SOK SZERETETTEL KÖSZÖNTÖM ÖNÖKET A CÉGÉRTÉK 113., IDEI HARMADIK, NYÁRI SZÁMÁVAL. EZÚTTAL ÚGY DÖNTÖTTÜNK, HOGY A GAZDASÁGI SAJTÓBAN NÉPSZERŰ, A CÉGÉRTÉKESÍTÉSSEL UGYAN KÖZVETLENÜL  NEM ÖSSZEFÜGGŐ, DE A CÉGEK ÉRTÉKÉT NAGYON KOMOLYAN BEFOLYÁSOLÓ TÉMÁKAT VESZÜNK ELŐ.

 

Elsőként kollégáim egy komolyabb munkával kielemezték, hogy az ESG (környezet – társadalom – vállalatirányítás) névvel fémjelzett lehetőség- és kötelezettséghalmaz hogyan érinti a kis- és közepes vállalatokat. Fő kérdésük az volt: melyek az ESG-rendszernek a kötelező, és melyek a szabadon választható elemei, illetve mi az időzítése a kötelezettségeknek. Összefoglalóan már itt is érdemes a fő tanulságokat levonni: bár a középvállalati szektorban a kötelezettségek egyelőre nem közvetlenül jelentkeznek, a környezeti érintettségük miatt vélhetően már a közeljövőben is felmerülnek bizonyos lépések (elemzési és riportálási kötelezettségek), melyeket ennek a vállalati körnek is meg kell tennie.

Két cikkben elemezzük a digitalizáció és az automatizáció trendjeit és a középvállalatok érintettségét. Az egyik anyavállalatunk, az Oriens tulajdonában álló cégcsoport, a CEAH vezetője mutatja be a cég építkezését és az automatizáció trendjeit, majd az egyik legnagyobb itthon működő multi, a Continental vezetője azt taglalja, hogyan lehet a digitalizációt a versenyképesség szolgálatába állítani.

Szakértő kollégáink a digitalizáció egyik praktikus megjelenését, a tőzsdei cégek jelentésrendszerében idéntől foganatosított változásokat mutatják be.

A rendszer a saját tapasztalatunk szerint még nem tökéletes – a jelentések digitális feldolgozhatóságát nagyon komoly kézi munka előzi meg; reméljük, hogy a rendszer továbbfejlesztése nem csak felhasználói, de adatszolgáltatói oldalról is könnyebbséget, és nem jelentős többletmunkát eredményez.

Együttműködő partnereink közül a CIB egy robotikai cég bemutatásával foglalkozik a cikkében.

Jogi partnerünk, a Jalsovszky ügyvédi iroda tranzakciós vezetője, dr. Bejó Ágnes az ESG-ről mint a munkavállalók megtartásának eszközéről számol be.

Köszönjük, hogy elolvassa a Cégértéket; kívánjuk, hogy egy békés, nyugodt nyár alatt valamennyien kellően ki tudják magukat pihenni, hogy a második félév kihívásaira felkészülhessenek.