A SUNDELL ESTATE NYRT. A GOPD-CSOPORTHOZ TARTOZÓ, A BUDAPESTI ÉRTÉKTŐZSDÉN JEGYZETT SZABÁLYOZOTT INGATLANBEFEKTETÉSI TÁRSASÁG (SZIT). A TÁRSASÁGOT INGATLANFEJLESZTÉSBEN DOLGOZÓ SZAKEMBEREK ÉS HOZZÁJUK KAPCSOLÓDÓ SZAKMAI BEFEKTETŐK ALAPÍTOTTÁK, HOGY EGY STABIL, HOSSZÚ TÁVON ÉPÍTKEZŐ INGATLANFEJLESZTŐ VÁLLALATOT HOZZANAK LÉTRE. FŐ TEVÉKENYSÉGÜK AZ ÉPÍTŐIPARI BERUHÁZÁSOK MEGVALÓSÍTÁSA, ELSŐSORBAN LAKÓÉPÜLETEK ÉPÍTÉSE, ÉS A FELÉPÜLT ÉPÜLETEK ÉRTÉKESÍTÉSE, VALAMINT BÉRBEADÁSA. 2020-BAN A CÉG RÉSZVÉNYEIT BEVEZETTÉK A BUDAPESTI ÉRTÉKTŐZSDÉRE, A TÁRSASÁG SZABÁLYOZOTT INGATLANBEFEKTETÉSI TÁRSASÁGGÁ VÁLT, ÉS SIKERES KÖTVÉNYKIBOCSÁTÁST HAJTOTT VÉGRE. AZ IGAZGATÓSÁG TAGJAIVAL BESZÉLGETTÜNK.

A SunDell három korábbi ingatlanfejlesztő társaság összeolvadásából jött létre 2019 októberének végén. Honnan jött az ötlet, hogy érdemes lenne a cégeket egyesíteni?

P.A: 2019 tavaszán keresett meg a generálkivitelezőnk, a Dakota Építő Kft. ügyvezetője, hogy van két ingatlanberuházó cég, amelyek forrásbevonást terveznek. Mivel a jogelőd, a Nerium Park Zrt. ekkor már szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságként (SZIE) működött, kölcsönösen előnyös megállapodást sikerült kötni a tulajdonosokkal a közös jövőt illetően.

Mikor és miért döntöttetek úgy, hogy a SunDellt tőzsdére viszitek?

P.G: A tőzsdére menetelt többéves előkészítő munka előzte meg. A szabályozott piacon való jelenlét a transzparens működés és a pénzügyi befektetők felé való nyitás záloga. Ez az ingatlanfejlesztésben elkerülhetetlen, hiszen egy brand kiépítéséhez nem elég a független projektcégekben megvalósuló projektek sikeres véghezvitele, hanem szükséges a vásárlói és befektetői bizalom kiépítése is. Úgy éreztük, hogy a tőzsdére menetel nem csak egy egyszerű cégformaváltás, hanem illeszkedik a hosszú távú stratégiánkba.

Mi volt a legnagyobb kihívás a projekt megvalósítása során?

P.A: Nehéz lenne egyvalamit kiemelni, de talán a cégek 2019. októberi összeolvadása és a tőzsdei tájékoztató 2020. év eleji összeállításának időbeli közelsége volt nagy kihívás. Nagyon feszes ütemtervet kellett tartani, melyet heti szinten nyomon követtünk, de remek csapat jött össze, és tanácsadóink, a CMBP és az EY felkészültsége lehetővé tette az ütemterv tartását.

2020 nyara óta a társaság SZIT-ként működik. Mit kellett ehhez tenni?

P.A: A SZIT-státusz elérése egy hosszú út fontos mérföldköve lett számunkra. A SZIT komoly feltételrendszert támaszt, így büszkék vagyunk, hogy az első „zöldmezős” SZIT-ként működhetünk az országban, abszolút helyen pedig negyedikként. Az alapkritériumok: a hozzáértő menedzsment, a minimum 5 Mrd forint saját tőke és a szabályozott piacra való bevezetés voltak. Ezen lépésekben a CMBP és az EY tanácsadói segítettek, hogy a lehető legjobb döntéseket hozzuk.

Novemberben 11 milliárd forint névértékben bocsá-tott ki kötvényt a cég, amit jelentősen túljegyeztek. Mi volt a finanszírozási tranzakció célja?

