2020 NYARÁN SIKERESEN ZÁRULT EGY SAJÁT MÁRKANÉV ALATT EGÉSZSÉGES ÉLELMISZEREKET GYÁRTÓ ÉS FORGALMAZÓ TÁRSASÁG* TÖBBSÉGI ÜZLETRÉSZÉNEK ÉRTÉKESÍTÉSE. A TRANZAKCIÓ KERETÉBEN A MENEDZSMENT KÉT TAGJA VÁSÁROLTA MEG A CÉG TÖBBSÉGI TULAJDONRÉSZÉT. A VEVŐK TÁRSBEFEKTETŐJE AZ MFB CSOPORTHOZ TARTOZÓ HIVENTURES VOLT, AKI KKVPRO FINANSZÍROZÁSI MEGOLDÁSÁN KERESZTÜL TŐKEOLDALON FINANSZÍROZTA AZ MBO (MANAGEMENT BUY-OUT, VAGYIS MENEDZSMENT ÁLTALI FELVÁSÁRLÁS) ÜGYLETET. MI, MINT CMBP A VEVŐK TRANZAKCIÓS TANÁCSADÓI VOLTUNK. A TRANZAKCIÓRÓL ÉS A HIVENTURES ÁLTAL NYÚJTOTT FINANSZÍROZÁSI STRUKTÚRÁRÓL LÁVING GUSZTÁVVAL, A HIVENTURES KKVPRO ÜZLETÁGÁNAK BEFEKTETÉSI IGAZGATÓJÁVAL BESZÉLGETTÜNK.
Hosszú, közös erőfeszítés eredményeként végül sikeresen záródott a bevezető bekezdésben részletezett tranzakció. Elmondod kérlek, miért találtátok támogatásra érdemesnek az adott lehetőséget, illetve, hogy általánosságban milyen jellegű lehetőségeket kerestek?
Nincsenek iparágra vagy piacra vonatkozó megkötéseink, de mint finanszírozó, alapvetően a gyártócégeket részesítjük előnyben. Méret szempontjából a minimum elvárásunk a 300 M Ft árbevétel és az 50 M Ft eredmény. Az értékelés során fontos számunkra, hogy a cég működése és tevékenysége transzparens legyen, stabil piaccal rendelkezzen, valamint a megfelelő szintű jövedelmezőség (árbevétel arányos eredmény/EBITDA vagy adózott eredményfedezet) szintén lényeges kritérium a befektetésünk megtérülésének biztosítása érdekében. A társaság múltbeli teljesítménye szintén számít, hisz fontos, hogy ne csak egy papírra vetett üzleti tervet finanszírozzunk. Ennél a befektetésnél vonzó volt számunkra, hogy a társaság termékei jó névvel rendelkeznek, piaca növekszik, az elmúlt évek számai pedig biztosítják, hogy ha a jövőben komoly kihívásokkal szembesül a társaság, akkor sem fog összeomlani.
A céltársaság jellemzői mellett kiemelten hangsúlyos szempont számunkra a vevő személye. Nagyon attraktív volt számunkra, hogy a vevők rendelkeztek releváns múltbéli tapasztalatokkal, referenciákkal. Sokat számít, hogy – MBO-tranzakció révén – jól ismerik a társaságot, nem kell meglepetésekre számítanunk a cég átvételét követően.
Végül a finanszírozási szerkezet az, amit figyelembe veszünk. A bankok tipikusan egy tranzakció finanszírozási igényének maximum 70-80%-át tudják biztosítani a céltársaság pénzügyi teljesítménye, eladósodottsága függvényében. Mi az önerő egy részének, akár 50-70%-ának biztosításával tudjuk segíteni a vevőjelölteket. A finanszírozási szerkezet kapcsán mindig az jelenti a kihívást, hogy megtaláljuk az érdekközösséget a három fél (vevő, bank, Hiventures) között. Úgy látjuk, kezdetben a bankoknak is tanulniuk kellett az új finanszírozási struktúra jellegzetességeit. Mára viszont több bankot sikerült megerősítenünk abban, hogy alapvetően egy csónakban evezünk, így egyre nyitottabban állnak a Hiventuresszel közös finanszírozási megoldásokhoz.
Mesélj kérlek bővebben az általatok nyújtott finanszírozási formákról. Mik a lehetőségek, mik a kötöttségek?
