Bár a múlt hónapban a tranzakciók számában több, mint 15 százalékos növekedés volt megfigyelhető januárhoz képest, jellemzően kisebb értékű ügyletek zárultak le sikeresen a régióban. míg az elmúlt időszakban havonta átlagosan 2-3 nagy regionális, több országot érintő tranzakciót hajtottak végre, idén februárban egy sem került aláírásra. A nemzetközi befektetők legfőképpen Nyugat-Európából jöttek, de ők is csak közepes méretű cégeket vásároltak, a legnagyobb ügylet értéke sem haladta meg a 100 millió eurót. Ha ez a tendencia továbbra is fennmarad, az jó hírt jelenthet a nyugati befektetőre vágyó hazai középvállalatok tulajdonosai számára.


Magyarország

Magyarországon februárban sem indult be igazán az M&A piac. Mind tranzakciós értékben, mint pedig az ügyletek mennyiségében alacsony számokról beszélhetünk. Viszont örömre ad okot, hogy angol, amerikai és holland cég is érdekesnek találta, hogy magyar középvállalatba fektesse be pénzét.

Hazánkban a legnagyobb ügylet a pénzügyi szoftvereket fejlesztő IND Group eladása volt. A kereskedelmi banki megoldásokat kínáló Misys vásárolta fel a miskolci alapítású, de ma már budapesti székhelyű társaságot. A tranzakció eredményeképpen az innovatív ügyfél-technológiájáról ismert IND Group a Misys BankFusion Digital Channels divíziójának részévé vált. Az IND Group nemzetközi piacokon is elismert innovatív online és mobilbanki, illetve az ezekre épülő kiegészítő szolgáltatások, úgymint a személyes pénzügyek kezelését vagy az online értékesítést támogató technológia-szállító. A többségében négy magyar magánszemély tulajdonában lévő, 2013-ban 8 milliárd forint fölötti bevételű és 250 alkalmazottal működő cég eladási árát nem közölték, de a piaci becslések szerint az elérheti vagy meghaladhatja a 10 milliárd forintot. Az IND közleménye szerint a 120 országban, közel 2 000 ügyféllel rendelkező Misys szoftverfejlesztő társaság a változó fogyasztói igényeket felismerve döntött úgy, hogy a jövőben az IND digitális banki termékeivel erősíti portfólióját.

Másik jelentős tranzakció az élelmiszergyártás területén zárult le, amelyben a Concorde MB Partners az eladó tanácsadójaként működött közre. A decemberi szerződés aláírást követően, február első hetében a pénzügyi zárás is megtörtént Magyarország egyik vezető, magántulajdonban lévő üdítőitalgyártó társaságának eladásában. A veresegyházi Gramex 2000 Kft-ből és G.F Investment Kft-ből álló, 5 milliárd forint árbevételű Gramex Csoport a magyarországi PET palackos üdítőitalgyártás egyik meghatározó szereplőjeként saját termékei mellett saját márkás termékeket fejleszt és gyárt üzletláncoknak és bértöltést végez vezető nemzetközi üdítőital márkák részére. A társaságot két magántőke alapból álló konzorcium – az ARX Private Equity és a Darby Private Equity (a Franklin Templeton Investments magántőke befektetésekre összpontosító leánycége) vásárolták meg. A Társaság vezetését az élelmiszeripar területén korábban több cégnél vezető pozíciót betöltő top menedzser, Gerard Lenihan vette át. A tranzakció fő okának a befektetők a Gramex korábbi években mutatott dinamikus növekedését, illetve a társaságban lévő további növekedési potenciált látták, amelyek kihasználásával a társaság a nemzetközi piacokon is komoly sikereket érhet el a későbbiekben.

Egy kisebb logisztikai táraság is új tulajdonosra talált egy vezető holland szakmai befektető személyében. A belföldi és külföldi takarmányáru és mezőgazdasági alapanyag szállítmányozásával foglalkozó, bábolnai székhelyű Agrokamion Kft-t Hollandia egyik vezető ömlesztett tömegáru szállítója, a Nijhof-Wassink BV vásárolta meg. A székesfehérvári leánycéggel hazánkban már jelenlévő száraz és folyékony árukat egyaránt szállító vevő Belgiumban, Németországban és Lengyelországban is rendelkezik leányvállalatokkal. A tranzakció részét képezte az Agrokamion jármű és sofőrállománya, valamint a bábolnai telephely. A társaság korábbi tulajdonosai csatlakozni fognak a Nijhof-Wassink Kft operatív irányításához. A tranzakció komoly lehetőséget biztosít a vevő számára, hogy az Agrokamion kapcsolati rendszerét felhasználva erős bázist építsen ki a közép-kelet-európai piacok ellátásra.

