A PORTFOLIO.HU ÉS A HIVENTURES KÖZÖS SZERVEZÉSŰ, „TUDATOS FELKÉSZÜLÉS A GENERÁCIÓVÁLTÁSRA” CÍMŰ ONLINE KONFERENCIÁJÁN ELŐADÓKÉNT VETT RÉSZT A CMBP. AZ ELŐADÓK KÖZÖTT JELEN VOLTAK A HITEL- ÉS TŐKEOLDALI FINANSZÍROZÓK, A TÉMÁT KUTATÓ INTÉZETEK VEZETŐI, ILLETVE CÉGEKET AKTÍVAN AKVIRÁLÓ IPARÁGI SZEREPLŐK. A MEGHÍVOTTAK ARRA KERESTÉK A VÁLASZT, HOGY HOL ÁLL A HAZAI KKV-K GENERÁCIÓVÁLTÁS-ÜGYE, ÉS HOGY JELEN GAZDASÁGI KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT MILYEN FELTÉTELEK MELLETT TUDNAK MEGVALÓSULNI CSALÁDI/KÜLSŐS GENERÁCIÓVÁLTÁSOK.

Jövőre, veletek, ugyanitt…

A konferencia egyik előadója viccesen megjegyezte: egy év múlva pontosan ugyanerről a témáról fogunk vitatkozni. Ugyanúgy el fogjuk mondani, hogy a téma nemzetgazdasági jelentőse kiemelkedő, és egyes családok esetében a generációváltás húsba vágó kérdés. Mégis, azt fogjuk látni, hogy a családon belüli generációváltások sikeressége továbbra is igen alacsony, illetve, hogy nincs elég generációváltó piaci tranzakció. Az egyetlen változás az lesz, hogy az alapító tulajdonosok életkora újabb egy évet nő, és átlagosan megközelíti már a hetven évet. És valóban… bár az elmúlt évek során megvalósultak sikeres generációváltások mind családokon belül, mind cégeladások keretében, mégis, ezek száma messze elmaradt attól a szinttől, amely szükséges lenne ahhoz, hogy a rendszerváltás során privatizált vagy ezt követően frissen alapított, még mindig elsősorban az alapító(k) által tulajdonolt és irányított cégek generációváltási problémája megoldódjon. A CMBP saját elemzései szerint 2-300 jelentős méretű cégnek kéne a következő 3-5 évben gazdát cserélnie. Ha a valamivel kisebb méretű cégeket is bevonjuk az elemzési körbe, úgy ez a szám gyorsan ezres nagyságrendű lesz. A generációváltás lehetséges irányainak vizsgálatakor a konferencia-előadásokat követő panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy nem csak akkor tekinthető sikeresnek generációváltás, ha családon belül a fiatalabb korosztály átveszi a cég operatív működtetését, hanem akkor is, ha a cég értékesítés keretében hozzáértő új tulajdonosok kezébe kerül, míg a családnál a cégért kapott ellenérték keretében megmarad az érték, amit az alapító felépített az elmúlt évtizedekben. A családon belüli átörökítés kockázata a hazai és nemzetközi példák alapján is igen magas, csupán az esetek 30%-ában tekinthető sikeresnek a váltás. Illetve egy családon belüli átadás sok család életében nem is valódi lehetőség a képességeiben és elkötelezettségében megfelelő utód hiánya miatt. A családon belüli átörökítésnek azonban jó alternatívája a külső fél bevonásával megvalósuló generációváltás, melynek tipikus formája lehet a cég teljes vagy részleges piaci értékesítése. A külsős féllel megvalósított generációváltás természetesen szintén összetett és időigényes folyamat. Ezzel együtt megfelelő felkészülés és a „házi feladat” felelősségteljes elvégzése esetén jó lehetőség arra, hogy minden érintett – az alapító, a alapító családja, a kollégák, az ügyfelek, a beszállító partnerek stb. – számára megőrzésre vagy növelésre kerüljön az eddig teremtett érték.

