Március végén pár napot otthon töltöttem, és egy kora délutáni órában szokatlan, érdekes műsorra lettem figyelmes. az APEH szervezésében idén rendezték meg a második rangadó vetélkedőt és ennek döntőjét közvetítette a magyar televízió. A rangadó elindításával is az volt az állami adóhatóság célja, hogy bővítse a középiskolások adózási ismereteit, javítsa a felnövekvő nemzedék adótudatosságát.


Középiskolás diákok, öt fős csapatokban jelentkezhettek a vetélkedőre. A döntőbe jutott négy csapat egy-egy színésszel bővült, akik nemcsak ismertségüket adták a műsorhoz, de a feladatok végrehajtása során jól visszaadták a Magyarországon élő sztereotípiát is az adómorálról.

A vetélkedő kérdései között adózástörténeti érdekességek, alapvető adózási tudnivalók, az adózók jogai és kötelességei szerepeltek. A Szuperdöntőben emellett a csapatok például arról is számot adtak, hogy mit jelent számukra az adózás. El kellett mutogatni, illetve le kellett rajzolni egy-egy adózással kapcsolatos fogalmat, ami néha elég nehéznek bizonyult. Ugyanakkor számomra azok a szerepjátékok voltak a legérdekesebbek, amikor meg kellett győzniük egyes szakmák (pl: fodrász, kőműves, stb.) képviselőit, hogy miért teljesítsék adókötelezettségüket. Volt olyan feladat is, hogy egy képzeletbeli APEH ügyintézőként kellett ellenállni az „okoskodó” vállalkozó kedves kéréseinek.

A legfőbb alapkérdés az, vajon miért gondolják Magyarországon olyan sokan, hogy a szabályok nem érvényesek rájuk? Itt nem csak az adózással kapcso-latos jogszabályokra gondolok, hiszen az élet minden területén megfigyelhető ez az általános hozzáállás, kezdve a közlekedéstől egészen a munkahelyen tanúsított felelős munkavégzésig. Természetesen az adózás egy kiemelten fontos terület, hiszen ennek spirálisan begyűrűző hatását minden polgár érzékeli.

Meggyőződésem, hogy az ilyen játékos képzés hosszú távra nyomot hagy a diákokban. Talán az oktatáson kívül az egyetlen hatásos módszer még az általános mentalitás megváltoztatására a példamutatás, következetes vezetői magatartás. Ebben nem csak a politikusok, de az egyes cégek vezetői, vállalkozók éppúgy felelősséggel bírnak. Nem mindegy milyen szabályok születnek, és azokat hogyan tartják be. Rendszerint a szabályok attól válnak hiteltelenné, veszítik el jelentőségüket sokak szemében, hogy azok szegik meg először, akik hozták őket, vagy egyszerűen olyan szabályok születnek, melyeket lehetetlen betartani.

Nekünk tanácsadóknak elsődleges feladatunk, hogy a szabályokat helyesen értelmezzük, alkalmazásukat segítsük.

Honti Péter, ügyvezető-tulajdonos