2022 AUGUSZTUSÁBAN ÉRKEZETT A HÍR – NEMZETKÖZI HÁLÓZATUNK, AZ IMAP ELNÖKÉTŐL – JURGIS ONIUNASTÓL, MISZERINT AZ IGAZGATÓTANÁCS ELFOGADTA A BUKARESTI SZÉKHELYŰ, BI CORPORTATE FINANCE (BICF) JELENTKEZÉSÉT AZ IMAP HÁLÓZATÁBA. EBBŐL AZ ALKALOMBÓL KÉSZÍTÜNK INTERJÚT BOGDAN ILIESCUVAL, A BICF ALAPÍTÓJÁVAL ÉS ÜGYVEZETŐ PARTNERÉVEL.

Kedves Bogdan, köszönjük, hogy elfogadtad a felkérést, és üdvözlünk nemzetközi hálózatunk tagjaként!

Én köszönöm a lehetőséget, nagy öröm számunkra, hogy az IMAP tagjai lehetünk.

Pár mondatban mesélnél magadról és a BICF indulásáról?

A BICF megalapítása előtt közel húsz évet dolgoztam a romániai BRD – Groupe Société Générale-nál. Ebből több mint tíz évet a vállalati pénzügyek részleg vezetőjeként töltöttem el, amelynek köszönhetően széles körű tapasztalatra tettem szert vállalateladási és felvásárlási ügyletek, projektfinanszírozás és tőkepiaci műveletek területén. Izgalmas, de kihívásokkal teli időszak volt ez a román piacon, számos vállalkozás küzdött a magas eladósodottsággal, nehéz körülmények között. Ügyfeleink közt több mint harminc nagyvállalat is megtalálható volt, közülük hatnak az értékesítésében vagy tőzsdei bevezetésében tevékeny részt vállaltunk. Ilyen volt az Energie Group S.A., a romániai áramszolgáltató piac egyik kulcsszereplője. Az tőzsdei bevezetés után beválasztottak a cég igazgatótanácsába, emiatt a BRD-nál betöltött pozíciómat föl kellett adnom.

A BRD-től való távozás egyúttal lehetőséget adott arra, hogy elindítsam saját vállalkozásomat, így alapítottam meg a BICF-et 2016-ban. A kezdeti koncepció szerint kifejezetten a hazai vállalkozókra fókuszáltunk, de több sikeres nemzetközi tranzakció hatására nagyobb nemzetközi vállalatok is aktívan keresnek bennünket.

Az IMAP-hoz való csatlakozás évek óta tervben volt. Nagy lépés számunkra, hogy ez most valóra vált. Bízom benne, hogy kölcsönösen tudjuk majd kamatoztatni a helyi kapcsolatrendszerünk és az IMAP globális hálózata által nyújtott előnyöket.

Kikből áll össze a BICF csapata?

Cégünk jelenleg hat főből áll. Régi ismerősöm, Alin Pop, 2019-ben csatlakozott hozzánk partnerként. Közel húsz éves tapasztalattal rendelkezik a vállalati pénzügyek területén, ennek nagy részét az UniCredit Csoportnál szerezte, ahonnan az UniCredit Romania Investment Banking divíziójának vezetőjeként távozott. Kereskedelmi banki jártassága jól kiegészíti projektfi-nanszírozási és tőkepiaci tapasztalataimat. 2020 óta a senior csapatunkat erősíti még évtizedes tőkepiaci és vállalati pénzügyi hátterével Mihai Chisu is.

Melyik közelmúltbeli tranzakcióitokra vagytok a legbüszkébbek?

Jelentős mérföldkő volt a BICF életében 2019-ben az Adeplast SA értékesítése a Sika számára. Az Adeplast hőszigetelő és egyéb építőanyagok gyártásából akkoriban közel 110 millió eurós árbevételt termelt, és több mint 460 munkavállalót foglalkoztatott. A tranz-akció értéke meghaladta a 100 millió eurót. A projekt új lehetőségeket nyitott meg számunkra, értékes tapasztalatként szolgált az építőanyag-gyártás iparágában. 2021-ben például a Saint Gobain számára nyújthattunk segítséget a Duraziv felvásárlá-sában (szintén építőanyag-gyártással foglalkozó romániai vállalat, árbevétele közel 30 millió euró).

Milyennek látod a romániai M&A-piac közeljövőjét?

Úgy gondolom, nincs jelentős eltérés a globális trendektől. A vevőknél azt tapasztaljuk, hogy inkább kivárnak, látni akarják, merre halad a világ. A magas kamatok miatt eközben a vállalatok értéke csökken, még jól működő cégek esetében is. Országspecifikus hatás, hogy az orosz–ukrán háború erősebben érint minket a területi közelség miatt.

Tudnál olyan szektorokat mondani, amik ezekben a nehéz időkben is jó lehetőséget biztosítanak?

Az építőanyag-gyártásban a továbbiakban is látok még potenciált, több okból kifolyólag is. Számos nagyobb infrastrukturális beruházás van még folyamatban Romániában, beleértve olyan nagy léptékűeket is, mint az autópálya-építések (Moldova–Bukarest, Kolozsvár–Bukarest).

Másik figyelemre érdemes szektor a mezőgazdaság és az ehhez kapcsolódó logisztikai megoldások piaca. Románia önmagában is a világ tíz legnagyobb gabona- és kukoricaexportőrei közé tartozik, ehhez adódott most hozzá, hogy az Ukrajnával közös határ és a fekete-tengeri hozzáférés miatt megnőtt a szerepe az ukrajnai búza és kukorica exportjában is.

Milyen szempontok tehetik vonzóvá Romániát a nemzetközi befektetők számára?

Természetesen több ilyet tudnék mondani. Egyik legfontosabb talán, hogy Románia önmagában is egy jelentős piac a közel 20 millió fős lakossággal, ehhez kapcsolódik még, hogy közel 2 millióan dolgoznak külföldön, melynek gazdasági szerepe sokszor alá van becsülve. Az országra jellemző a külföldi befektetők iránti nyitottság is. Úgy gondolom, hogy ezt a közelmúltban bekövetkezett politikai változások sem fogják befolyásolni. Ha valamihez hasonlítani akarnám, akkor a 15 évvel ezelőtti Magyarországot mondanám példának a külföldi befektetések számára teremtett kedvező feltételek szempontjából.

Kedves Bogdan, köszönjük a beszélgetést, és reméljük, mihamarabb találkozunk egy IMAP-konferencián, vagy egy közös tranzakció során!

Én is nagyon köszönöm!