A BIZALMI VAGYONKEZELÉS INTÉZMÉNYÉT MÁR TÖBB MINT HÉT ÉVE ISMERI A MAGYAR JOG. AZ ISMERKEDÉS, A TÁJÉKOZÓDÁS IDŐSZAKA UTÁN AZ UTÓBBI EGY-KÉT ÉVBEN RENDKÍVÜLI MÉRTÉKBEN MEGNŐTT A VAGYONUKAT TUDATOSAN TERVEZŐ CSALÁDOK ÉRDEKLŐDÉSE A KONSTRUKCIÓ IRÁNT. A JOGINTÉZMÉNY ELŐNYEIT, A CSALÁDRÓL ÉS A CSALÁDI VAGYONRÓL VALÓ GONDOSKODÁS JOGI LEHETŐSÉGEIT ADÓHATÉKONY MEGOLDÁSOKKAL ÖTVÖZŐ VAGYONTERVEZÉST MÁRA BEVÁLT ÉS ÉRETT SZOLGÁLTATÁSOK SEGÍTIK, NEM CSAK AZ EZZEL FOGLALKOZÓ SZAKEMBEREK, HANEM A BEFEKTETÉSI SZOLGÁLTATÓK OLDALÁN IS. ERRŐL BESZÉLGETTÜNK TABÁNYI MÓNIKÁVAL, A CONCORDE PRIVATE BANKING ÜZLETÁGÁNAK VEZETŐJÉVEL.

A bizalmi vagyonkezelés megugró népszerűsége elsősorban a kapcsolódó jogi és adótervezési szolgáltatások világát pezsdítette fel. Ugyanakkor a bizalmi vagyonkezelés iránt érdeklődők alighanem jobbára a privátbanki szolgáltatásokat igénybe vevők köréből kerülnek ki. Mit lehet érzékelni ebből a trendből a privátbanki ügyfelekkel beszélgetve?

A bizalmi vagyonkezelés iránti érdeklődés megnövekedése a mi tapasztalataink alapján is egyértelműen látszik. Alapvetően két csatornán keresztül érzékeljük ezt. Egyrészt közvetlenül az ügyfeleink részéről, akik egyre több esetben keresnek meg minket azzal, hogy gondolkodnak egy bizalmi vagyonkezelési konstrukció létrehozásán, vagy éppen már túl is vannak ezen a fázison, és érdeklődnek a kezelt vagyonnak történő számlavezetés lehetőségeiről. A másik irány, ahonnan ilyen megkereséseket kapunk, az éppen a bizalmi vagyonkezeléssel üzletszerűen foglalkozó szolgáltatók, továbbá az ilyen konstrukciókat kidolgozó ügyvédek és adótanácsadók köre.

 

Egészen pontosan mit várnak Önöktől ezen a téren az ügyfeleik és a bizalmi vagyonkezeléssel üzletként, szolgáltatásként foglalkozó partnerek?

A Concordeban a bizalmi vagyonkezelés jogintézményének megjelenése, 2014 óta kiemelt figyelemmel követjük ezt a témát. Alaposan körbejártuk mind az ügyfeleinknek adott értékek maximalizálása, mind az üzleti lehetőségek kiaknázása tekintetében. Megfontoltuk azt is, hogy indítsunk-e esetleg mi magunk is üzletszerű bizalmi vagyonkezelési szolgáltatást, ezt hosszas mérlegelés után elvetettük, és úgy döntöttünk, hogy maradunk annál, amihez a legjobban értünk. Azaz privátbanki szolgáltatásokat nyújtunk vagyonos ügyfeleknek. Ebbe pedig a tanácsadás, a vagyonkezelés egyfajta fizikai infrastruktúrájaként szervesen beletartozik az a robusztus és rugalmas operáció, ami a számlavezetés, a letéti őrzés és a világ minden fontosabb szervezett pénzügyi piacát elérő végrehajtási képesség alapját adja. Tehát a bizalmi vagyonkezelés kapcsán mi úgy akartunk és akarunk piacvezetők lenni, hogy a kezelt vagyonnak nyitott számlák megnyitása, vezetése terén ugyanazt a kényelmet, rugalmasságot, egyedi megoldásokra való nyitottságot, biztonságot nyújtsuk az ügyfeleknek, amit a szokásos privátbanki szolgáltatások terén megszoktak tőlünk. Azt gondolom, hogy ez a szándékunk eddig nagyon harmonikusan találkozott a kapcsolódó ügyféligényekkel. Egyre világosabban kirajzolódik, hogy a tudatos vagyontervezés és a privátbanki szolgáltatások egymást erősítik.

 

Úgy fogalmazott, hogy a kezelt vagyonnak nyitnak és vezetnek számlát. Ezt hogyan kell elképzelni a gyakorlatban?

Ez nem a Concorde innovációja, a bizalmi vagyon-kezelés törvényi szabályozása teszi ezt lehetővé, egyben szükségessé. A vagyonrendelési szerződéssel bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyon önálló adóalany, az adóhatóságtól saját adószámot kap. A számlanyitáskor a vagyonkezelő a kezelt vagyon nevében jár el, de a számla az önálló adóalanyisággal rendelkező kezelt vagyon, tehát a bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyontömeg részére nyílik meg.

