TERMÉSZETI KATASZTRÓFÁK SÚJTANAK, TARTÓS FEGYVERES KONFLIKTUSOK ZAJLANAK A VILÁG SZÁMOS PONTJÁN. AZ EDDIGI LEGNAGYOBB ÉHÍNSÉG VAN KIALAKULÓBAN KELET-AFRIKÁBAN. 4,4 MÁSODPERCENKÉNT MEGHAL EGY GYEREK, AKIT MEG LEHETETT VOLNA MENTENI. AZ ÉLETMENTŐ OLTÁSOKHOZ ÉVENTE 25 MILLIÓ GYERMEK NEM JUT HOZZÁ. AZ IVÓVÍZ HIÁNYA MIATT HALÁLOS JÁRVÁNYOK TERJEDNEK, ÉS BECSLÉSEK SZERINT 367 MILLIÓ GYERMEK JÁR KÖZEGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÁSOKAT NÉLKÜLÖZŐ ISKOLÁBA. A VILÁG TÍZÉVES GYERMEKEINEK CSAK EGYHARMADA TUD ÍRNI ÉS OLVASNI.

A válságterületeken a segítségből soha nem elég, azonban itthon is nagyon sok gyerek szorul támogatásra. Az UNICEF, a világ legnagyobb gyermekvédelmi szervezete, azonnali segítséget nyújt a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő vagy bajba jutott gyerekeknek, és az itthoniakért is töretlenül dolgozik. A pandémia hosszú távú hatásai miatt a fiatalok mentális állapota romlott, a szomszédunkban zajló háború, a gazdasági nehézségek sok magyar család életét nehezítették meg. A gyerekek itthon is új kihívásokkal néznek szembe. Mészáros Antóniával, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a szervezet hazai programjairól, működéséről és lehetőségeiről.

Erről a hat betűről (UNICEF) mindenekelőtt a fejlődő országokban rendkívül nehéz körülmények között élő gyerekek jutnak eszünkbe. Sokan nem is tudják, hogy a szervezet hazánkban is számos programot visz, amelyek középpontjában a magyar gyerekek állnak.

Az UNICEF „márkája” az egyik legismertebb és leghitelesebb a világon, a nemzetközi gyermekvédelem vonatkozásában szinte mindenki hallott már rólunk, és az úgynevezett bizalmi indexünk is kiugróan magas. Ehhez képest az itthoni tevékenységünk sokkal újabb keletű, még sokat kell tennünk azért, hogy ez is hasonló mértékben benne legyen a köztudatban. De egyre többen találkozhatnak a munkásságunkkal, a legkülönfélébb, gyermekeket érintő hazai témákban. Jelenleg országszerte több mint 15 program keretében dolgozunk a magyar gyerekek jóllétéért. Mivel globális viszonylatban hazánk magas jövedelmű országnak számít, az UNICEF rendszerében donorország vagyunk, tehát alaptevékenységünk az adományok gyűjtése a világ legkiszolgáltatottabb, legnagyobb veszélyben élő gyerekei számára. De itthon sem megyünk el tétlenül a fiatalok problémái mellett. Foglalkozunk a magyar gyerekek védelmével, jóllétével, társadalmi részvételével és jogaik biztosításával. Ezekhez a helyi programokhoz azonban nem kapunk nemzetközi finanszírozást. Csak vállalati együttműködéseknek és a magánszemélyek 1%-os felajánlásainak köszönhetően végezhetjük ezt a felelősségteljes munkát.

Milyen kihívásokkal néz szembe ma egy gyerek Magyarországon?

