Ettől a hónaptól felvásárlási körkép rovatunkban az ISI Dealwatch adatbázisából válogatunk, ami a korábbiaknál sokkal bővebb választékot jelent a fel- és kivásárlási ügyletek tekintetében. A kelet-európai régióból a vizsgált időszakban 192 tranzakciót zártak, és majd minden szektor érintett volt, és a tranzakciós értékek 1,9 milliárd euróig terjedtek.


Magyarországról a PortFolion Kockázati Tőkealap OTP Bank által történt akvizícióját emeltük ki elsőként. Az ügylettel az OTP 80-ról 100 százalékra emelte részesedését az alapban, mely korábban tendergyőztes volt az EU-s forrásokat biztosító JEREMIE programban.

A magyar gyógyszergyártó Richter Gedeon 100 százalékos részesedést szerzett a PregLem svájci központú biogyógyszer-gyártóban 332 millió euróért. A részvényesek a vételár egyharmadát kapják meg készpénzben, a fennmaradó részt pedig a meghatározott célok elérésével fizeti ki a Richter. A PregLem elsősorban nőgyógyászati gyógyszerek fejlesztésével és kereskedelmével foglalkozik.

Ugyancsak Magyarországon a Redevco, holland központú ingatlanbefektető társaság 6 200
négyzetmétert vásárolt a 100 százalékban bérbeadott Vörösmarty1 belvárosi bevásárlóközpontban Buda-pesten. A 44 millió eurós ügylet idén Magyarországon az egyik legnagyobb ebben a szektorban.

A Balaton melletti Igal-II kutatási terület akvizíciója egy igen érdekes tranzakció Magyarországról. A British Ascent Resources 60 százalékot vett át a projektben a jövőbeni nettó profit 4 százalékáért cserébe. Az ígéretes olaj és gázmezők kitermelése naponta elérheti 170 ezer köbmétert.

Mint mindig, a legtöbb ügyletet ebben a hónapban is Lengyelország adta felvásárlási körképünkhöz a közép-európai régióból. A tőzsdei bevezetések és az akvizíciók sora egybevág azzal a ténnyel, hogy a 40 milliós ország Európa fejlődésének motorjává érik. Ugyanakkor a vizsgált időszak legnagyobb ügylete, az Energa 1,9 milliárd eurós privatizációja, azt mutatja, hogy a belső fogyasztás növekedésének lassan vége a kormányzat deficit csökkentési törekvéseivel párhuzamosan. Az Energa a PGE-hez kerül, azonban a tőzsdére bevezetett energetikai óriásnak nagyon korlátozott jogai lesznek a társaságban az Energa stratégiai jelentősége miatt.

Romániából néhány ingatlanos tranzakciót emeltünk ki, ezzel felhívva a figyelmet arra az új trendre, amit a csökkenő árak okoznak. Lengyelországgal ellentétben, Romániában energetikai reprivatizáció történt egy hitel-részvény csere ügylet keretében, mivel a RomPetrol nem tudta kifizetni 571 millió eurós adósságát az állam felé.

Oroszországban a külföldi vállalkozások hazai cégek általi felvásárlásának trendje folytatódott különösen az energia szektorban. Mint mindig az ügyletek értéke jóval nagyobb, mint ami Közép-Európára jellemző.