Közép-Kelet-Európa

Bulgáriában a legnagyobb tranzakciók a szolgáltatás területén zárultak le, ahol több esetben is megjelentek a nemzetközi befektetők. A februári időszak egyik legnagyobb ügylete a több mint 8 millió euró árbevételű, üzleti folyamat- és munkaerő outsourcinggal foglalkozó Sofica Group 100 százalékos üzletrészének értékesítése volt az amerikai Teletech Holding számára. Az Sofica IT és HR szolgáltatásait olyan nemzetközi multinacionális cégek bolgár leányvállalatainak biztosítja, mint a HP, az AIG, az Oracle, a Coca-Cola, vagy éppen a OTP Bank leánycége, a DSK Bank. A Dilar Direkt vezető számítógép és periféria nagy- és kiskereskedelmi társaság is értékesítésre került, ezt egy szerb magánszemély Erdin Abdulahu vásárolta meg, piaci információk szerint 6 millió euróért.

Csehországban is jellemzően középpiaci ügyletek zárultak le az elmúlt hónapban. Ebből az egyik legérdekesebb, hogy a Bunzl Plc, londoni székhelyű, de 27 országban jelenlévő nagykereskedelmi társaság megvásárolta a műanyag csomagolóanyagok értékesítésével foglalkozó Oscar Plast 100 százalékos üzletrészét. A Bunzl stratégiájának központi eleme, hogy folyamatosan keres akvizíciós célpontokat az élelmiszer, HoReCa és egészségügyi termék nagykereskedelem területén. Információink szerint milliárdos árbevétellel rendelkező magyar nagykereskedők is érdekesek lehetnek számukra. A 39 millió euró árbevételű Profidebt Sro faktoring cégnek február közepén svéd tulajdonosa lett. A vevő az Intrum Justitia AB volt, amely több mint 45 millió eurót fizetett a társaság 100 százalékos részvénycsomagjáért. Az egészségügyi tűk és egyéb egyszer használatos felszerelések gyártásával foglalkozó Chirmax Sro-t egy szlovák szakmai társaság, a Chirana T Injecta vásárolta meg körülbelül az EBITDA eredményének 6-szorosáért.

Lengyelországból érdemes kiemelni, hogy a Grupa o2 és az Innova Capital magántőke befektetési társaságok megszerezték a Wirtualna Polska 100 százalékát. A web hosting, email és online chatszolgáltatásokat biztosító, 45 millió eurós árbevétellel rendelkező társaságért a konzorcium több mint 90 millió eurót volt hajlandó kifizetni. A befektetők a Wirtualna Polska innovációs megoldásaiban illetve az online területen meglévő komoly tudásukban nagy potenciált látnak a társaság hosszú távú dinamikus fejlődéséhez. A csomagolóipar területén is zárult egy 20 millió euró értékű tranzakció. Az Akomex, Lengyelország vezető papír csomagolóanyag gyártója 80 százalékot vásárolt a Kujawskie Zaklady, hullámpapírlemez dobozokat gyártó társaságban.

Romániában az Axxess Capital magántőke befektetési társaság a Nextebank januári megvásárlása után újra aktív volt a piacon, ezúttal a legnagyobb magánkézben lévő adatközpont szolgáltatással és ehhez kapcsolódó IT tanácsadással foglalkozó társaságot, a Star Storage Srl-t vásárolta meg. A Strauss Group izraeli élelmiszeripari óriás a brazil Companhia Cacique de Café Soluvel SA-tól vásárolta meg Amigo kávémárkát 15 millió euróért. A Regina Maria, amely az Advent International tulajdonában lévő vezető magánkórházlánc, egy Bukarest központjában lévő klinikában vásárolt 100 százalékos részesedést.

Szlovákiából érdemes kiemelni, hogy a K-Mail Order internetes kereskedő társaság 100 százalékos részesedést vásárolt az egyébként veszteségesen működő Private Sales EE-ben, amely elsősorban márkás ruházati termékek online értékesítésével foglalkozik.

Szlovéniában a 10 millió eurós árbevétellel rendelkező hegesztő és vágógépet gyártó Varstroj DD többségi részvénycsomagját vette meg a robottechnológia területén élenjáró termékek gyártásával foglalkozó mönchengladbachi OTC DAIHEN GmbH.

Ünnep Tamás
tanácsadó
Concorde MB Partners
tamas.unnep@imap.hu