A BAGÁZS KÖZHASZNÚ EGYESÜLET MEGKÖZELÍTÉSE SZERINT A ROMA INKLÚZIÓ EGY RENDKÍVÜL MEGTÉRÜLŐ TÁRSADALMI BEFEKTETÉS. MUNKÁJUK ALAPELVE, HOGY NEM ADOMÁNYT OSZTANAK, MERT AZ TARTÓSÍTJA A FÜGGÉST, HELYETTE VALÓDI ESÉLYT ADNAK A VÁLTOZÁSRA, HISZEN KOMPLEX PROGRAMOKKAL, JÓ MÓDSZEREKKEL EGY APRÓNAK TŰNŐ BEFEKTETÉS IS HATALMAS HASZNOT HOZ. ÉS EZT A KOMOLY GAZDASÁGI-TÁRSADALMI HASZNOT MOST EGY FÜGGETLEN ELEMZŐ CÉG SZÁMSZERŰSÍTETTE IS.

A szervezet arra a kérdésre kereste a választ, hogy eddigi munkájuk a bagi, majd dányi romatelepeken mekkora társadalmi hasznot jelent. Ezért felkérték az IFUA Nonprofit Partnert, hogy számolja ki ezt a társadalmi hatást SROI (Social Return on Investment) módszertannal, mindezt az alapítás óta eltelt tízéves időtávon, valamint a következő tíz évre előre jelezve.

A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása, hogy a hasznok csaknem kétharmada az államot illeti – azaz leginkább az államnak spórolnak a telepen végzett munka által. Nem is keveset: húszéves távon közel kétmilliárd forintot!

A Bagázs programstruktúrája a helyi igényekhez igazodik: céljuk a cigánytelepen élőket támogatni abban, hogy ne a tipikus kényszerpályára kerüljenek. A közösségi programok mellett egyéni támogatást is nyújtanak azok számára, akik elkötelezettek a változásban és a fejlődésben. Komplex módszertanuk a telepen élő összes korosztályt lefedik: óvodáskori fejlesztéstől kezdve a felnőttek mentorálási és adósságkezelő programjáig.

A programok eredményei, illetve a tanulmány elemzése alapján a Bagázs munkájának összesen 14 féle számszerűsíthető, azaz pénzben kifejezhető pozitív hatása van. A hatások összege 2017 óta (a szervezet működésének ötödik éve óta) haladja meg tartósan a ráfordításokat, azóta pedig a hasznok egyre nagyobb mértékben növekednek. Ha pedig további tíz évig dolgoznak a két romatelepen, a társadalmi hatás összértéke hárommilliárd forint lesz, húszéves időtávon.

Emellett a tanulmányban azt is kimutatták, hogy:

  • A Bagázs tevékenységének SROI-értéke a következő tíz évre (2021-2031) 3,27, ami azt jelenti, hogy minden, a Bagázs tevékenységébe fektetett 1 Ft 3,27 Ft társadalmi hatást eredményez.
  • A komplex, gyermekeket fejlesztő programok hatása másfélmilliárd megtakarított adóforint.
  • Az adósságkezelés révén évi hárommillió forintot fizetnek be a telepen élő emberek, míg a mentorprogramnak köszönhetően nő a regionális foglalkoztatás.
  • A három legfontosabb (pénzben kifejezhető) hatás, amit a Bagázs munkája eredményez:
  • Az adósságok, tartozások csökkennek, és az emberek rendszeres fizetőkké válnak.
  • A telepen élőket kevésbé érinti a drogfogyasztás problémája.
  • Szakmát szereznek, könnyebben találnak munkát az elsődleges munkaerőpiacon, így magasabb jövedelemre (az állam pedig nagyobb adóbevételre) tesznek szert.

Habár a tanulmány szerint a Bagázs a munkája révén az államnak spórol leginkább, állami támogatást nem fogadnak és soha nem is fogadtak el. Kizárólag magán- és céges adományokból tartják fenn a szervezetet, a pályázati források mellett további működésük ezeken a támogatásokon múlik. Most már nemcsak ők gondolják, hanem független tanulmány is kimutatta: ez egy olyan befektetés, amelynek mindannyian hasznát látjuk.

www.bagazs.org