Ellentétben a startupok számára biztosított – alapvetően nyílt végű – struktúrákkal, a KKVPRO-üzletág jellemzően zárt konstrukcióban nyújt finanszírozást. Ez azt jelenti, hogy a tervezett futamidő alatt a vevői csapat kivásárolhatja a Hiventures befektetését az előre rögzített hozamelvárás mellett. A finanszírozást egyébként több formában: tisztán tőkeként vagy tőke és tagi kölcsön kombinációjában tudjuk nyújtani. Minden esetben SPV-t (Special Purpose Vehicle – befektetési projekttársaság) hozunk létre a vevővel közösen, ebbe a társaságba tesszük be mi és a vevő is az önerőt, illetve a banki hitel is ide kerül. Ez a cég vásárolja fel a céltársaságot, majd zárást követően az SPV összeolvad a projekttársasággal.
A befektetéseink futamideje alapvetően 3-8 év, bizonyos esetekben tíz évig növekedhet. Befektetett tőke szempontjából minimum 50 millió Ft-ot, maximum 3,1 milliárd Ft-ot tudunk nyújtani. Megjegyzem, a frissen induló nagyvállalatokat célzó INVESTPRO üzletágunk programjain keresztül a befektetési összeg egészen 15 milliárd Ft-ig is növelhető. Befektetésünket a céltársaság megtermelt eredményéből vásárolják ki a vevők, bizonyos esetekben pedig önerőből. Ha a megtérülésünk eléréséhez nagyobb kockázatot kell vállalnunk, akkor extra biztosítékokat kérünk, természetesen a banki hitelnek alárendelve.
Az elvárt megtérülésünk a KKVPRO programban tipikusan évi 10-15%, ami természetesen függ a társaság működésének kockázatosságától, az önerő mértékétől, futamidőtől, a menedzsmenttől. Van olyan befektetésünk, ahol ez 10%, de olyan is, ahol 14,5%. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a teljes finanszírozásnak csupán 10-30%-a Hiventures forrás, így a mostani kamatkörnyezetben vett banki hitellel súlyozva a teljes cég finanszírozásának költsége csupán 4-5%. Banki finanszírozáshoz képest ugyan drágábbnak mondható a mi tőkefinanszírozásunk, de látni kell, hogy amit mi nyújtunk, az fedezetlen finanszírozás. A bankhoz képest alárendelt pozícióban vagyunk, és bár magasabb az elvárt hozamunk, türelmesebbek is tudunk lenni a visszafizetést illetően. Míg egy banknál az egyéves türelmi idő lejárta után indul a törlesztés, addig az ügyfélnek minket csak a futamidő második felében vagy a legvégén kell egy összegben kifizetnie. Ugyanakkor egy magánszemélyhez képest az esetek túlnyomó többségében olcsóbb finanszírozást jelentünk – részükről szinte mindig elvárás, hogy felfele nyitott legyen a lehetséges nyereségük, ráadásul a magánszemélyek több beleszólást is kérnek a társaság irányításába.
Fontos jellemzőnk továbbá, hogy a cég működésébe nem akarunk beleszólni, nem akarunk ügyvezetőt delegálni, nem kérünk közös aláírási jogot. Csak a taggyűlésben kérünk szerepet, esetleg tulajdonosi vagy felügyelőbizottságot hozunk létre. Kizárólag stratégiai szinten kérünk jóváhagyási jogot, mint például hitelfelvétel vagy eszközeladás esetén, a következő évre szóló üzleti terv elfogadásához. Csupán az a célunk, hogy olyan felsővezetői döntések szülessenek, amelyek javítják a befektetett tőke megtérülését, a társaság működését, fenntartható növekedését, eredményességét.
Egy példán kérlek beszéljük át a sarokszámokat. Hogyan alakulna a struktúra egy 200 millió Ft eredménytermelő képességű cég esetében, ahol a vételár 1 milliárd Ft-ban kerül megállapításra? Mennyi saját tőke lenne szükséges szerinted egy ilyen befektetés lebonyolításához?
