IMAP HÁLÓZATUNK – TERMÉSZETESEN MINKET IS BELEÉRTVE – 2021 ELSŐ FÉLÉVÉBEN 112 TRANZAKCIÓT ZÁRT, MELYEK ÖSSZÉRTÉKE MEGHALADTA A 14,7 MILLIÁRD DOLLÁRT.

2020 utolsó negyedévében már erősen érzékelhető volt a tranzakciós piac aktivitásának visszatérése, amely 2021 első negyedévében tovább folytatódott. 2021 második negyedévében a tranzakciók zárásának gyakorisága már nem csak, hogy elérte a COVID előtti szintet, számos IMAP partneriroda maximális kapacitáskihasználtság mellett dolgozik, és rekord teljesítményre számítanak idén. Több európai IMAP partner szerint nagyon kedvező most a piaci környezet, és több mint tíz éve nem volt ilyen sok projektjük.

Ez év első felében 14 különböző iparágban zártak tranzakciót IMAP kollégáink, legtöbbet a technológiai, üzleti szolgáltatások, egészségügy, ipari gyártás és kiskereskedelem területén. A tranzakciók majdnem 30%-ában volt külföldi a vevő (cross-border ügylet).

A COVID utáni tranzakciós aktivitás visszapattanása több tényezőnek köszönhető: számos folyamat megszakadt a járvány megjelenésével, amely ebben az időszakban indult újra és zárult. Továbbá az alacsony piaci kamatok, a pénzbőség, az ambiciózus magántőkealapok (private equity) nagy mennyiségű befektetésre váró tőkével, és a folyamatos technológiai innovációk különböző iparágakban várhatóan tovább fogják hajtani a jelenlegi pozitív trendeket a cégfelvásárlások és összeolvadások piacán.

Európai IMAP partnereink országspecifikus meglátásai hazai tranzakciós piacaikon

MAGYARORSZÁG

A magyar tranzakciós piac relatíve aktív maradt a jár-vány során. Bár bizonyos, jelentősebb értékű tranzakció elhalasztásra került, a kis és közepes nagyságú ügyletek esetén nem volt igazán érzékelhető ez a hatás. A tranzakciók jelentős része generációváltáshoz kapcsolódik, tehát azok a tulajdonosok, akik a 90-es évek elején alapították társaságaikat, most kívánják értékesíteni a cégeket a családon belüli átörökíthetőség hiányában. Ezen ügyletek megvalósulását pedig nagyban segítik az olcsón és bőségesen rendelkezésre álló banki finanszírozási lehetőségek. A gazdasági helyzet normalizálódásával a tranzakciós piac rövid távú teljesítményét pozitívnak látjuk. A piac növekedésének mozgatórugói nem változtak, az elhalasztott tranzakciók újra indulnak, a professzionális pénzügyi és szakmai befektetők pedig ismét keresik a befektetési lehetőségeket, és hajlandóak attraktív szorzókat fizetni.

LENGYELORSZÁG

A lengyel gazdaságot kevéssé viselte meg a COVID miatti gazdasági visszaesés. Mind a tranzakciós piacon, mind a tőkepiacon kedvezők a kilátások 2021 második félévének vonatkozásában. Lehetséges, hogy még idén lezárul az ország valaha volt legnagyobb tranzakciója, három állami tulajdonban lévő energiaipari vállalat összeolvadása. 2020-ban Lengyelországban volt a legaktívabb a tőkepiac az elsődleges részvénykibocsátások (IPO) tekintetében, összesen nyolc ilyen ügylettel. Ebből ötöt mi, mint a lengyel IMAP vittünk véghez. Az IPO projektek száma idén is erős, már kettő ilyen ügylet zárult, így azt gondoljuk, hogy továbbra is a Varsói Értéktőzsde lesz a legfejlettebb tőkepiac Közép-Európában.

NÉMETORSZÁG

Nagyon optimistán látjuk 2021 hátralévő részét. Gyakorlatilag majdnem minden iparágban növekedést tapasztalunk, főképp a technológiai és egészségügyi szektorban. Az ipari gyártás esetében azonban egyes ügyfeleink kihívásokkal szembesülnek a növekvő alapanyag- és szállítási költségek miatt, amely leginkább egyes autóipari szegmensben tevékenykedő szereplőket érint. A gazdasági fellendülés mellett a társaságok finanszírozási igényeinek növekedését prognosztizáljuk 2021 második felére, amely a gépgyártási, ipari létesítményfejlesztési piacot is érinteni fogja.

OLASZORSZÁG

Az országra nehezedő járványhelyzet ellenére nagyon aktív volt az olasz tranzakciós piac 2021 első félévében. Értékét tekintve a legnagyobb ügyletek az energiaiparban és az építőiparban zárultak. 2021 hátralévő részét is pozitívnak látjuk, de az éves teljesítményt nagyban befolyásolhatják olyan makro tényezők, amelyekre a befektetőknek nincs ráhatása – oltási kampány felfutása, új EU-s források hatékony felhasználása, szükséges reformok meglépése az olasz kormány által.

HOLLANDIA

Már 2021 második negyedévében erős befektetési étvágyat érzékeltünk a pénzügyi és stratégiai befektetők vonatkozásában is a holland tranzakciós piacon. A gazdasági kilábalásnak és COVID-vakcinák még nagyobb szintű rendelkezésre állásának köszönhetően úgy gondoljuk, a tranzakciós piac is stabil és erős marad nem csak az olyan válságálló szektorokban, mint a technológia, élelmiszeripar és egészségügy. Az utóbbi időben kifejezetten magas értékelési szinteket tapasztaltunk további szektorokban is, mint például a logisztika vagy az energiaipar.

ÍRORSZÁG ÉS EGYESÜLT KIRÁLYSÁG

Írországban sok tranzakciót zártunk az év első felében, és úgy látjuk, hogy ez a trend a második félévben is folytatódni fog. Számos tőkeerős vevőjelölt szeretné meglévő piaci pozícióját tovább erősíteni, valamint egyre több megkeresést kapunk ügyvezető cégtulajdonosoktól társaságuk értékesítése kapcsán. Az Egyesült Királyságban 2021 első félévében gyorsan feléledt a tranzakciós piac a válságot követően, amely az értékelési szintekben is megmutatkozik – főképp a telekommunikációs és egészségügyi szektorban. Úgy véljük, az így megemelkedett árazás bátorítani fogja az eladókat opcióik feltérképezésére, és ki fogják használni a nagy étvággyal rendelkező stratégiai befektetők miatt megnövekedett kereslet adta lehetőségeket.