Új rovatunkban a nemzetközi cégeladási és felvásárlási tranzakciókhoz kötődő adótervezéssel fogunk foglalkozni. ez egy kimeríthetetlen és izgalmas terület, amelyet a közelmúltban elfogadott „ellenőrzött külföldi társaságokat” adóztató jogszabályváltoztatások tesznek itthon nagykorúvá.


Most indul a karrier. Eddig srácaimat idézve adót tervezni „bébi-könnyû” volt. Mi is a december 31-ig még alkalmazható recept?

  1. végy pár ezer euróért egy ciprusi vagy luxemburgi holdingcéget;
  2. adómentesen apportáld be céged üzletrészét a holdingcégbe;
  3. a holdingod adja el az üzletrészt árfolyamnyereség-adó mentesen.

Ez a módszer az ún. „kedvezményes részesedéscsere”, amelyet az unió Fúziós Direktívája, illetve az ezt itthon kodifikáló SZJA törvény tett lehetõvé 2006 eleje óta.

Instant adótervezés
A kedvezményezett részesedéscsere egyfajta házilag is kivitelezhetõ „instant-adótervezés” volt. Ennek a tavaly óta már szerzõdésmintával is létrehozható konstrukciónak köszönhetõen a magyar ügyvédek és offshore-tanácsadók az elmúlt években futószalagon gyártották a ciprusi és luxemburgi struktúrákat. Mint Ayn Rand kultikussá vált nagyregényében az „Atlasz vállat vont”-ban, a cégjegyzékben folyamatosan tûntek el a magyar tulajdonosok és jelentek meg helyettük ciprusi, luxemburgi, esetleg holland és dán cégek. Már százmilliós és kisebb cégek is rendszeresen offshore szülõkkel „adoptáltatták magukat”. Be volt tehát kódolva, hogy a mulatságnak elõbb-utóbb vége szakad. A 29-es tõzsdekrach is akkor következett be, amikor már a cipõfényezõ fiúk is a részvénypiacon kezdtek spekulálni.

Lift az étterembe.
A kedvezményezett részesedéscsere továbbra sem szûnik meg. Ez marad a lift, ami felvisz minket az étterembe, ahol a libériás inasnak öltözött adótanácsadó átnyújtja az étlapot, majd személyesen ajánl a menün kívüli specialitásokból és – ínyenc vendég esetén – hívja a konyhából a fõszakácsot is. Rovatunk a menürõl fog szólni, az ott szereplõ ételek kombinációiért be kell majd fáradni az étterembe.

Késleltetés és örökítés
A jövõ hónaptól a menün szereplõ nemzetközi adóstruktúrák azt használják ki, hogy különbözõ országok adójogszabályai nem egységesek és másként adóztatnak cégeket, tranzakciókat. Megfelelõ strukturálással gyorsabb vagyonfelhalmozás és vagyon osztalékadóztatásának akár belátható idõn túli késleltetése is legálisan elérhetõ. Külön témakör az öröklés, vagyis hogyan menthetõ át az örökösökre a vagyon minél teljesebb formában. Akár azt is biztosítva, hogy a vállalkozónál kevésbé fegyelmezett utódok keze közül ne folyhasson ki a vagyon és ne ássa alá motivációjukat a saját jogon történõ érvényesülésre.

Kérem, kösse be biztonsági övét és jöjjön velünk októbertõl egy izgalmas nemzetközi „adóutazásra”.

Préda István, MB Partners