RITKÁN TÖRTÉNIK OLYAN, HOGY EGYSZERRE TÖBB SENIOR CSATLAKOZIK EGY PROFESSZIONÁLIS SZOLGÁLTATÓ CÉGHEZ. MOST A CMBP-BEN, NAGY ÖRÖMÜNKRE, ILYEN TÖRTÉNIK. TÍZ ÉVVEL AZUTÁN, HOGY AZ MB PARTNERS AZ ORIENS CSOPORTHOZ KERÜLT, ILLETVE HÉT ÉS FÉL ÉVVEL AZUTÁN, HOGY A CONCORDE VÁLLALATI PÉNZÜGYEK ÉS AZ MB PARTNERS ÖSSZEOLVADT, SZOT MÁRTON ÉS NAGY GÁBOR SZEMÉLYÉBEN KÉT EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNER ERŐSÍTI A CSAPATOT.

Üdvözöljük a CMBP új Együttműködő Partnereit, Nagy Gábort és Szot Mártont, akik áprilistól dolgoznak velünk.

Meséljetek a szakmai hátteretekről!

N.G.: Pályakezdőként a Citibanknál – a 90-es évek első felében – megbíztak a custody (lényegében értékpapír-letétkezelés) üzletág felépítésével az ébredező hazai részvénypiacon (a tőzsde és az elszámolóház is óvodás korban volt még). A szótárban (az internetkorszak elején jártunk) néztem meg, hogy a custody rendőrségi őrizetbe vételt jelent, nem tűnt izgalmasnak. De az volt! Hamarosan már ADR/GDR programot szerveztünk kibocsátóknak (először a Fotexnek, aztán a Picknek), és tőzsdei tranzakciókat számoltunk el az érkező külföldi intézményi befektetőknek. Hamar átláttam, hogy a letétkezelésnél sokkal nagyobb kihívás egy egész kibocsátás megszervezése (akkor indultak a nagy privatizációk, részben a tőzsdén keresztül). Innentől nem volt megállás: befektetési banki területen dolgoztam először multinacionális, aztán regionális bankoknál.

Sz.M.: Én a CA-IB-nél kezdtem a pályám, egy egyetemi tanárom közvetítésével. Az interjú előtt rossz webcímet ütöttem be, így a corporate finance helyett a CA-IB alapkezelő oldalára kerültem. Megnéztem, hogy mivel foglalkoznak, éreztem, hogy nem álmaim állása, de már csak a tanárom miatt is elmentem az interjúra. A szokásos kérdések között hamar előjött, hogy mi a legérdekesebb abban, amit csinál a cég. Nehezen tudtam rá őszinte lelkesedéssel válaszolni, de azért mondtam ezt-azt, persze udvariasságból csupa jót. A velem szemben ülők hamar rájöttek, hogy fogalmam sincsen, hogy hol vagyok, de szerencsére kellő humorral fogadták. Elmondták, hogy mivel foglalkozik a cég, bennem meg végigfutott, hogy életem legjobb lehetőségét szalasztottam el egy rossz webcím miatt. Aztán az interjú végén közölték, hogy fel vagyok véve.

Onnantól kisebb kitérőkkel tranzakciós tanácsadással foglalkozom az elmúlt közel húsz évben. Voltam ügyféloldalon, a Malévnél és a Magyar Telekomnál, vezettem a saját startup cégemet. Valahogyan mindig visszataláltam a tanácsadói területre, legutóbb a KBC-hez, majd onnan egy belső átszervezés miatt a K&H-hoz, ahol Gáborral is megismerkedtünk.

Mi motivált titeket legjobban, amikor hozzánk csatlakoztatok?
N.G.: Mindig egy nagy kereskedelmi banki egység pici része voltam a saját corporate finance tanácsadási szolgáltatásainkkal. Most végre olyan cégnél dolgozom, amelyik 100%-ban arra a tevékenységre fókuszál, amelyre én is fogok. Még szoknom kell ezt a pozitív érzést.

Sz.M.: Már a pályám legelején is gyakran előjött a Concorde név, és mindig nagy tisztelettel, komoly versenytársként beszéltek róla a kollégáim. Nagyon várom, hogy egy nagy, professzionális csapat része lehessek, ahol hasonló gondolkodású kollégákkal fogunk együtt dolgozni.