Pedig ennek nem kéne így történnie…

a külső feltételek továbbra is adottak. Egyetértés volt a konferencia előadói között, hogy a generációváltáshoz szükséges legfontosabb külső feltételek továbbra is alapvetően adottak, sőt kedvezőnek mondhatók. A szabályozási környezet összességében rendezett, a szükséges hitelek elérhetőek, a tőkeoldali befektetők keresik a lehetőségeket, a tranzakciókat támogató infrastruktúra pedig mostanára megfelelően kiépült Magyarországon. Elérhetők tranzakciós tanácsadók, megfelelően specializált jogászok, a felkészülést segítő üzleti és stratégiai tanácsadók és a tulajdonosokat az átmeneti időszakban támogató coachok. Az említett legfontosabb elemek közül most két elem – a hitelezési és tőkeoldali társbefektetők kerülnek részletesebben bemutatásra.

Hitelezési oldal: Talán egyesek számára váratlan lehet, de jelen bizonytalan és nem kimondottan pozitív gazdasági helyzet közepette is kimondottan kedvező továbbra is a hitelági finanszírozási környezet vállalat-adásvételi tranzakció lebonyolításához. A bevezetett NHP Hajrá hiteleknek köszönhetően – melyek cégvásárlásra is fordíthatók – az egyes bankok cégadásvételi hitelezési étvágya továbbra is fennmaradt. Bár a kamatkörnyezet természetesen dinamikusan változik, mindazonáltal jelen cikk megírásakor futó tranzakciók esetében 5–7 éves akvizíciós hitelek esetében akár 3–4% körüli fix kamatok is elérhetők voltak, mely feltételek egy stabilan működő céget érintő tranzakciós esetén reálisan kigazdálkodhatók.

Tőkeoldali társbefektető: A banki hitelek kiegészítéseként, a tőkeoldali finanszírozás megteremtéséhez tud a Hiventures KKVPRO alapja támogatást nyújtani alapvetően olyan esetekben, ahol a családon belüli átadás nem megoldott. A finanszírozási konstrukció főbb elemei a következők:

  • tipikusan 50 millió és 3 milliárd forint közötti befektetés kisebbségi üzletrészért cserében,
  • zárt végű befektetés, azaz a befektetőnek lehetősége van a Hiventures kisebbségi üzletrészének visszavásárlására,
  • jellemző futamidő 2-10 év, minimum 10% éves hozamelvárás mellett,
  • preferáltan 30% önerő, de ennek mértéke ügyleteként eltérő.

Ezzel az instrumentummal számos KKV, illetve külső, belső vezető számára (MBI/MBO) számára nyílik meg a lehetőség, hogy generációváltási projektet valósítson meg.

Egy példán érzékeltetve: vegyünk egy vállalatot évi 200 mFt körüli EBITDA-termeléssel. Az cég vezetésében részt vevő menedzser és az alapító tulajdonos megegyeznek, hogy megvalósítanak egy generációváltást, és a vezető tulajdonrészt vásárol a társaságban (MBO tranzakció). Tipikus árazás (4,5-ös szorzó) mellett a finanszírozási struktúra a következő lehetne: az eladó a tranzakció zárásakor 600 mFt-ot kap kézhez, a maradék 300 mFt vételárat időben elcsúsztatva 2–3 év alatt kapja meg. A 600 mFt három forrásból származik: 420 mFt bankhitel, 120 mFt Hiventures tőkebefektetés, 60 mFt önerő a menedzser által.

A fenti példából remélhetőleg kitűnik: egy generáció-váltási projekt megvalósítása nem egy nagyon szűk kör üzleti lehetősége csupán. Amennyiben van egy elszánt eladó/átadó, egy felkészült vevő/átvevő és egy értelmezhető, stabil működésű cég, úgy adottak a feltételek egy sikeres cégértékesítés/generációváltás lebonyolításához.