Idén újévi ajándékként kedveskedünk Önöknek a Cégérték folyóiratunk tizenhetedik évfolyamának 115. számával. Fogadják, kérem, érdeklődéssel, mert bízom benne, hogy ismét sikerült érdekfeszítő témákat találni, amelyek elgondolkoztathatják a tisztelt cégtulajdonos és cégvezető olvasóinkat. Talán a leginkább várt tartalmunk a 2021-es év pénzügyi adatai alapján összeállított Privát Top 100 elemzésünk, mely a legértékesebb hazai vállalatokat listázza cégérték alapján. A listánkból látszik, hogy 2021-ben is növekedett a cégek értéke; a legértékesebb 200 milliárd forint feletti összeget ér, de még a századik is meghaladja a 11 milliárdos értéket. Az átlagértéke a Privát Top 100-ban szereplő cégeknek majdnem 40 milliárd forint. Ez komoly tétel, ugyanakkor szembeállítva azzal, hogy alig haladja meg azt az összeget, amivel az eddig legerősebben finanszírozott hazai start-up, a Seon legutóbbi finanszírozási köre zárult, vagy alig haladja meg az Eurojackpoton nemrégiben Magyarországon feladott szelvénnyel elnyert összeget, nem is olyan sok.

A mostani számban több további mélyebb elemzéssel is jelentkezünk. Korábban velünk dolgozó szenior kollégánk, dr. Radó Márkkal együttműködésben, az ő munkáira támaszkodva bemutatjuk, hogy mi az infláció hatása a vállalatok értékére. Lelőjük a poént: ugyan az inflációnak többféle, egyes esetekben ellenkező hatása is van a céges cash-flow-ra és így a vállalatok értékére, végeredményben úgy gondoljuk, hogy az eredő hatás negatív, különösen a bizonytalanságok nagymértékű megnövekedése miatt. Ezt egyébként a tőzsdei értékelések is mutatják. Egy másik elemzésünkben pécsi egyetemi vállalkozáskutatók munkásságára alapozva megerősítjük azt az évek óta sulykolt tapasztalatunkat, hogy a családi kézben lévő hazai középvállalatok különösen erősen függenek az alapító-ügyvezetőtől, ennek előnyeivel és hátrányaival együtt. Partnerünk, a CIB elemzésében pedig az autóipari beszállítói kör 2023-as esélyeinek és várható eredményeinek értékelése követhető nyomon.

Nemzetközi hálózatunkból, az IMAP-ból két hírrel is jelentkezünk. Beszámolunk a Bilbaóban, Baszkföld tartományi központjában tartott őszi konferenciánkról, illetve bemutatjuk az IMAP új romániai partnercégének szeniorjait.

További partnereink közül a Jalsovszky iroda a cégcsoport-átstrukturálási folyamat legújabb kihívásairól, a Blue Door Consulting ügyvezetője, Kós Balázs pedig a brüsszeli központtal eldöntött, direkt EU-támogatások rendszerét mutatja be, ami különösen azért releváns, mert a tapasztalatok szerint a hazai vállalatok ilyennel kifejezetten keveset élnek, pedig módjuk lenne rá.

A mostani számunkban hirdetjük meg a tavasz során négy városban is megszervezésre kerülő Regionális Üzleti Fórumainkat, melyben Orbán Krisztián és jómagam beszélgetünk a helyi vállalkozókkal az őket érintő legfontosabb kérdésekről. Szeretettel várunk mindenkit, akit rendezvényünk érdekel!

Reméljük, minden kedves olvasónk talál magának érdekességet és tartalmas olvasnivalót.

A lehetőségekhez képest sikeres 2023-as évet kívánok!