dr_jojart_ferenc2A GOODWILL PHARMA NYRT. EGY 1997-BEN ALAPÍTOTT, INTEGRÁLT GYÓGYSZERIPARI, NYILVÁNOS RÉSZVÉNYTÁRSASÁG, AMELY KÉT ORSZÁGBAN IS RENDELKEZIK GYÁRTÓKAPACITÁSSAL. REGIONÁLIS MULTI SZEGEDI KÖZPONTTAL, AMELY 12 ORSZÁGBAN ÉRTÉKESÍT LEÁNYCÉGEK ÉS DISZTRIBÚCIÓS PARTNEREK TÁMOGATÁSÁVAL. ÉRTÉKESÍTÉSI TEVÉKENYSÉGÉBEN NÖVEKVŐ SZEREPET TÖLTENEK BE SAJÁT GYÁRTÁSÚ ÉS LICENCELT GYÓGYSZEREI, ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐI. A BUDAPESTI ÉRTÉKTŐZSDE 2022 VÉGÉN REGISZTRÁLTA RÉSZVÉNYEIKET AZ XTEND KATEGÓRIÁBAN. A TÁRSASÁG TAVALY NOVEMBERBEN MINTEGY 1,3 MILLIÁRD FORINTOT VONT BE INTÉZMÉNYI RÉSZVÉNYBEFEKTETŐKTŐL. DR. JÓJÁRT FERENC ALAPÍTÓVAL ÉS VEZÉRIGAZGATÓVAL BESZÉLGETTÜNK.

Többször mondtad már, hogy a Goodwill Pharma Szegedről indult, és a Marsra tart. Hogyan mutatnád be a céget egy marslakónak, aki még semmit nem tud rólatok?
Imádom a marslakókat, ha egyáltalán léteznek. Furcsa iparág a miénk. Sokan azt gondolják, hogy a gyógyszeripar a betegeken élősködik, és akkor jó nekünk, ha sok a beteg. Én ezt pont fordítva gondolom: nemcsak gyógyszereket gyártunk, hanem étrend-kiegészítőket is. Nekünk nem az a fontos, hogy sok beteg, hanem az, hogy sok egészséges ember legyen.
A Goodwill Pharma egy integrált gyógyszeripari vállalat Szegeden: az alapötlettől a termékfejlesztésen át a piacra vitelig, és az értékesítéssel bezárólag gyakorlatilag mindent megcsinálunk a cégben házon belül.

Mit jelent Szeged városa a cég életében? Miért Szerbiában létesült gyártókapacitás Magyarország mellett?
Szeged a szülővárosom, itt végeztem el az egyetemet. Amikor elkezdődött a cég építése, akkor Budapesten indultunk egy tanácsadó vállalkozással, majd rájöttünk arra, hogy semmi értelme Pesten maradni, amikor Szeged az ország egyik legfantasztikusabb városa, és már az autópálya is ideért.

A földrajzi korlátok fokozatosan megszűntek, és – bár akkor még nem így hívtuk – a digitális világ, az internet megjelenésével gyakorlatilag a földrajzi távolságok tizedmásodpercekre csökkentek. Már nem kell beülni az autóba, és feltétlenül a fővárosban lenni ahhoz, hogy egy vállalat jól tudjon működni. Érdekesség, hogy Szegeden tízes alatti sorszámunk volt a számlán, amit a szolgáltatótól kaptunk, tehát az egyik első internetelőfizető volt a Goodwill Pharma.

Szerbia nekünk itt van a szomszédban, a mostani vezérigazgató Szerbiában, Tamás Zoltán a Vajdaságból települt át a jugoszláv háborút követően, és pár év szegedi gyakorlat után azt mondta, hogy szeretné lemásolni azt, amit mi csinálunk itt Magyarországon. Zöld lámpát kapott.

Növekedésetek elsősorban organikus volt eddig. Számolsz akvizíciókkal is?
Nálunk eddig szinte minden organikusan nőtt, közel húszéves folyamat volt, hogy eljutottunk arra a szintre, hogy van saját gyártókapacitásunk, logisztikai központunk, és ezek a fejlesztések jellemzően saját erőből történtek.

Nem vagyunk eladósodva, jó likviditási helyzettel rendelkezik a cég, és én azt gondolom, hogy egy beruházást akkor kell megvalósítani, amikor a cég azt a megtakarításaiból tudja finanszírozni. Ezt általában meggyorsítjuk valamekkora tőkebevonással, hitelfelvétellel, de azt gondolom, hogy ahhoz, hogy a nyitó kérdésben felvetett Marsot elérjük, ahhoz a tempót fokozni kell. A gyorsulás az állandó a cégben, már egy jó ideje két számjegyű növekedést produkálunk. Aki egy kicsit jártasabb a fizikában vagy a matematikában, az tudja, hogy a gyorsuláshoz lendület kell, ehhez pedig előbb-utóbb szükség lesz akvizícióra is. Tehát a novemberi tőkeemelést követően, illetve további külső működőtőke bevonásával mindenképpen szeretnénk felgyorsítani az akvizíciós folyamatokat.

