PRIVÁT TOP 100 A 2022-ES LISTA ELROBOGOTT MELLETTÜNK A 2022-ES ÉV, ELKÉSZÜLHETETT ÖNÖKNEK A HETEDIK PRIVÁT TOP 100 LISTA: A HAZAI TULAJDONÚ TÁRSASÁGOK RANGSORA BECSÜLT CÉGÉRTÉKÜK ALAPJÁN. A SZÁMÍTÁSOK ALAPJÁT EZÚTTAL IS AZ ELŐZŐ KÉT ÉV ÁTLAGOS EBITDA SZINTŰ EREDMÉNYE (ÜZEMI SZINTŰ EREDMÉNY+ÉRTÉKCSÖKKENÉSI LEÍRÁS) JELENTETTE AZ EV/EBITDA-ALAPÚ SZORZÓSZÁMOS ÉRTÉKELÉSHEZ, ELISMERVE EZZEL A TARTÓSAN ÉS EGYENLETESEN JÓ TELJESÍTMÉNYT.

MÓDSZERTAN A lista összeállításának szempontjai:

  • hazai magánszemély (nem feltétlen magyar állampolgár) tulajdonában álló cégeket és magyar jogi személyeket listáztunk;
  • nem számoltunk az állami, önkormányzati, magántőkealap-tulajdonban lévő és a tőzsdei jelenléttel és tulajdonossal bíró cégekkel;
  • nem értékeltük a pénzügyi szolgáltatókat és az ingatlanfejlesztőket, de az építőiparban tevékenykedőket igen;
  • egyedi cégekre fókuszáltunk, a cégcsoportok szintje akkor lépett be, amennyiben közétettek konszolidált beszámolót a lista összeállításának időpontjáig (nem vontunk össze egy tulajdonosi kézben lévő, kapcsolódó tevékenységet végző cégeket).

Érték = Eredmény x Szorzó

A szorzókat gyakran adottságként érzékelik az eladók, valójában azt maguk is erősen befolyásolhatják. Az Assay Corporate Finance kidolgozott erre egy módszertant, mely használatára kizárólagos jogot kapott a Concorde MB Partners Magyarországon. A Tőkeérték Növelő Stratégia (Equity Strategy Plan) segítségével azonosítani és fejleszteni tudjuk a vállalkozások azon nem pénzügyi jellemzőit, amelyek befolyással bírnak a társaság értékére.

2022-ben a Covid19-járvány gazdasági életet megkeserítő szerepét az energiaválság és a szomszédban zajló háború vette át, mindkettőt figyelembe véve kell értelmezni a közreadott cégértékeket. Múltbeli eredményeken alapul az értékelés, nem tükrözi a minden társaságot – ha eltérő mértékben is – érintő energiaköltség-robbanást. Ez minél nagyobb arányú a költségszerkezetben, annál félrevezetőbb lehet az egyéb tényezők miatt kedvező EV/EBITDA-szorzó multiplikátor hatása.

Becslésünk szerint a száz legnagyobb hazai magántulajdonú társaság összértéke 2022-ben 3970 milliárd Ft, de az előzőekben leírtak alapján inkább év eleji értékelésként tekintsünk erre. A listát vezető cég értékét bőven 200 milliárd forint felettire becsüljük, míg a 100. értéke is eléri a 11 milliárd forintot. A legelső listában a 2015-ös adatok alapján számított cégértéknél a bekerülési küszöb 5 milliárd forint volt. Az idei az első év, hogy csökken a koncentráció, a legnagyobb tíz cég már kevesebbet hasít ki az összértékből. (1. ábra)

Visszatérve a listához, eredményességi, illetve kilátásokat borússá tevő okok miatt néhány társaság nem szerepel az idei listában, helyüket újak vették át. Ilyen új szereplő a Ganz-MaVag International Kft. (Dunakeszi Járműjavító), az orvostechnikai gyártókat képviselő Vascular Venture Kft., a CBA-hoz is köthető Vörösvár Invest Kft., a FERR-RÁTA Kft., a Diego lánc mögött álló PD-Management Kft., valamint az Euronicsot működtető Vöröskő Kft.

Új Privát Top 100 tagok a szendvicspaneleket, szelemeneket, trapézlemezt gyártó debreceni Metál-Sheet Kft., az IT-disztribútor CHS Holding Kft., az építőipari szereplő: Lakógép Kft., az állatgyógyászati területen aktív Tolnagro Kft., a vazelinokat és viaszokat gyártó Bogdány Petrol Kft., a Gree klímák forgalmazója, a Cool4U Kft., és nem utolsósorban a Vajda-Papír Kft. Új néven, új csoport égisze alatt szerepel az SMP Solutions Kft. (Edward Business Solutions Kft.) és a ZÁÉV Zrt. (Talentis Group Zrt.). Nevet váltott az ARH csoportot képviselő Ar-Ip Kft. is, idén már Globessey Zrt. néven jelennek meg. Átadta a helyét az építőipari szereplők közül az Épkar Zrt., az egészségügyi gyártó Sanatmetal Kft. és a Mediso Kft., a kereskedelemben és szolgáltatásban érintett Visionteam L.O. Kft. és a Hovány Kft., a gyártók közül az Agrofeed Kft. és a Wellis Magyarország Kft. Hosszú évek után kevéssel maradt le az Ecseri Kft., az Agrikon-KAM és a Graboplast Zrt. A Vatner Kft. kicsúszásával nem maradt Somogy megyei, de ismét van békési társaság a Cool4U Kft.-nek köszönhetően. Ugyanakkor ebben a listában is képviselő nélkül maradt Nógrád megye. Ebben az évben a székhelyek földrajzi megoszlása szerinti cégérték is jelentősebben mozdult a korábbi évek néhány százaléktizednyi változása után: a cégek számát tekintve, a főváros és Pest megye dominanciája csökkent. (2. ábra)

Átlagosan a legértékesebb cégek az építőiparban tevékenykedtek, de átlag felett teljesítettek az ipar-és fogyasztási cikkek gyártói. Kétszámjegyű EV/EBITDA-értékkel kevés társaságnál számoltunk. (3. ábra) A Privát Top 100 listán szereplő társaságok, ahol a konszolidált számokat vesszük számításba, cégcsoportok, 2021-ben több mint 86.500 embert foglalkoztattak, közülük tíz vitte el a felét, míg cégértékből, amely főként az eredménytermelő-képességen alakul, 20%-ot. (4. ábra) Az átlagos EBITDA-marzs a szektorok felében nőni tudott, kiemelkedő 50% felett teljesített az egészségügyhöz kapcsolódó gyártók közül a 3DHISTECH Kft., a 77 Ing Kft. és a Cyclolab Kft., a flottakezelő Mercarius Kft., az újonnan formálódott ARH-s Globessey Zrt., valamint az Ingatlan.com Zrt. (5. ábra)

 

Cégérték Cégérték alatt egy társaság teljes értékét, azaz eszköz oldalról a materiális és immateriális eszközeinek könyvelési értékétől független teljes értékét vagy jövőbeli összes cash-flow-jának diszkontált értékét; forrás oldalról pedig a saját tőkéjének és kamatozó adósságainak összességét értjük. Ez az érték nem keverendő össze a tőkeértékkel, ami a cégértékből a kamatozó adósságok levonása után azt az értéket adja, ami a tulajdonosok saját vagyona. Ezt jelképezi pl. a tőzsdei kapitalizáció tőzsdei cégek esetén.