Ilyen esetben 100-150 millió Ft a vevőtől elvárt minimum önerő, mi 250-400 millió Ft-ot fektetünk be, a fennmaradó összeg pedig banki hitel. Azonban minden függ az iparágtól, múltbeli eredményektől, finanszírozhatóságtól, eladósodottságtól. Találkoztunk már olyan esettel, amikor a céltársaságnak annyi hitele volt, hogy emiatt a bank csak 50%-ot tudott finanszírozni.
Sokat segíthet a fenti struktúrán, ha van eltolt vételárrész. Tipikus például, hogy záráskor a vételár 70%-át fizetik ki, a maradék 30%-ot pedig két év alatt egyenlő részletekben, a társaság eredményességéhez kötve. Az ilyen struktúrának két előnye is van egyszerre: egyfelől megkönnyíti a finanszírozást (50-100 M Ft önrész, 100-200 M Ft Hiventures KKVPRO, 4-500 M Ft bankhitel, 300 M Ft eltolt vételár), másfelől egy közös cél mentén érdekközösséget hoz létre az eladó és a vevő között a következő évek eredményessége mellett.
Mindenképp fontosnak látjuk, hogy az eladók még legalább fél évig valamilyen pozícióban a társaságnál maradjanak, például közös ügyvezetésben vagy egy tanácsadói szerződésen keresztül. Preferált persze az 1–2 év, hogy tudásukat és kapcsolatrendszerüket biztosan át tudják adni az új tulajdonosoknak. Fokozottan igaz ez a generációváltásban érintett cégek esetén, ahol családi vállalkozás révén nincs független menedzsment, a tulajdonos a vezető és az ő fejében van minden tudás a társaság működtetésével kapcsolatban.
Hogy látod, mi az, ami segíti, esetleg lassítja a folyamat lefutását?
Leginkább az tudja segíteni és gyorsítani a folyamatot, ha az eladó és a vevő – de legalább közülük az egyik fél – megfelelő tanácsadói segítséggel van támogatva. Hasznos, ha van egy szakértő, aki tisztában van egy tranzakció lépéseivel, tudja, hogy milyen feladatok merülnek fel, illetve tudja segíteni a feleket elakadás esetén. A másik kulcsfontosságú elem a bankokkal való szoros együttműködés. Mi folyamatosan keressük a banki kapcsolatokat, hogy megtudjuk, mely banknál milyen konstrukciók állnak rendelkezésre, hol mit lehet elérni. Ezzel együtt komoly kihívást jelenthet a bankkal egyeztetni egy mindenki számára elfogadható struktúrát. Érdemes a tranzakció korai fázisában és akár párhuzamosan is megkezdeni a banki és a tőkeoldali finanszírozás megszerzésének egyeztetését és tárgyalását.
Összességében azt lehet mondani, hogy tipikusan 4-8 hónapra van szükség a záráshoz onnantól számítva, ha egy vevőjelölt megkeres minket úgy, hogy a tranzakció sarokpontjairól már megállapodott az eladóval. A sikeresen zárt közös tranzakció azért is tartozott a hosszabb átfutású ügyletek közé, mert a vevő, a bank és a Hiventures között szükséges megállapodások mellett mindenben meg kellett egyezni a több személyből álló eladói csapattal is. Mindezt azért, mert az eladók jelentős üzletrésszel benne maradtak a társaságban. Egy kevésbé komplex tranzakció esetében viszont elegendő a négy hónap.
Milyen fontos elemet emelnél még ki egy generációváltással összefüggő tranzakcióban?
Lezárásként talán csak azt emelném ki, hogy minden tranzakciót tervező befektető számára jó szívvel ajánlom, hogy fontolja meg tőkeoldali társbefektető bevonását. A tőkeoldali finanszírozás mindig drágább lesz, mint a banki forrás, viszont jelentős rugalmasságot hoz a cég életébe, így a végső siker esélyét nagyban javíthatja, és könnyedebbé teheti az átadás-átvétel sokszor amúgy is kihívásokkal teli időszakát. A Hiventuresnél elérhető struktúrát úgy alkottuk meg, hogy a zárt struktúra révén kiszámítható és kedvező feltételeket biztosítson a generációváltást tervezők számára. Ráadásul, az MFB csoport tagjaként a Hiventures jó eséllyel tud segítséget nyújtani banki finanszírozás szervezésében, illetve akár a Garantiqan keresztül kiegészítő biztosítékok megszerzésében is.