Cikkünkben azokat a jogi feltételeket ismertetjük, amelyek a magyar jogban, ahhoz kapcsolódnak, hogy a vevő a tranzakció tárgyát képező üzletrészen tulajdont szerezzen. A jogszabályi feltételek ismertetése kizárólag az üzletrészre vonatkozó szabályokra és az ezekhez kötődő gyakorlati következményekre korlátozódik.


Átruházási korlátok

A tranzakció strukturálásakor fontos kérdés annak tisztázása, hogy az adott üzletrész vonatkozásában milyen elővásárlási jogokra és átruházási korlátozásra kell figyelemmel lennünk. Kft-k esetén a gazdasági társaságokról szóló törvény magának a társaságnak, a többi tagnak és a társaság által kijelölt harmadik személynek elővásárlási jogot biztosít. A korábbi társasági törvényekkel ellentétben ma már e társasági törvényben szabályozott elővásárlási jog kizárható és korlátozható. A törvény által biztosított elővásárlási jogon kívül figyelembe kell venni a szerződéssel alapított elővásárlási jogokat és átruházási korlátokat is, hiszen egyre gyakoribb, hogy a több partner által alapított cégek társasági szerződései vagy tagi megállapodásai tartalmaznak valamilyen elővásárlási jogot, opciót és egyéb „exit” korlátozó klauzulát.

A szerződéssel alapított jogok biztosítása

A társaság alapítása vagy annak működése során a tagok gyakran kötnek ki elővásárlási vagy vételi jogot, illetve ezeken alapuló speciális jogokat (drag-along és tag-along jogok). Ezek a jogok az üzletrész-átruházási tranzakciókban fontos lehetőségeket biztosíthatnak az eladónak illetve a vevőnek, azonban hatékony érvényesülésükhöz elengedhetetlen a vonatkozó rendelkezéseket már a társasági szerződés szintjén megfelelően kezelni. Mivel a törvényi elővásárlási jog megelőzi a szerződéses elővásárlási jogot, így három, vagy annál több taggal rendelkező társaság esetében bármely kisebbségi részesedéssel rendelkező tag meg tudja gátolni például a drag-along jogok érvényesítését. Az ilyen esetek elkerülése érdekében indokolt a törvényes elővásárlási jog kizárása, ha a tagok szerződéses módon, akár a társasági szerződésben kívánják kialakítani elővásárlási vagy vételi jogra vonatkozó struktúrát A törvényes elővásárlási jog kizárása megteremti annak a lehetőségét, hogy a felek Kft. formában is szabadon és a törvénynél jobban testre szabva szabályozzák az exit esetén követendő eljárást.

Lemondás az elővásárlási jogról

Ahhoz, hogy egy üzletrész-átruházási tranzakció hatályosuljon előfeltétel az, hogy az arra jogosultak lemondjanak az elővásárlási jogokról. Mind eladói, mind pedig vevői oldalról gyakran felmerül az igény arra, hogy az elővásárlásra jogosultak általános nyilatkozatban mondjanak le elővásárlási jogokról. A külföldi jogokhoz képest a hazai bírói gyakorlat szigorúbb feltételeket ír elő. Magyar jog alatt ugyanis nem elegendő az elővásárlásra jogosultat pusztán az eladási szándékról tájékoztatni ahhoz, hogy az elővásárlási jog gyakorlásának lehetősége megnyíljon, így arról hatályosan le lehessen mondani. Amennyiben az arra jogosult kizárólag csak arról nyilatkozik, hogy az adott üzletrészt az eladótól nem kívánja megvásárolni, a nyilatkozat ilyen tartalommal az elővásárlási jog gyakorlásáról való lemondásként nem vehető figyelembe. A gyakorlat szerint a lemondó nyilatkozat hatályosságához az szükséges, hogy a jogosult a nyilatkozatát az ajánlat teljes tartalmának, így különösen a vevő személyének, az árnak, az ajánlat (szerződés) egyéb lényeges kikötésének ismeretében tegye meg. Szükséges tehát, hogy az elővásárlásra jogosult a teljes ajánlatot megismerje, és a nyilatkozatából megállapítható legyen az, hogy a teljes ajánlat ismeretében mond le az őt megillető jogosultságról. A gyakorlatban nem ritka, hogy az eladó nem a részletes ajánlatot, hanem magát a szerződést, vagy szerződéstervezetet küldi meg a jogosultnak.

Az átruházási szerződés hatályosulása
Ha az elővásárlásra jogosultak lemondtak az őket megillető jogokról, a vevő és az eladó megállapodtak a szerződés szövegében, a vevő a szerződés aláírásával és a vételár megfizetésével üzleti szempontból még ekkor nem szerez tulajdonjogot. Bár a vevőnek szerző-déses követelése lesz az adott üzletrészre, azonban társasági jogait, tulajdonosi kontrolt a társasággal szemben még nem gyakorolhat. A társasági törvény értelmében az átruházás a társasággal szemben ugyanis csak akkor hatályosul, ha a vevő az üzletrész megszerzését bejelenteni a társaságnak.

Baranyai Gábor – Lendvai András
Simándi Bird & Bird Ügyvédi Iroda