Itt szóba kerülhetnek brandek, meglévő termékek, amelyek esetleg más cég számára nem fontosak, de nekünk jól illeszkednek a portfóliónkba, vagy olyan gyártókapacitással és forgalmazási kapacitással bíró társaságok, amelyeket egynapos autóúttal el tudunk érni.

Széles a Goodwill Pharma termékportfóliója. Hol lesznek a várható hangsúlyok a közeljövőben?
A gyártás és fejlesztés területén van egy rakás ötletünk, inkább az a problémánk, hogy melyik ötletet valósítsuk meg, úgy is mondhatom, hogy versenyben állnak a projektötletek. A rendelkezésre álló időnek, pénznek és humán kapacitásainknak a metszete határozza meg, hogy mivel foglalkozunk.

A gyógynövény alapú étrend-kiegészítőkről egészen fantasztikus publikációk vannak, és egyre szélesebb körben válik elfogadottá, hogy olyan gyógynövény alapú étrend-kiegészítőket szednek az emberek, amelyek a hosszú élet és az egészség fenntartásához járulnak hozzá. Óriási demográfiai krízis előtt állunk.
A mostani 45-50 éves generáció egy viszonylag nagyobb populáció. Pár év múlva ezek az emberek rászorulnak arra, hogy valamilyen gyógyszeres vagy étrend-kiegészítő terápiával támogassák az egészségüket. A feldolgozott élelmiszerek és a modern, falak közötti életvitel erre predesztinálja a lakosságot, tehát a fejlesztési irányokban lesznek biztosan étrend-kiegészítők. Ezek jellemzően komplex termékek, és klinikai evidenciákkal bíró hatásuk van.

Folyamatosan dolgozunk a gyógyszerportfóliónk bővítésén is. Itt licenclehetőségekben gondolkozunk, azaz lejárt szabadalmi gyógyszereket akarunk behozni. Általában olyanokat keresünk, amelyeknek van valamilyen hozzáadott értéke is. Ezeket a termékeket is előbb-utóbb a saját gyártóegységünkben fogjuk legyártani. Mindezek mellett keressük azokat a rendkívül innovatív ötleteket, amiből egy originális gyógyszert is tudunk majd gyártani. Ha már innovatív ötleteknél tartunk: nemrégiben jelent meg a cég egyik újdonsága, a kapszaicin tartalmú C-vitamin. A többi
C-vitamin termékünkhöz hasonlóan ez is a Szent-Györgyi Albert nevet viseli.

Kapcsolatban vagytok a családdal, mi ennek a története?
Szegedhez kapcsolódik az egész történet. Ha valaki járt Szegeden vagy élt Szegeden, az tudja, hogy itt Szent-Györgyi Albert neve fogalom. Számomra is triviális volt Szent-Györgyi és a C-vitamin kapcsolata, de ezt korábban senki nem kapcsolta össze egy termék formájában. Utánajártam ennek a dolognak, és kiderült, hogy Szent-Györgyi professzor még életében védjegyoltalmat szerzett, amit a feleségére és gyermekeire hagyott. Kapcsolatba léptünk a családdal, és megbíztak bennünket egy 100 évre szóló szerződés keretében, hogy Szent-Györgyi nevét viselő termékeket forgalmazzunk az egész világon. Sőt nemrégiben kiterjesztettük a szerződést arra, hogy adott esetben bolygónkon kívülre is vihetjük. Szeretnénk eljutni a Marsra, és egy Mars-expedíció elképzelhetetlen C-vitamin nélkül, mert azt az emberi szervezet nem tudja előállítani, a hosszú utazáson lebomlanak a szervezet C-vitamin készletei. Büszke lennék rá, ha a Szent-Györgyi C-vitamin kísérné el az emberiséget a Marsra.

Az emberek sokáig akarnak élni és egészségesen. Az étrend-kiegészítők és a fogyást elősegítő termékek a befektetők és a fogyasztók érdeklődését is felkeltették az elmúlt években. Merre tart ezeknek a várható piaca, illetve milyen trendekre számítotok?
Van egy olyan trend az Európai Unióban, hogy az emberek nem akarnak feltétlenül gyógyszert szedni. Kellemetlen dolog, hogy az antibiotikumok elpusztítják a bélflórát. A vérnyomáscsökkentőknek tartós mellékhatása van, bár egyre jobb és jobb gyógyszerek vannak. Ami viszont természetes, organikus, az gyakorlatilag kritikusan nem túladagolható. Ezekhez egyre többen szívesebben fordulnak, így egy intenzíven növekvő piacról beszélünk. Egy dologra azonban fel szeretném hívni a figyelmet: nagyon sokan próbálkoznak ezen a területen, rengeteg a csaló, a hamisítvány, a hatóanyagot nem tartalmazó, vagy nem megfelelő minőségbiztosítással gyártott készítmény, amelynek az eredete teljesen bizonytalan. Ebben a kicsit kaotikus helyzetben én úgy gondolom, hogy a Goodwill Pharma iránytű tud lenni. Nagy gondot fordítunk arra, hogy megfelelő minőségbiztosítású, új termékek kerüljenek a vevőkhöz.