Egyértelműen megfigyelhető a mentális problémák gyakoriságának növekedése. A pandémia időszakában átélt szorongás és a fertőzésveszély hatására történt átalakulások az oktatásban, a munkahelyeken, a társas kapcsolatokban egy egész generáció lelki egészségére jelenthetnek kockázatot. A karantén idején drámaian megugrott a családon belüli erőszak. A digitális világ korábban is komoly kihívásokat rejtett, de ezek is súlyosbodtak az elmúlt években. Mikor végre kilábaltunk a covid nehezéből, előtérbe kerültek a klímaváltozás egyre érezhetőbb hatásai. Aztán minderre jött a mostanra már több mint egy éve dúló háború a szomszédban, és ennek a gazdasági következményei – ezek is nyilvánvalóan erősítik a gyermekek félelmeit, szorongásait. Sok különböző és részben összefüggő krízis nehezíti az életünket, az lenne a csoda, ha ennek nem lenne hatása a fiatalokra. Az UNICEF Magyarország különösen sokat tesz a gyerekek mentális egészségének megőrzéséért és helyreállításáért a járványhelyzet kezdete óta. A gyerekek mellett a szülőket, pedagógusokat, szakembereket is támogatjuk. Lélekemelő programunkban például iskolapszichológusokat és tanárokat képezünk, hogy lelki egészségről szóló interaktív foglalkozásokat tartsanak az iskolákban. De online tananyagokkal, edukációs videókkal, szupervízióval, mentálhigiénés szakemberek által vezetett támogató, kompetenciafejlesztő csoportokkal is segítjük a szülőket és a gyerekekkel foglalkozó szakembereket. A mentális egészség mellett kiemelten fontosnak tartjuk, hogy kiálljunk a gyermekbántalmazás minden formája ellen – otthon, az iskolában, vagy az online térben. A gyermekekkel szembeni erőszak jelen van a mindennapokban, jeleit azonban ritkán vesszük észre. A probléma súlyosságára legújabb kutatásunk eredményei is utalnak. Ezer középiskolást kérdeztünk meg az iskolai zaklatással, az erőszak elterjedtségének mértékével és működésmódjával kapcsolatban. Aggasztó képet kaptunk. A megkérdezettek 66 százalékát tanulmányai során érte már rendszeres fizikai, lelki vagy verbális erőszak.

Nagyon magas számról beszélünk a kortárs erőszak vetületében is, de mi a helyzet a bántalmazás más formáit illetően?

2021-ben egy hazai kutatásunk keretében a magyar emberek gyermekbántalmazással kapcsolatos attitűdjét vizsgáltuk. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy kinek hol a határ a testi fenyítést mint hatékony nevelési eszközt illetően. A kutatás eredményei alapján bőven van még tennivaló; különösen aggasztó, hogy a megkérdezettek 38%-a egyetértett abban, hogy egy-egy pofon nem árt egy gyereknek.

Az elmúlt évek bezártsága, a félelem, az egzisztenciális bizonytalanság sajnos még veszélyesebbé tette a világot a gyerekek számára. A pandémia alatt becslések szerint akár 30%-kal is nőhetett a gyermekbántalmazási esetek száma. Legtöbbször zárt ajtók mögött zajlik, és rejtve marad. Pedig mindannyiunk közös felelőssége, hogy ez ne maradjon így. Mi azért hívjuk fel a figyelmet, hogy az áldozatok tudják, hova fordulhatnak segítségért, a szemlélődők pedig tisztában legyenek vele, hogyan segíthetnek, és hogy kötelességük segíteni. A téma hazai szakértőinek bevonásával az UNICEF Magyarország évekkel ezelőtt kifejlesztette HelpApp mobilapplikációját, amelynek segítségével a fiatalok tájékozódhatnak a bántalmazás működésmódjáról és fajtáiról, és azonnali segítséget kaphatnak, ha bántják őket, illetve erőszak jeleit észlelik környezetükben. KiberKresz sorozatunk a biztonságos online tér kialakításában segít, a Gyermekvédelmi kisokos pedig értékes tudással és hasznos elérhetőségekkel látja el azokat, akik gyerekekkel foglalkoznak vagy segíteni szeretnének egy bajba jutott gyereknek. Segítünk az erőszak felismerésében, a helyzetek értelmezésében, és megoldási javaslatokat ajánlunk mindenkinek, aki érintett vagy szemtanú lehet egy bántalmazási ügyben. A kisokos felnőtteknek és gyerekeknek szóló verzióban is elérhető a www.unicef.hu/bullying oldalon.

A fejlődő országokban élő gyermekek érthető módon sokkal összetettebb problémákkal küzdenek. Itthon nem életmentésre van szükség, de mégsem mondható el, hogy minden gyerek azonos esélyekkel indul egy boldog jövő felé. Hogyan segít az UNICEF Magyarország azoknak a magyar fiataloknak, akik eleve hátránnyal indulnak?

Kilátó Élményprogramunkat például kimondottan állami gondozott gyerekeknek hoztuk létre. Ők az egyik legkiszolgáltatottabb gyerekcsoport Magyarországon. Olyan kulturális vagy sporteseményekbe, pályaorientációs aktivitásokba vonjuk be őket, amelyek pozitívan befolyásolják jövőképüket, megküzdési képességeiket.

Rajtad Áll A Jövőd! programunk pedig hátrányos helyzetű hazai fiataloknak ad lehetőséget, hogy szakértők és mentorok segítségével maguk találjanak kreatív megoldásokat az őket érintő – és általuk azonosított – társadalmi problémákra. A legjobbak anyagi támogatást is kapnak az elképzeléseik megvalósításához, és egy nemzetközi fordulóban is megmérettethetik magukat.

