Privat_TOP_100_Cegertek_119IMMÁRON NYOLCADIK ALKALOMMAL KÉSZÍTJÜK EL ÖNÖKNEK A PRIVÁT TOP 100 LISTÁNKAT: A HAZAI TULAJDONÚ TÁRSASÁGOK RANGSORÁT BECSÜLT CÉGÉRTÉKÜK ALAPJÁN. A SZÁMÍTÁSOK ALAPJÁT EZÚTTAL IS AZ ELŐZŐ KÉT ÉV ÁTLAGOS EBITDA-SZINTŰ EREDMÉNYE (ÜZEMI SZINTŰ EREDMÉNY+ ÉRTÉKCSÖKKENÉSI LEÍRÁS) JELENTETTE AZ EV/EBITDA-ALAPÚ SZORZÓSZÁMOS ÉRTÉKELÉSHEZ, ELISMERVE EZZEL A TARTÓSAN ÉS EGYENLETESEN JÓ TELJESÍTMÉNYT, AMI EBBEN A NEHÉZ KÖRNYEZETBEN NYÚJTVA KÜLÖN ELISMERÉST ÉRDEMEL.

MÓDSZERTAN

A lista összeállításának szempontjai:

  • hazai magánszemély (nem feltétlen magyar állampolgárok) tulajdonában álló cégeket és magyar jogi személyeket listáztunk;
  • nem számoltunk az állami, önkormányzati, magántőkealap-tulajdonban lévő és a tőzsdei jelenléttel és tulajdonossal bíró cégekkel;
  • nem értékeltük a pénzügyi szolgáltatókat és az ingatlanfejlesztőket, de az építőiparban tevékenykedőket igen;
  • egyedi cégekre fókuszáltunk, a cégcsoportok szintje akkor lépett be, amennyiben közétettek konszolidált beszámolót a lista összeállításának időpontjáig (nem vontunk össze egy tulajdonosi kézben lévő, kapcsolódó tevékenységet végző cégeket).

Cégérték

Cégérték alatt egy társaság teljes értékét, azaz eszköz oldalról a materiális és immateriális eszközeinek könyvelési értékétől független teljes értékét vagy jövőbeli összes cash-flow-jának diszkontált értékét; forrás oldalról pedig a saját tőkéjének és kamatozó adósságainak összességét értjük. Ez az érték nem keverendő össze a tőkeértékkel, ami a cégértékből a kamatozó adósságok levonása után azt az értéket adja, ami a tulajdonosok saját vagyona. Ez utóbbit jelképezi pl. a tőzsdei kapitalizáció tőzsdei cégek esetén.

Érték = Eredmény x Szorzó

A szorzókat gyakran adottságként érzékelik az eladók, valójában komoly ráhatásuk lehet. Az Assay Corporate Finance kidolgozott erre egy módszertant, mely használatára kizárólagos jogot kapott a Concorde MB Partners Magyarországon. A Tőkeérték Növelő Stratégia (Equity Strategy Plan) segítségével azonosítani és fejleszteni tudjuk a vállalkozások azon nem pénzügyi jellemzőit, amelyek befolyással bírnak a társaság értékére.

 

Covid19, majd energiaválság, a háború közelsége, barátságtalan kamatkörnyezet és infláció. Ezek adták az elmúlt évek kereteit, és szorították fegyelmezett-ségre költségoldalon a piaci szereplőket. A pénzügyi kimutatások szerint pozitív eredménnyel.

Becslésünk szerint a száz legnagyobb hazai magántulajdonú társaság összértéke 2023-ban 4 798 milliárd Ft a 2021–22-es pénzügyi évek eredményei alapján. A listát vezető cég értékét bőven 200 milliárd forint felettire becsüljük, míg a 100. értéke is meghaladja a 15 milliárd forintot. A legelső listában, a 2015-ös adatok alapján számított cégértéknél a bekerülési küszöb 5 milliárd forint volt. A tavalyi évhez képest 21%-os növekmény 83%-át a top tíz vállalat hozta össze. A tavalyi koncentrációcsökkenés ideiglenesnek bizonyult, a legnagyobb tíz cég már 38%-ot hasít ki az összértékből. (1. ábra)