Kicsit beszélgessünk a tőzsdéről, a tőkepiacról. Mi volt a célja az Xtendre lépésnek, milyen tapasztalatokkal gazdagodtatok, és miért hagyjátok ott ilyen hamar?
Még nem hagytuk ott, csak eldöntöttük, hogy otthagyjuk, és a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájába fogunk átlépni. Az Xtend az az igazi tőzsdének, a szabályozott piacnak az előszobája. Itt egy gondnokságot kapunk jó értelemben véve, és megfelelő tanácsadó – jelen esetben számunkra a Concorde MB Partners – segít abban, hogy a bonyolult napi feladatokat hiba nélkül végezzük, illetve a jogszabályi környezetnek megfeleljünk. Az Xtenden már sikerült forrást bevonnunk, a tőkeemelést a jelenlegi infrastruktúránk bővítésére használjuk: új gyártó üzemet építünk, ebbe új gépsorokat vásárolunk, illetve bővítjük az irodai és logisztikai kapacitásunkat. Továbbá szeretnénk erősíteni a további külföldi terjeszkedést is.

A Standard kategóriába idén szeretnénk átlépni. Ez egy szabályozott folyamat, amelynek során komoly jogi, számviteli és gazdasági feladatokat kell elvégeznünk. A szabályozott piacon egy újabb tőkeemelés várható, akár IPO (nyilvános részvénykibocsátás) formájában. A Goodwill Pharma részvények így elérhetővé válnának a lakosság szélesebb körének is.

Mit tanácsolsz a tőzsdére készülő vállalkozásoknak, hogyan kell felkészülni egy ilyen nagy lépésre?
Ez semmiképpen sem egy egyszerű folyamat. A mi felkészülésünk 2–3 évet vett igénybe, a döntés pedig már 6–7 évvel ezelőtt megszületett a cég vezetésén belül. A legjobb felkészülés, ha rendet tartunk a cégben, hiszen a tőkepiac egy szabályozott környezet, a tőzsde nem tűr el semmiféle szabálytalanságot, semmiféle olyan gondolatot, döntést, amivel egy nagy- vagy kisbefektető megkárosítva érezné magát. Tehát azt gondolom, hogy a feladat rendet rakni, rendet rakni és rendet rakni. Ez a tőzsdére lépésnek az egyik sarokköve.

A másik pedig az, hogy tudomásul kell venni: ez egy költséges folyamat, éves szinten – pláne, ha kibocsátást is csinálunk – sok tízmillió forintot jelent az, hogy a tőzsdén vagyunk. Egy bizonyos cégméretet el kell érni ahhoz, hogy ezt a folyamatot fenn tudjuk tartani, illetve el tudjuk indítani. Azt gondolom, hogy markáns árbevételt kell produkálni egy cégnek ahhoz, hogy tőzsdére lépjen, és fontos, hogy legyen egy jó sztori, ami a növekedést tudja biztosítani.

A részvénybefektetők bele fognak szólni a társaság életébe, és megszűnik a családias légkör. Az alapítók mennyire ragaszkodnak a saját gyermekükhöz, hajlandóak elfogadni nagyobb közkézhányadot a tőzsdén?
Ez is egy rendkívül összetett kérdés, hiszen megszoktam azt, hogy viszonylag rövid döntési folyamatokban irányítom a céget. Ez a jövőben is így lesz a terveim szerint, hiszen én vagyok az igazgatóság elnöke és az egyik vezérigazgató is. Szeretném a nagyobb döntéseket megtartani magamnál. Ami jól megy, azt nem kell megváltoztatni. Azonban mindig ott van a fejemben, hogy mit szólnának ehhez a kisbefektetők…

Mikor és hogyan tudom elengedni azt a kérdést, hogy nem én döntök ebben a folyamatban? Azt gondolom, hogy az idő megadja majd a választ, amikor úgy gondolom már, hogy vannak nálam okosabbak, akik gyorsabban és ügyesebben döntenek, akkor majd ők át fogják venni ezt a feladatot. És remélem, hogy lesznek olyanok is az igazgatóságban, akik erre figyelmeztetnek, hogy ha én nem veszem majd észre.

