MÍG A TECHNOLÓGIAI FORRADALOM GYAKORLATILAG VALAMENNYI ÜZLETÁGBAN VÉGIGSÖPÖRT AZ ELMÚLT ÉVTIZEDEKBEN, ADDIG AZ LASSAN BEFÉRKŐZIK A JOGI TANÁCSADÓI MUNKÁBA IS. KÜLÖNÖSEN TETTEN ÉRHETŐ EZ A VÁLLALATFELVÁSÁRLÁSI TRANZAKCIÓKNÁL, AHOL MOST MÁR MINDEN FONTOS SZAKASZT ELŐSEGÍT VALAMILYEN TECHNOLÓGIAI MEGOLDÁS.

Átvilágítási szakasz

Az átvilágítás során a jogász akár egy több tízezer oldalnyi dokumentációval szembesül, amiben – mint tűt a szénakazalban – meg kell találnia a céltársaság jogi helyzetét vagy a tranzakciót veszélyeztető elemeket. Míg egy ilyen dokumentumcsomag átnézése az emberi agy teljesítőképességét eleve egy rendkívüli megterhelésnek (és ezáltal nagyon komoly munkaóráknak) teszi ki, addig abban könnyen benne van a hibázás esélye is.

Az átvilágításba fektetett jogi munkaórák azonban könnyen kiválthatók egy jól programozott gép segítségével. Márpedig ilyen, a mesterséges intelligencián alapuló programok már bőven léteznek a piacon. Bár a programok tanítása időbe telik, de egy jó oktatáson átment program fel tudja ismerni, hogy egy-egy szerződés vagy annak valamely pontja miről szól, ki tudja szűrni, hogy melyek a standardtól eltérő rendelkezések, és akár arra is alkalmas, hogy egy átvilágítási jelentést összeállítson. Sokszor felmerül a kérdés, mi van, ha a gép valamit nem szúr ki? De belátható, még mindig kisebb a valószínűsége annak, hogy egy jól beprogramozott gép hibázik, mint hogy a jogászi figyelmetlenség okozza a hibát.

Az adásvételi szerződés

Mint valamennyi, jogász által készített szerződés, a részvény-adásvételi szerződés is panelekből tevődik össze. Az ügyvéd legtöbbször korábbi mintákban már használt szöveget ollóz össze a tranzakció sajátosságainak megfelelően. Ha vevőbarát szerződést akar gyártani, akkor több szavatosságot tesz bele, ha fontos a versenytilalom, akkor egy keményebb klauzulát választ és így tovább. Persze minden ügyletnek van teljesen egyedi vonása, de ezek a szerződésnek többnyire nem teszik ki a 15%-át sem. A munkát, amellyel az ügyvéd a szerződés első tervezetét összeollózza, szintén automatizálni lehet. Ha a korábbi szerződések, szerződéses klauzulák megfelelő szinten be vannak táplálva egy programba, azokból egy jól megkonstruált kérdőív kitöltésével és az enter gomb lenyomásával a szerződés első, 85%-os változata viszonylag könnyen előállítható. Ma már ezek a szoftverek is kezdenek beépülni a jogi munkába –, igaz, egyelőre csak a rutinszerződések körében.

Szerződés tárgyalása

A klasszikus tranzakció során a felek egymás között a szerződéstervezeteket e-mail útján cserélik ki. Aki már volt benne ilyen ügyletben, tapasztalhatta, hogy egy idő után követhetetlenné válik, hogy ki mikor milyen változtatás miatt küldött ki egy új tervezetet, és mi abban az eltérés az előzőhöz képest. Ezen a helyzeten tudnak segíteni az egységes platformon szerkesztett, és általában a felhőben tárolt szerződések. Több ügyvédi iroda honlapja alkalmas már arra, hogy azon – természetesen megfelelő azonosítással – a szerződő felek a szerződésükhöz hozzáférjenek, ott azt kommentálják. Annak a megoldása már csak technika kérdése, hogy a kommentek és az így elkészítésre kerülő különböző verziók áttekinthetők, követhetők és gyakorlatbarátak legyenek.

És végül az aláírás

Az aláírás egy ceremónia. A szerződő felek ügyvédeikkel együtt összegyűlnek egy nagy tárgyalóteremben, amelynek közepén egy hatalmas dokumentumcsomag vár aláírásra. Ezeket a dokumentumokat a felek – sokszor több óra leforgása alatt – szignózzák, aláírják, kicserélik, és remélhetőleg elégedetten távoznak. A járványhelyzet ellenére is láthatóan lassan és nehezen terjed el a dokumentumok aláírásának 21. századi módja, a digitális aláírás. Amikor a feleknek nem kell órákat eltölteniük és komoly fizikai fájdalmat megszenvedniük többezer oldal szignózásával, amikor a kinyomtatott papírmennyiség nem üt egy következő szöget az őserdők jövőjébe, hanem amikor az otthoni kényelem magányában mindenki egy aláíró kártyával aláírja a szerződéseket. Pedig erre a technológia már évtizedek óta megvan. Csak valószínűleg még mindig jobban szeretjük a ceremóniát.