AZ ÉVI KÉT RENDES IMAP-KONFERENCIÁNK EGYIKÉT NOVEMBERBEN A SPANYOLORSZÁGI BILBAÓBAN TÖLTÖTTÜK SZENDRŐI GÁBORRAL. AHOGY 2008 VÉGÉN, MOST IS MÉRHETŐ ÉS TAPINTHATÓ MÁR A RECESSZIÓ – ILYENKOR A LEGIZGALMASABB BESZÉLGETNI A NEGYVEN TAGORSZÁG KÜLDÖTTEIVEL, ÉS MEGÉRTENI, HOGY AZ Ő BEFEKTETŐIK MIT KERESNEK, MI MOZGATJA ŐKET. HA MAGYARORSZÁG A CÍMLAPOK RENDSZERES FELLÉPŐJE, NEM MEGLEPŐ, HOGY A POLITIKAI KÉRDÉSEK SEM KERÜLTEK EL MINKET. A LEGTÖBBEN AZÉRT A SIKERES/REZILIENS MAGYAR CÉGEKRŐL ÉS SZEKTOROKRÓL IS KÉRDEZTEK.

Ami a tapasztalatokat illeti, a nagy világválság után most újra mélyreható válságok sorát éljük, de nagyon mások az okok és ezért a következmények is. Nincs az az elvágólagos hatás sem a már előkészített ügyletekre, ami 2008 karácsonyának döbbent csöndjét hozta a banki finanszírozások földbe állásával. Kellett ehhez az elmúlt évtized minden szektorba lecsorgó „ingyen” pénzeinek farvize: esetleg alacsonyabb értékelési szinten és több biztonsági elemet a struktúrába építve, de a legtöbb szektorban még komolyabb sérülések nélküli az M&A-aktivitás.

Rendben, de kik vásárolnak?

Érdemes ma a stratégiájukat újraíró szakmaiak és esetleg a portfóliójuk rendbetételével is foglalkozni kénytelen pénzügyi befektetők mellett a családi vagyo-nokat és tapasztalatokat kamatoztatni kész family office-okra is gondolni, amikor befektetőt keresünk. Jó, hogy nem csak hazai jelenség a menedzsment-bevásárlások növekvő aránya, amikor egy személyben lehet az alapító-tulajdonosi és cégvezetői szerepbe egyaránt lépő új vezetőt találni. Több kolléga is csillogó szemmel hallgatta, amit nem csak Magyarországon, de a régiónkban is látunk az ebben aktív szereplők térnyeréséről. Ez valódi megoldást jelenthet Európa, de Kanada vagy Amerika jelenleg alig lélegző, 3-5 millió USD méretű cégeinek piacán is.

A határon átívelő cégvásárlások terét szűkíti persze a globalizáció visszaszorulása, de ezt egy szerencsés ellenhatás tompítja. A hatékonyságot előnyben részesítő, költségeket minden áron csökkentő logikával szemben az ellátásbiztonság iránti igény „near-shoring”, esetleg „friend-shoring” vonulata már most kedvező hatással van a közép- és kelet-európai régiónk célzott beruházásaira és a hazai cégek iránt érdeklődő európai befektetők szándékaira egyaránt. Ez nem csak a hazai gyártó vagy B2B-szolgáltató, de a logisztikai szereplőknek is igazán jó hír.

És hogy milyen a város?

Barcelona és Madrid mellett keveset hallunk róla, de Bilbao nem csak a Torre Iberdrola felhőkarcoló 29. emeletéről elképesztő. Ma a világ ötödik legbiztonságosabb városa, ami a nyolcadik legtöbb külföldi befektetést vonzza Európában, egy főre jutó Michelin-csillagok számában pedig világelső. Pedig szűk negyven éve eléggé vert helyzetből indult: egy haldokló iparváros, amit elárasztott a szennyezett vizű folyója, fojtogatta a terrorizmus és az extenzív droghasználat – innen igazán szép nyerni, mindössze 350 ezer fővel, Baszkföld nemzeti fővárosaként.