 

Tehát a kezelt vagyon önálló entitásként jelenik meg? Hasonlóan egy céghez?

Adójogi szempontból és a számlavezetés, valamint a Concorde operációja, nyilvántartási rendszere felől nézve igen, a kezelt vagyonnak nyújtott szolgáltatás egy kicsit hasonlít egy cég számlájának vezetéséhez. Abban is, hogy mindkét esetben feltétlenül van egy meghatalmazott, aki rendelkezhet a számla felett. Bizalmi vagyonkezelésbe adott kezelt vagyon esetében ez természetesen a vagyonkezelő, akár üzletszerű, akár eseti bizalmi vagyonkezelésről van szó.

 

Van esetleg annak valamilyen speciális problémája vagy lehetősége, hogy a privátbanki szolgáltatást egy olyan entitás veszi igénybe, amely sem nem cég, sem nem magánszemély?

Ez nem okoz semmilyen problémát, már csak azért sem, mert a bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyontömegen kívül is vannak olyan ügyféltípusok, amelyek nem cégek, és nem is magánszemélyek. Bármilyen szervezetnek tudunk számlát vezetni, és van is példa szinte mindenre a gyakorlatunkban, de külön kiemelendő az alapítványi forma, amely iránt szintén nő az érdeklődés. Nem kis részben azért, mert a piac elkezdett ismerkedni a vagyonkezelő magánalapítványban rejlő lehetőségekkel.

 

És mi a helyzet az esetleges előnyökkel? Ilyesmi felmerül a számlavezetés, letéti őrzés, a privátbanki szolgáltatások terén a bizalmi vagyonkezeléssel kapcsolatban?

Ez attól függ, hogy az adott ügyfélnek, családnak, vagy éppen adótervezési szakembernek az adott konkrét esetben mi az összehasonlítási alapja. Ha magánszemélyként megjelenő ügyféllel hasonlítjuk össze, akkor az esetleges adóelőnyök a mi tevékenységi körünkön kívülről, magából a vagyonrendelési szerződésből erednek. Ha viszont egy olyan konstrukció az összehasonlítás alapja, amelyben egy cég lehetőségeivel vetjük össze a bizalmi vagyonkezelést, akkor bizonyos feltételek megléte esetén nagyon komoly előnyökről beszélhetünk. Egészen konkrétan ez azt jelenti, hogy bizalmi vagyonkezelés esetén is lehetséges a pénzügyi vagyoneszközökön elért hozamok akár teljes adómentessége.

 

Ennek mik a feltételei?

Egyáltalán nem valami bonyolult dologról van szó, a mostanra már jól ismert TBSZ, a tartós befektetési szerződés működhet itt is, éppen úgy, mint egy magánszemély esetében. Annak, hogy a bizalmi vagyonkezelésbe adott kezelt vagyonnak TBSZ alapján vezethessünk számlát, azaz lehetővé tegyük a hozamai akár teljes adómentességét, alapvetően két feltétele van. Amennyiben mind a vagyonrendelő, mind a vagyonrendelési szerződésben megjelölt kedvezményezett magánszemély, akkor a kezelt vagyonnak vezetett számlán lehet élni a TBSZ előnyeivel.

 

Ez tehát nem egy olyan előny, ami a bizalmi vagyonkezeléshez kötődik, hanem arról van szó, hogy a konstrukció résztvevőit nem éri adóhátrány ahhoz képest, mintha magánszemélyként gyarapítanák a vagyonukat.

Így van, ez pontosan ezt jelenti. Ez a lehetőség nem volt meg a kezdetekkor, a bizalmi vagyonkezelés jogintézményének magyarországi megjelenésekor, de ma már így működik, aminek érthető okokból sokan örülnek a vagyontervezéssel foglalkozó ügyfelek és szolgáltatók körében.

 

Ha már szóba kerülnek egymás mellett a klasszikus privátbanki ügyfelek és az adótervezéssel, vagyontervezéssel foglalkozó szakemberek, ha választaniuk kell, a kettő közül melyik ügyféltípus megkereséseit részesítik előnyben a bizalmi vagyonkezelés, a kezelt vagyonoknak való számlavezetés kapcsán?

Szerencsére nem kell választanunk, mindkét irányból örömmel és nyitottan fogadjuk a megkereséseket.

A Concorde alapvetően egy privátbanki szolgáltató, vagyonos ügyfelek partnerei vagyunk a megtakarításaik, a pénzügyi vagyonuk kezelésében, de az operációnk képességeit és a kiegészítő szolgáltatásainkat szívesen használjuk arra, hogy értékes kapcsolatokat építsünk ki új ügyfelekkel. Ugyanakkor megtanultuk, hogy az ügyfélkapcsolatoknak az a minősége, ami számunkra természetes, csak évek alatt épülhet fel, évek alatt viszont általában fel is épül. Megengedhetjük magunknak, hogy rövid távú megtérülési megfontolások nélkül nyissunk a vagyontervezési megoldások támogatása felé. Ezzel is értéket adunk az ügyfeleinknek, ez pedig mindig megtérül.