A fenti értékeket nem ugyanazon céglista alapozta meg: 13 cég került fel a listára és ugyanannyi távozott. Csak tavaly szerepelt a listán egy kifejezetten kiemelkedő évnek köszönhetően: ilyen volt a Ganz-MaVag International Kft. A listáról épp hogy kiszorult a Lakógép Kft. és a Medirex Kft. Ugyanígy nem sok hiányzott az Univill Trade Kft., a Cyclolab Kft. és a Ferzol Kft. listára kerüléséhez. A Vajda Papír Kft. eredményét megtépázta az energiaárak kitörése, de bízunk benne, hogy a normalizálódás és az új beruházás beérése kapcsán hamarosan újra szerepelnek a listán. A Tolnagro módszertani okok miatt, konszolidált beszámoló hiányában került le a listáról. Először nem szerepel a Csaba Metál Zrt., a Central Media-t konszolidáló Termindex Zrt., valamint a Kőröstej Kft. A korábban állandó szereplő Hungerit Zrt. tulajdonosi átrendeződés miatt került ki.

A fenti cégek helyét vette át a visszatérő Agrikon KAM Kft., és a tavaly sajnálatos módon adatbázishiba miatt kimaradt Metál Hungária Holding Zrt. Új belépő az adatgazdálkodást támogató Areus Zrt., a Tradis Zrt. (energetika és dohányipar); az utánfutó-alkatrészekben érdekelt Autóflex Knott Kft.; az UTT Europe Kft. ruházati disztribútor; a Patika Plus hálózathoz köthető ISR Invest Kft.; a Hansa-Kontakt Inv. Kft.; a víziszárnyas-előállító és -értékesítő cégcsoport anyavállalata, a BÁCS-TAK Kft., a hasonló tevékenységet folytató Green-Divízió Kft., a Heavy Tools mögött álló Premium Sport Kft., a Gépész Csoport egyik tagja, a Szido Kft. valamint a könnyűfém csomagolóeszközök gyártásával is foglalkozó Kaldera Kft. (Pikopack-Kaldera Csoport).

Ebben a listában képviselő nélkül maradt Nógrád és Somogy megye is. A tavalyi listához képest a székhelyek földrajzi megoszlása szerinti cégérték nem változott jelentősen, a főváros és Pest megye dominanciája megmaradt (54%). Idén ezért a top 100 cég iparági kategóriák szerinti földrajzi megoszlását mutatjuk be térképen, kiemelve, hogy a lista a székhelyek és nem a legnagyobb termelést végző telephelyek szerint van rendezve. (2. ábra)

Az átlagot nézve, a legértékesebb cégek az ipari gyártásban tevékenykedtek a top 10 értékeltségének köszönhetően, de átlag felett teljesítettek az építőipari és energetikai cégek, valamint a fogyasztási cikkek gyártói. Kétszámjegyű EV/EBITDA-értékkel kevés társaságnál számoltunk. (3. ábra)

A Privát Top 100 listán szereplő társaságok, ahol konszolidált számokat veszünk számításba, cégcsoportok, 2022-ben több mint 90 300 embert (2021-ben 86 500-at) foglalkoztattak, közülük tíz vitte el a felét, míg cégértékből, amely főként az eredménytermelő képességen alakul, 20%-ot. A növekedés akár önmagában betudható lenne a listavezető B+N Referencia Zrt.-nek, ahol 4 353 fővel nőtt a statisztikai létszám. Míg a tíz legnagyobb foglalkoztató felel a munkavállalók 52%-áért, a tíz legnagyobb értékű cég a 31%-ért. (4. ábra)

Az átlagos EBITDA-marzs emelkedett a fogyasztási cikkek gyártóinál, mint például az élelmiszeriparban, összességében ugyanakkor csökkent, leginkább az energiaszektor (tény, hogy kisszámú) képviselőinek csoportjában. A kereskedelemben megjelenő negatív szám nem hibás számítás eredménye, a társaság 2022. évi veszteség mellett is átlag EBITDA alapján felkerült a listára. (5. ábra)