DECEMBERI SZÁMUNKBAN A PANDÉMIÁS HELYZETNEK KÖSZÖNHETŐEN IDÉN MÁR MÁSODIK ALKALOMMAL ÁLLÍTOTTUK ÖSSZE A PRIVÁT TOP 100 LISTÁT ÖNÖKNEK: A HAZAI TULAJDONÚ TÁRSASÁGOK RANGSORÁT BECSÜLT CÉGÉRTÉKÜK ALAPJÁN. A SZÁMÍTÁSOK ALAPJÁT EZÚTTAL IS AZ ELŐZŐ KÉT ÉV ÁTLAGOS EBITDA-SZINTŰ EREDMÉNYE (ÜZEMI SZINTŰ EREDMÉNY + ÉRTÉKCSÖKKENÉSI LEÍRÁS) JELENTETTE AZ EV/EBITDA-ALAPÚ SZORZÓSZÁMOS ÉRTÉKELÉSHEZ, ELISMERVE EZZEL A TARTÓSAN ÉS EGYENLETESEN JÓ TELJESÍTMÉNYT.

 

MÓDSZERTAN

 

A lista összeállításának szempontjai:

  • hazai magánszemély (nem feltétlen magyar állampolgárok) tulajdonában álló cégeket és magyar jogi személyeket listáztuk;
  • nem számoltunk az állami, önkormányzati, magántőkealap-tulajdonban lévő és a tőzsdei jelenléttel és tulajdonossal bíró cégekkel;
  • nem értékeltük a pénzügyi szolgáltatókat és az ingatlanfejlesztőket, de az építőiparban tevékenykedőket igen;
  • egyedi cégekre fókuszáltunk, a cégcsoportok szintje akkor lépett be, amennyiben közétettek konszolidált beszámolót a lista összeállításának időpontjáig (nem vontunk össze egy tulajdonosi kézben lévő, kapcsolódó tevékenységet végző cégeket).

 

A Covid19 járvány sok ponton befolyásolta a cégek és mindannyiunk életét, 2020-ban a beszámolóhoz és társasági adóhoz kapcsolódó kötelezettségek májusról szeptemberre történő elhalasztása eredményezte azt is, hogy idén másodszor adjuk közre listánkat. De lássuk, hogyan befolyásolta a 2020-as év pénzügyi teljesítményét a lista jelenlegi és korábbi szereplőinél.

 

Új belépők a Kecskeméti Konzerv Kft., az ivóvízkezeléssel, a technológiai vízkezeléssel és az ipari szennyvízkezeléssel foglalkozó Hidrofilt Kft., az Univill-Trade Kft., mely villamosenergetikai termékeket és megoldásokat biztosít ügyfeleinek, a Medirex Zrt. és a Vatner Kft.: mindkét cég orvosi műszerek kereskedelmével és szervizeléssel foglalkozik, míg a Cyclolab Kft. gyógyszersegédanyagot gyárt, és kutatás-fejlesztési tevékenységet végez. Visszatérő szereplők a lemezmegmunkáló Ferzol Kft., a Prímaenergia Zrt. és a haszonjárműpiac járműkereskedője, a Delta-Truck Kft. konszolidált beszámolójával. Idén konszolidált beszámolójuk számait használtuk a Bonafarm Zrt. és a Duna Aszfalt Zrt. esetében, így ebben a listában nem szerepel saját jogon a Pick Szeged Zrt. és a Sole-MiZo Zrt., valamint a Vakond Via Kft. és Hódút Kft.

 

A száz legnagyobb hazai magántulajdonú társaság összértéke 2021-ben 3 213 milliárd forint, 2020-ban 2 651 milliárd forint, (2019: 2 243 milliárd forint).

A listát vezető cég értékét 200 milliárd forint felettire becsüljük, míg a századik értéke is eléri a 10 milliárd forintot. Az előző listában még 9 milliárd volt a határ, míg a legelső listában, a 2015-ös adatok alapján számított cégértéknél a bekerülési küszöb 5 milliárd forint volt. (1. ábra)

Az összcégérték megoszlását a székhelyek szerint vizsgálva néhány tized százalékpontnyi változás volt csupán. Cégek számát tekintve a főváros és Pest megye dominanciája tovább nőtt, részben köszönhető ez a konszolidációt végző csoporttagok székhelyének is. Első alkalommal került somogyi székhelyű társaság a listára (Vartner Kft.), ugyanakkor ebben a listában is képviselő nélkül maradt Békés és Nógrád megye is.(2. ábra)

2019-ről 2020-ra a TMT-szektor kivételével tudták növelni az átlagos EBITDA-marzsot, ez a pandémiás helyzet mellett egészen kiváló eredmény. (3. ábra)

 

Kiemelkedő növekedést értek el az egészségiparhoz köthető, valamint az építőipar-listában szereplő vállalkozások, és elmondható, hogy jellemzően ezek a vállalkozások nyereségessége sem romlott. (4. ábra)

(Hosszú lejáratú kötelezettség – Pénzeszközök) / EBITDÁ-t nevezzük EBITDA-arányos eladósodottsági mutatónak, a klasszikus statisztikai vicceknek megfelelően éppen 0, nincs se hitel, se szabad pénzeszköz. Iparági bontásban viszont nagy változatosságot mutat: arányosan legtöbb szabad pénzeszközzel az egészségügyben szereplők bírnak, a leginkább eladósodottak pedig a fogyasztási cikkek gyártói. (6. ábra)

Az előbbi viszonyszám mögötti abszolút számok sikeres 2020-at mutatnak, a Top 100 céget együttesen nézve a hosszú hitelek állománya 132 milliárd forinttal bővült, miközben a pénzeszközök értéke 300 milliárd forinttal nőtt. (5. ábra)

A száz vállalkozás összesen 33 680 alkalmazott segítségével érte el ezt a teljesítményt. Az alkalmazotti létszám és a becsült cégérték összevetéséből öt cég emelkedett ki. Megjegyezzük ugyanakkor, hogy csak a beszámolókban bemutatott alkalmazotti létszám állt rendelkezésünkre, más foglalkoztatási formákat nem ismerve és kezelve. (7. ábra)

Cégérték

Cégérték alatt egy társaság teljes értékét, azaz eszköz oldalról a materiális és immateriális eszközeinek könyvelési értékétől független teljes értékét vagy jövőbeli összes cash-flow-jának diszkontált értékét; forrás oldalról pedig a saját tőkéjének és kamatozó adósságainak összességét értjük. Ez az érték nem keverendő össze a tőkeértékkel, ami a cégértékből a kamatozó adósságok levonása után azt az értéket adja, ami a tulajdonosok saját vagyona. Ezt jelképezi pl. a tőzsdei kapitalizáció tőzsdei cégek esetén.

 

Érték = Eredmény x Szorzó

A szorzókat gyakran adottságként érzékelik az eladók, valójában komoly ráhatásuk lehet. Az Assay Corporate Finance kidolgozott erre egy módszertant, mely használatára kizárólagos jogot kapott a Concorde MB Partners Magyarországon. A Tőkeérték Növelő Stratégia (Equity Strategy Plan) segítségével azonosítani és fejleszteni tudjuk a vállalkozások azon nem pénzügyi jellemzőit, amelyek befolyással bírnak a társaság értékére.