásul zárt struktúrában történik, így a mostani tulajdonosoknak előre egyeztetett feltételek mellett joga van az elvárt befektetői hozam megfizetése mellett kivásárolni a Hiventures-befektetést. A termék nagyon izgalmas volt számunkra, lehetővé tette a tranzakció lebonyolítását a rendelkezésünkre álló tőke mellett úgy, hogy nem kellett egyéb tőkéstársat bevonnunk, hanem teljes mértékben kontrollban tudtunk maradni a társaságban.

Ugyanakkor kihívás volt, hogy igazából senkinek nem volt tapasztalata az ilyen jellegű tranzakciók lebonyolítása kapcsán. Sem a Hiventuresnek, sem az együttműködő bankoknak. A komplexitást jól mutatja, hogy végül mindegyik félnek szüksége volt jogi támogatásra, így végül négy jogászi csapat (eladó, vevő, bank, Hiventures) munkáját kellett egyeztetni folyamatosan.

Úgy tudom, mára jelentősebb rutin alakult ki természe-tesen mind a Hiventures, mind a bankok részéről, és sokkal gyorsabb, simább tud lenni az ügymenet.

Azóta a Hiventures passzív befektetőként ugyan, de jelen van a társaságban. Mik a tapasztalatok a mindennapi működést illetően?

Egyelőre pozitív tapasztalatokról tudunk beszámolni. Van egy előre meghatározott standard jelentési kötelezettség, aminek természetesen eleget teszünk. Emellett szerencsére a társaság nagyon jól hozza az elvárt eredményeket. Így viszont szinte teljes a mozgás-terünk a vezetői feladatok ellátása kapcsán, természe-tesen az előre egyeztetett üzleti terv keretein belül.

Az eredeti tulajdonosok is részesei maradtak a cég működésének. Hogyan működik az átadás-átvétel és a közös működtetés folyamata? Nálunk már a kezdetektől az volt az elképzelés, hogy az alapító-tulajdonosok csak részben szállnak ki, és továbbra is aktív részesei maradnak a társaság életének. Mondhatnám, hogy azóta nincs is jelentős változás: mindenki dolgozik csendesen és aktívan. Megkockáztatom, a tranzakció óta erősödött a bizalom a felek között: már nem a külsős partnerek vagyunk, elkerülhetetlenül eltérő érdekekkel, hanem tényleg egy közös célért küzdünk. Számos új projektet indítunk például, mely reményeink szerint további jelentős fejlődést eredményezhet majd a társaság életében. Természetesen a teljes bizalom és remek kapcsolat mellett is mindenképp szükséges volt egy, a feleket megfelelően és kölcsönösen védő szindikátusi szerződésben szabályozni a jövőbeli együttműködés kereteit. Ez külön dokumentációt és egyeztetéseket követelt meg. Azóta ez a dokumentum egy fiókban pihen, reméljük ez így is marad.

Köszönjünk szépen a beszélgetést. Még egyszer gratulálunk a sikeresen zárt tranzakcióhoz, és további nagyon jó munkát kívánunk!