Cegertek_bevezeto_119Sok szeretettel köszöntöm Önöket a Cégérték 2023–24. évi téli számával. Az idei tél viszonylag enyhe a mi régiónkban – mi ennél ütősebb számmal jelentkezünk, sok, remélhetőleg a szélesebb üzleti közönség számára is érdekes témát felsorakoztatva.

A lapszám címlaptörténete és vezető cikke a magyar privát vállalatok 2023-as listájának bemutatása, amely idén nyolcadik alkalommal jelentkezik a Cégérték hasábjain. Annak idején azért indítottuk – itthon úttörőként – útjára a témát, mert azt gondoltuk, hogy a hazai magáncégek sikerei méltatlanul ritkán kerültek megünneplésre. Mi ezt a listát ezeknek a cégeknek és sikereiknek megörökítésére és méltatására készítjük el. Jó szívvel ajánlom a lista és az elemzés mélyebb megismerését mindenkinek, aki a hazai üzleti élet után érdeklődik.

Magas cégértéket elérni egy dolog – fenntartani és növelni egy másik. A hosszú távú cégértéképítésről szólt az előadásom a Jalsovszkyval és egyéb partnereinkkel együtt a 2023 novemberében tartott budapesti konferenciánkon, mely összességében nagyon jól sikerült. Az előadások közül többet is nagy érdeklődés kísért, ezért úgy gondoltuk, hogy megéri írásban is a szélesebb üzleti közönség elé tárni az ott megosztott gondolatokat, egy ügyfelünk tapasztalatain alapuló esettanulmánnyal kiegészítve. Ez és az előző téma szorosan összefügg; kíváncsian várjuk, hogy tíz év múlva hogyan fog alakulni a legnagyobb magyar privát cégek listája, azaz hányan tudják a mostani listából megfogadni a javaslatainkat, és jelentősen előrelépni.

A kiadvány további érdekességeket is tartalmaz. Beszámolunk egy kis személyes sikerről: arról, hogy a CMBP részesedést szerzett az IMAP UK-ben, és ezzel belépett a nagy-britanniai tranzakciós tanácsadási piacra. Ügyfeleink sikertörténetei közül ezúttal az Adventum egyik leánycégének tőzsdére lépését és nyilvános tőkeemelését mutatjuk be – Bárány Kristóffal, az Adventum alapítójával készítettünk interjút. Folytatjuk a „Nekünk EU kell” cikksorozatunkat, melynek keretében Szalay-Berzeviczy Attila – a Budapesti Értéktőzsde korábbi elnöke – járja végig az euró bevezetésének kérdéskörét a görögök példáján keresztül. Részletesen beszámolunk az ESG kapcsán a vállalatokat érintő – kicsit hirtelen, a karácsonyi szünet javában elfogadott – új szabályozásról, valamint ezzel kapcsolatosan az Európai Unió erőfeszítéseiről az energiahatékonyság területén.

Partnereink közül a Concorde Értékpapír szakemberei a forint közelmúltbeli sorsát és jövőjét elemzik, a Jalsovszky pedig a családi vagyontervezés előnyeit tárgyalja a megváltozott jogi környezetben.

Minden munkatársam nevében jó olvasást és cégértékteremtést kívánok!

Szendrői Gábor

ügyvezető partner