A JOGI KOCKÁZATOK MINIMALIZÁLÁSÁT VAGY A MŰKÖDÉS ADÓZÁSI OPTIMALIZÁLÁSÁT SZOLGÁLÓ VAGYONTERVEZÉS LEGÁLIS CÉL EGY CÉG ÉLETÉBEN. A VAGYONTERVEZÉS SORÁN AZONBAN NEM EGY ESETBEN KÖNNYŰ BELECSÚSZNI FEDEZETELVONÓ VAGY EGYÉB, JOGELLENES ÜGYLETEKBE, AMELYEK BÜNTETŐJOGI FELELŐSSÉGET IS VONHATNAK MAGUK UTÁN. NEM ÁRT EZÉRT FOKOZOTT ÓVATOSSÁG, HA EGY CÉG VAGY CÉGCSOPORT STRUKTÚRÁJÁHOZ HOZZÁNYÚLUNK.

A kockázat mindig el van vetve

Minden vállalkozás kockázatos. Egy hibás teljesítésből vagy hibás termékből a cégnek szavatossági kötelezettsége keletkezhet. Egy tévesen megállapított adókövetkezmény miatt az adóhatóság adóhiányt tárhat fel. Ilyen esetben egy szempillantás alatt elúszhat a társaság teljes vagyona, amelyért az alapítók évtizedekig dolgoztak. És ez ellen nem véd a kft.-k és rt.-k korlátolt felelőssége: az ugyanis csak az alapító magánvagyonát biztosítja a társaság kockázataival szemben, a társaság korábban felhalmozódott vagyonát nem.

A nagyság átka

Minél nagyobb a cég saját vagyona, nettó eszközértéke, annál nagyobb az az érték, amely ki van téve a vállalkozás kockázatainak. Bár üzleti szempontból impresszív lehet, ha egy vállalkozás mérlege magas sajáttőkeértéket mutat, jogi szempontból ez inkább hátrányos. Üzleti sérülékenységet okoz ugyanis a működés valamennyi eszközét és vagyonát egy társaságban tartani – különösen abban a társaságban, ahol az operatív működéssel kapcsolatos kockázatok is jelentkeznek. Mit lehet tenni?

Cégcsoportterápia

A kockázatok porlasztásának leghatásosabb módja az, ha a vállalkozás társaságcsoportot hoz létre, és eszközeit több társaság között osztja el. Így a társaságcsoport termelőcége mellett létrehozhatók a társaságcsoport eszközeit tartó és kezelő, különálló jogi entitások (például ingatlankezelő cég, finanszírozó cég, adminisztratív szolgáltató cég), amelyek részére – a megfelelő jogi formában – átadásra kerülnek a kiszervezett eszközök. Annak érdekében pedig, hogy a termelőcég továbbra is működtethesse az eszközöket, a csoportvállalkozások között szerződéses kapcsolatok (pl. bérleti szerződés, szolgáltatási szerződés stb.) jönnek létre. Érdemes a termelőcégből kiszervezni és kivonni a társaság fölösleges pénzállományát is. Erre a funkcióra a legmegfelelőbb egy holdingtársaság, amely egyszersmind a társaságcsoport összes cégének a közvetlen tulajdonosává is válhat. Ez adózásilag is egy optimális megoldás: míg ugyanis az osztalék formájában történő vagyonkivonás az alapító magánszemélynél adókötelezettséget keletkeztet, addig a holdingtársaság a szabad készpénzállományt adómentesen tudja megszerezni.

Amikor a vagyontervezés fedezetelvonássá válik

Míg a vagyontervezés és az ennek elemét képező vagyonkivonás egy legitim eljárás, addig a hitelezői fedezet elvonása nem az. Nem lehet azonban mindig egyértelműen elhatárolni, hogy hol végződik az üzleti kockázatok általános és racionális kezelésére törekvő vagyonkivonás, és hol kezdődik a törvények által üldözött fedezetelvonás.

Már önmagában az osztalékfizetés is felvethet fedezetelvonást. Ezért osztalékkifizetéskor az ügyvezetésnek figyelemmel kell lennie a cég likviditásának fenntartására. Ennek az előírásnak a megsértése felvetheti az ügyvezető és a tag személyes vagyoni felelősségét is. Fontos látni, hogy tőkeleszállításnál már maguk a jogszabályok biztosítják a hitelező védelmét. Egy ilyen lépésről ugyanis tájékoztatni kell a hitelezőket, akik biztosítékot igényelhetnek követeléseik kielégítésére, mielőtt a leszállított cégvagyon a tulajdonosoknak kifizetésre kerül.

A társasági és csődjogi szabályok ugyancsak előírják, hogy „fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben” az ügyvezetésnek a hitelezők érdekeit kell elsődlegesen szem előtt tartania. Az ilyenkor való vagyonkivonás könnyen minősülhet fedezetelvonásnak. Egy ügylet fedezetelvonó jellegének megállapítása tekintetében kiemelkedő jelentősége van annak is, hogy a vagyonkivonásra mikor, milyen áron és körülmények között kerül sor. Így például, ha a vagyontervezés során egy vagyontárgy a társaságcsoporton belül, nem piaci ellenérték fejében kerül átruházásra, úgy a transzferár-kockázatokon túlmenően felmerülhet a fedezetelvonás rizikója is.

Gyorsan és biztosan

A holdingcégek, vagyonkezelő cégek kialakítása és az operatív cégek felhalmozott vagyonának kivonása sztenderd üzleti gyakorlat, és minden ismert vállalatcsoport jellemzően ezen lépéseken keresztül alakult ki. Ezekkel a cégvagyon-tervezési technikákkal biztonságba helyezhető a cég vagyona. De ha utóbb tényleg bekövetkezik az a helyzet, amitől a cégvagyont meg akartuk óvni, a vagyon kivonása kifogásolható lehet. Ebből a szempontból pedig kiemelkedő jelentősége van annak, hogy hogyan és mikor hajtjuk végre a cégstruktúra átalakítását.