P.G: Az MNB Növekedési Kötvény Programjába 2020 februárjában regisztráltunk, éppen a Covid járvány kitörése előtt. A finanszírozási szerkezetünk átalakítása volt a célja a kötvénykibocsátásnak, mellyel stratégiai céljaink elérését hoztuk közelebb. A kötvény felhasználásakor részben meglévő bankhitelt váltottunk ki, részben új projektek finanszírozásának megvalósítása vált lehetővé általa. A 10 Mrd névértékű kibocsátásra 14,2 Mrd ajánlat érkezett, melyből az NKP szabályai szerint 10% túljegyzést tudtunk elfogadni.

A Covid járvány és a lakóingatlanok áfája körüli bizonytalanság 2020-ban kellemetlenül érintette a lakóingatlan-fejlesztőket. Mit vártok a piactól 2021-ben?

P.A: A Covid és a 27% áfa kettős hatása valóban jelentősen érintette a szektort, ám az utóbbi nem volt váratlan. Még 2019-ben elhatároztuk, hogy kialakítunk egy ingatlanüzemeltetési és bérbeadási üzletágat, és a legnagyobb, Paskal Garden projektünkön 100%-ban leányvállalatok formájában el is kezdtük felépíteni ezt. Így a 2020-as évben – ahogy a budapesti ingatlanpiac többi szereplője is – mi is kivártunk, nem voltunk rákényszerítve a 27%-on való értékesítésre.

P.G: A 2021-es ingatlanpiac jobbnak ígérkezik, bár az év első negyedét a Covid miatti nehézkes személyes kontaktusok határozták meg, így – bár az érdeklődés jelentős – az eladások száma egyelőre elmaradt a várakozásoktól. 2021 második negyedévében jelentős élénkülést várunk mind az eladások számát, mind az érdeklődést tekintve. Mindezt segítik a kormányzati lakhatást segítő támogatások is.

Hol látjátok a SunDellt ötéves időtávban? Mire szeretnétek büszkék lenni öt év múlva?

P.A: Középtávú stratégiánkban szerepel a portfóliónk diverzifikálása, melyet az NKP-kötvényből el is kezdtünk megvalósítani. Ez nemcsak a nem lakóingatlanok felé való nyitást jelenti, hanem földrajzilag is szeretnénk spektrumot bővíteni. Jelenleg is nézünk több nem budapesti fejlesztési projektet.

Milyen terveitek vannak a közeljövőben?

P.G: A közeljövőben az ESG-re (társadalmilag felelős befektetések) szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni. Mint ingatlanfejlesztők, az ökológiai lábnyomunk csökkentése elsődleges, melyet leginkább az általunk beépített technológiák hosszú időtávon keresztüli energiamegtakarítási és csökkentett környezeti hatásai biztosítanak. Jelenlegi fejlesztéseink AA energetikai besorolású épületek, korszerű mennyezethűtési és -fűtési technológiákkal és okosotthon funkciókkal.

P.A: Múlt hónapban adtuk át a Rákos-patak rekultivációja során kialakított közhasználatú sétányt. Ennek során nemcsak a Rákos-patak betonlapokkal burkolt medre nyerte vissza természetközelibb formáját, hanem a patak mentén egy mintegy 5.000m2-es területen közpark került kialakításra futópályával, kültéri edzőszerekkel, pihenővel és dísztóval.

Van tanácsotok azok számára, akik tőzsdei bevezetésen gondolkodnak?

P.A: Akik tőzsdei bevezetésen gondolkodnak, mindenképpen vegyenek igénybe tanácsadót a bevezetéshez. Számos olyan helyzet adódott, amelyben tanácsadóink felkészültsége nélkül jelentős időbeli és pénzügyi hátrányok értek volna. Mind a befektetési szolgáltatónk, mind a BÉT és az MNB részéről számos segítséget kaptunk a bevezetés során, valamint utána is a szabályozott piacnak megfelelő működés részletszabályainak kialakításához. P.G: Aki tőzsdei bevezetésen gondolkozik mindenképpen mérlegelje a befektetők könnyebb elérésének lehetőségét és a szigorúbb szabályoknak való megfelelést. Ha azonban megszületett az elhatározás, az aprópénzre váltáshoz mindenképpen vegye igénybe tanácsadó segítségét.