Ébresztő-óra elnevezésű gyerekjogi foglalkozásunkat is érdemes itt említeni. Bár nem kifejezetten a hátrányos helyzetűeknek szól, hanem minden iskolásnak, de minél sérülékenyebb valaki, annál fontosabb, hogy ismerje a jogait, és ki tudjon állni magáért.

Tavaly november 20-án, a Gyermekjogok Világnapján nemcsak ikonikus épületek borultak kékbe az UNICEF jóvoltából a gyerekek jogaiért, hanem rendhagyó eseményt is szerveztetek a gyerekeknek. Hogyan kapcsolódik a szervezet tevékenysége a klímaváltozáshoz?

A fejlődő világban végzett humanitárius munka egyre nagyobb része kapcsolódik a klímaváltozáshoz, mert egyre többször már ehhez köthetőek például az áradások, extrém viharok, hőhullámok, aszályok és erdőtüzek, amelyeknek a következményeit kezelni kell. És a legsérülékenyebbek, köztük a gyerekek, minden válságban még jobban szenvednek. De a fejlett világban élő gyerekeket is erőteljesebben érinti a téma az idősebb generációknál – nemcsak azért, mert a mai gyerekek későbbi életét fogja leginkább befolyásolni a globális felmelegedés, hanem a már jelenben is megterhelő mentális vonatkozások miatt. Kimondhatjuk, hogy a klímaválság egyben gyerekjogi válság is. Tavaly nyáron egy nagymintás, reprezentatív felmérés keretében megkérdeztük a magyar gyerekeket és fiatalokat arról, hogyan gondolkodnak a klímaváltozásról. A válaszok alapján a korosztály 90%-a szorong valamilyen mértékben a klímaválság beláthatatlan következményei miatt. Erre aztán nagyon gyorsan konstruktív aktivitásokkal is reagáltunk: az UNICEF nemzeti bizottságai közül elsőként hoztunk létre egy komplex klímaedukációs programot, kifejezetten fiatalok számára és fiatalok részvételével. Célunk az volt, hogy valódi tudás, közösségépítés és személyes élmények segítségével csökkentsük a hazai fiatalok tehetetlenül megélt szorongását, negatív érzéseiket konstruktív aktivitásba fordítsuk, illetve hangot és részvételi lehetőségeket adjunk nekik ebben az életüket érintő fontos kérdéskörben. A „Klímahősök” nevű kezdeményezésben szerepet kaptak a civil, vállalati és kormányzati együttműködések is, és ennek köszönhetően létrejöhetett egyfajta generációk közötti párbeszéd is, a részt vevő fiatalok valódi döntéshozókkal vitathatták meg a legfontosabb kérdéseket, és kifejezhették a véleményüket is. Ez egy egész éves programsorozat és egy hosszú távra tervezett online edukációs platform volt, de november 20-án, a Gyerekek Világnapján is valóban erre hívtuk fel a figyelmet. Ötven kiemelkedő szakember közreműködésével megszerveztük az első hazai, fiataloknak szóló klímakonferenciát, ahol több mint négyszáz gyerek vett részt. 2023-ban pedig tovább folytatjuk, sőt kiszélesítjük a programunkat. Idén is készülünk interaktív elemekkel, de most a megoldásokon lesz a hangsúly. A vállalati együttműködések tervezése már elkezdődött, de továbbra is várjuk minden olyan potenciális partner jelentkezését, aki felelősséget érez a gyerekek jövőjéért, és aktív tagja szeretne lenni egy fenntarthatóbb világért küzdő közösségnek.

Köszönöm, hogy beavattál a hazai tevékenységeitek részleteibe. Nagyon sokrétű munkát végeztek, amely több szempontból is hiánypótló ma Magyarországon. Sok sikert kívánok a folytatáshoz!

Én is köszönöm. Remélem sikerül a hazai tevékenységünk hírét sok emberhez eljuttatnunk, hogy minél több segítséget nyújthassuk itthon is a gyerekeknek.

Az UNICEF Magyarország hazai programjai kizárólag hazai támogatóknak köszönhetően valósulhatnak meg. Adója 1%-ával sokat tehet a magyarországi gyerekekért, ha nekünk ajánlja fel, teljes egészében a helyi tevékenységünkre, vagyis magyar gyerekek segítésére költjük. UNICEF Magyarország, adószám: 18212718-2-42