Mi lehet a hozzáadott értéketek a CMBP csapatának tevékenységéhez?
N.G.: A CMBP nagyon aktív a magyar vállalatfelvásárlási és -eladási piacon. Igyekszünk ehhez is érdemben hozzátenni tranzakciós tapasztalataink alapján. Ugyanakkor sok lehetőséget látunk a hazai értékpapír-kibocsátások megszervezésében is (természetesen együttműködve a Concorde Értékpapírral mint befektetési szolgáltatóval). Szeretünk még nem egészen IPO-érett kibocsátókkal dolgozni, élvezem a kreatív munkát velük, amikor fokozatosan lépkednek a tőzsde valamelyik kategóriája felé. Nekem a kicsi is szép, ha látom a növekedési potenciált. Az MNB által vezérelt Növekedési Kötvényprogram felrázta a kötvénypiacot. Aktívak voltunk az elmúlt években új kibocsátások szervezésében, rating, illetve egyéb debt oldali tanácsadásban is, bízunk benne, hogy ezekre a szolgáltatásokra a CMBP ügyfélkörében is lesz kereslet.

Sz.M.: Bár versengünk a piac szereplőivel, ugyanakkor nagyon hiszünk a kooperációban is. Szívesen kiszolgáljuk partner nagybankok olyan, elsősorban SME, családi hátterű ügyfeleit, amelyek a CMBP szaktudására tartanak igényt. Úgy látjuk, hogy a bankok jelenleg nem építenek a CMBP-hez hasonló méretű corporate finance csapatokat, inkább a hitelezésre fókuszálnak, egyébként teljesen érthető módon. Ugyanakkor azt látjuk, hogy a fenti vállalkozói-vállalati kör komoly hangsúlyt fektet a bankkapcsolatai fejlesztésére. Így természetes módon adódhat az együttműködés.

Milyennek látjátok a hazai tőkepiac következő időszakát, az aktuális M&A-piaci lehetőségeket?
N.G.: A magas hozamkörnyezetben a vállalati kötvénypiac szervezési oldala megállt, ezeken a szinteken nem szabad évekre eladósodni. A részvény forgalomba hozatalra készülő cégek versenyeznek a magas hozamot biztosító államkötvényekkel (a tízéves állampapír közel 10%-os hozamot kínált március közepén). A cégvásárlás finanszírozása megdrágult, a bankok kockázatkezelése is óvatosabbá vált. Nem hangzik jól, de látszik a fény az alagút végén. Az M&A-tevékenységet továbbra is mozgatják a klasszikus indokok: generációváltás, regionális terjeszkedési vágy, piaci konszolidáció, azonban a tranzakciók lebonyolítása kétségkívül lassulhat, a vevők finanszírozási lehetőségei szűkültek az elmúlt időszakban. A zöld finanszírozás előtérbe fog kerülni a kötvénykibocsátások esetében, az ESG-keretrendszer felállítására támogatás is kapható. A hozamok csillapodásával a zöldkötvények piaca ismét felpöröghet.

Sz.M.: A tőzsdére lépés hosszú folyamat. Az ügyfelek néha szeretnék, de nem lehet kihagyni lépéseket. Most inkább a felkészülés időszakát éljük, tőkét bevonni kicsit később érdemes megfelelő árazással. A tangóhoz is két ember kell: egy sikeres kibocsátás esetén a kibocsátó és a befektetők is mosolyognak. A felvásárlási piacon jó lehetőségek adódhatnak azoknál a cégeknél, amelyek a korábbi, igen kedvező hozamkörnyezetben hosszú távra, fix forrásköltségen adósodtak el, és részben emiatt jelenleg is stabilabb a működésük. Az ő esetükben természetes lehet, hogy a nehezebb gazdasági környezetben megbicsakló versenytársaikat felvásárolják, így biztosítva a piaci részesedésük vagy a mérethatékonyságuk növekedését.

Mire vagytok igazán büszkék?
N.G.: Mindig szerettem terméket fejleszteni. Részt vehettem többek között az első commercial paper és az első MTN-program felállításában, az első osztalék-kötvény kibocsátásában. Dolgoztam az első certifikátok tőzsdei bevezetésén is. De azért semmi sem tölt el akkora büszkeséggel, mint amit a három gyermekem felnevelése jelent. Ez az én csúcsteljesítményem.

Sz.M.: Nekem nagyon tetszik, hogy egy olyan munkát találtam magamnak, amiben még nem volt két egyforma napom. Minden ügy, minden tranzakció más és más, keresem és szeretem a változatosságot. Mivel a három gyerekem együtt tíz évesek, így a változatosság otthon is garantált. Gábortól még le vagyok maradva egy pár évvel, de a feladat adott.