A kutatás és az innováció szerves része egy integrált gyógyszer- és egészségipari cégnek. A mesterséges intelligencia milyen hatást gyakorolhat a tevékenységetekre?
A mesterséges intelligencia most nagyon nagy divat. Bizonyos kérdésekben túlértékeljük, bizonyos kérdésekben pedig alul. Azt hiszem, hogy a közeljövőben a kommunikációban és a testreszabott terápiákban fog megjelenni. Hasonlóképpen fontos szerepe lesz a diagnosztikában. Az AI a laboratóriumi diagnosztikában – adott esetben a big data segítségével – egy-egy betegségre könnyebben fölhívja a figyelmet, mintha az orvos önmagától próbálna rájönni a megoldásra.

Mi is szeretnénk majd azzal foglalkozni, hogy a páciens az adatait, életkörülményeit ismerteti, és mi talán tudunk segíteni neki abban, hogy milyen étrend-kiegészítőket, milyen terápiás dolgokat válasszon. Ez a döntés pillanatnyilag jellemzően a kezelőorvosok, háziorvosok kezében van. De mivel egyre nehezebb az orvos-beteg kapcsolatot létrehozni, fenntartani, ezért egyre fontosabb szerepet játszik minden páciens életében az öngondoskodás. Aki úgy gondolja, hogy öngondoskodik, megelőz, az már eleve odafigyel saját magára, gyakran a mesterséges intelligenciát is segítségül hívja. Szerintem már egy Google-keresés is egyfajta mesterséges intelligencia. Ha ez még több adatból táplálkozik, esetleg személyre szabható, akkor ott vagyunk már a mesterséges intelligenciánál.

A gyógyszeripari vállalkozások már sokat foglalkoznak azzal, hogy hogyan lehet bevonni a mesterséges intelligenciát a folyamataikba. Aki nem csinálja, az le fog maradni, és mamutnak fogja magát érezni az elefántok között.

A kutatás, fejlesztés mindig nagyon fontos elem a cég életében. Most milyen újdonságokról és innovációról tudsz beszámolni nekünk?
Egy rendkívül izgalmas dolgot élesztünk újra, ez pedig a klaszterszemlélet. Azt jelenti, hogy a térségben lévő mikrovállalkozások, középvállalkozások és nagyvállalatok összefognak a tudományos és az akadémiai szférával, és egy olyan közösséget próbálnak építeni, ahol az innováció a felszínre kerül. Meggyőződésem, hogy minden embernek, minden kutatónak a fejében van egy ötlet, ott lapul az íróasztalán a Szent Grál, ami meg tudja váltani a világot. Azonban nagyon kevés ilyen világmegváltó ötletből lesz termék, illetve hogyha még termék is lesz, akkor nem jut el a világpiacra. Ez egy sorsdöntő kérdés. Ennek a kezdeményezésnek az élére szeretnénk állni a Szent-Györgyi Albert élettudományi klaszter újraindításával Szegeden. Teret szeretnénk ezen keresztül biztosítani annak, hogy a kutatók, tudósok megismerjék az élettudományok területén működő forprofit vállalkozásokat, és az ötleteiket meg tudják valósítani olyan irányban, hogy ez tényleg eljusson a világpiacra.

A Goodwill Pharma támogatni tudja a termékek fejlesztését, partnerei révén segíthet azok piacra lépésében anélkül, hogy bárki elvenné vagy kicsavarná azokat a feltaláló kezéből. 2024 tavaszán kezdünk, és reméljük, hogy ez a kezdeményezés bátorít egy csomó olyan embert, aki a nagy ötletét el meri mondani, és bízik bennünk, hogy – csúnya szóval – piacosítani tudjuk a termékét.

Végezetül van egy konkrét példád már elérhető, friss, saját fejlesztésre?
Nagyon sok gyógynövény alapú komplexet fejlesztettünk ki az elmúlt időszakban. Most nagyon büszke vagyok rá, és jelenleg is zajlik a piaci bevezetése az Intelux nevű étrend-kiegészítő terméknek. Azoknak az embereknek szól, akik úgy érzik, hogy a memóriájuk néha cserben hagyja őket, és úgy érzik, hogy szeretnék, hogy a hosszú élet mellé hosszú távú, jó gondolkodási képesség és jó emlékezőképesség maradjon fenn. Mi úgy dolgozunk, hogy figyeljük a nemzetközi szakirodalmat. Találtunk 2023-ban egy cikket, amely leírja, hogyan lehet a memória romlását csökkenti olyan hatóanyagok éveken keresztül történő fogyasztásával, amelyek segítik a memória megőrzését, a megfelelő kognitív képességek birtoklását. Helyi kutatókkal együttműködve fejlesztettük ki ezt a terméket, és már kapható a gyógyszertárakban.