A CMBP TIZEDIK ÉVÉBEN KILENCEDIK ALKALOMMAL KÉSZÍTJÜK EL ÖNÖKNEK A PRIVÁT TOP 100 LISTÁNKAT: A HAZAI TULAJDONÚ TÁRSASÁGOK RANGSORÁT BECSÜLT CÉGÉRTÉKÜK ALAPJÁN. A SZÁMÍTÁSOK ALAPJÁT EZÚTTAL IS AZ ELŐZŐ KÉT ÉV ÁTLAGOS EBITDA-SZINTŰ EREDMÉNYE (ÜZEMI SZINTŰ EREDMÉNY+ÉRTÉKCSÖKKENÉSI LEÍRÁS) JELENTETTE AZ EV/EBITDA-ALAPÚ SZORZÓSZÁMOS ÉRTÉKELÉSHEZ, ELISMERVE EZZEL A TARTÓSAN ÉS EGYENLETESEN JÓ TELJESÍTMÉNYT A 2022–23-AS VIHAROS ÉVEKBEN.
MÓDSZERTAN
A lista összeállításának szempontjai:
- hazai magánszemély (nem feltétlen magyar állampolgárok) tulajdonában álló cégeket és magyar jogi személyeket listáztunk,
- nem számoltunk az állami, önkormányzati, közalapítványi, magántőkealap-tulajdonban lévő és a tőzsdei jelenléttel és tulajdonossal bíró cégekkel,
- nem értékeltük a pénzügyi szolgáltatókat és az ingatlanfejlesztőket, de az építőiparban tevékenykedőket igen,
- egyedi cégekre fókuszáltunk, a cégcsoportok szintje akkor lépett be, amennyiben közétettek konszolidált beszámolót a lista összeállításának időpontjáig (nem vontunk össze egy tulajdonosi kézben lévő, kapcsolódó tevékenységet végző cégeket).
A konszolidált adatok alapján listázott társaságok neve mellett csillag(*) szerepel a táblázatokban.
Érték = Eredmény x Szorzó
A szorzókat gyakran adottságként érzékelik az eladók, valójában komoly ráhatásuk lehet. Az Assay Corporate Finance kidolgozott erre egy módszertant, mely használatára kizárólagos jogot kapott a Concorde MB Partners Magyarországon. A Tőkeérték Növelő Stratégia (Equity Strategy Plan) segítségével azonosítani és fejleszteni tudjuk a vállalkozások azon nem pénzügyi jellemzőit, amelyek befolyással bírnak a társaság értékére.
Cégérték
Cégérték alatt egy társaság teljes értékét, azaz eszköz oldalról a materiális és immateriális eszközeinek könyvelési értékétől független teljes értékét vagy jövőbeli összes cash-flow-jának diszkontált értékét; forrás oldalról pedig a saját tőkéjének és kamatozó adósságainak összességét értjük. Ez az érték nem keverendő össze a tőkeértékkel, ami a cégértékből a kamatozó adósságok levonása után azt az értéket adja, ami a tulajdonosok saját vagyona. Ezt jelképezi pl. a tőzsdei kapitalizáció tőzsdei cégek esetén.
Becslésünk szerint a száz legnagyobb hazai magántulajdonú társaság összértéke 2024-ben 5246 milliárd Ft, a 2022–23-as pénzügyi évek eredményei alapján. A listát vezető cég értékét bőven 200 milliárd forint felettire becsüljük, míg a 100. értéke is meghaladja már a 15 milliárd forintot. A legelső listában, a 2015-ös adatok alapján számított cégértéknél a bekerülési küszöb 5 milliárd forint volt. Az előző lista összértékének 21%-os növekménye után most 9%-ot számoltunk, ennek a növekedésnek 59%-át (előző listában 83%-át) a top 10 vállalat hozta össze. A legnagyobb 10 cég 39%-ot hasít ki az összértékből. (1. ábra)
Ismét változott a cégnévsor: van, hogy egy bizonyos cégcsoport más tagja szerepel, de vannak rosszabb év után visszatérők és új szereplők is. A listáról hiányoznak ebben az évben olyanok is, akik tulajdonosváltás miatt már nem tartoznak a magyar magántulajdonú cégek körébe: a Cool4U Kft., aminek új többségi tulajdonosa a svéd nagykereskedő, Beijer Ref AB; (magán)tőkealapok szereztek tulajdonrészt a Mercarius Kft.-ben, a Kecskeméti Konzerv Kft.-ben, a TV2 Zrt.-ben, és közalapítványé a Libri Zrt. Az egyéni Adaptive Recognition Technologies Zrt. helyett idén az ARH Zrt. konszolidált adataival számolhattunk, ugyanígy a hulladékgazdálkodásban jelentős szereplő Alcufer Kft. helyett a társaságot beszámolóiban konszolidáló Horváth R+K Kft. került a listára.
Gyengébb évet zárt 2023-ban magához vagy az átlaghoz képest, és emiatt nem fért fel a listára, de a 100 közelében maradt: a világ vezető patrongyártó vállalatainak egyike, a Liss Zrt.; az elsősorban villanyszerelési anyagokat forgalmazó Mixvill Kft.; a ruházati disztribútor UTT Europe Kft.; a Diego-hálózat mögött álló PD-Management Kft.; a Gépész Csoport egyik tagja, a SZIDO Kft.; az IT-disztribútor CHS Holding Kft.; az autóipari beszállító Tóth és Fiai Kft.; a szegedi Hansa-Kontakt Inv. Kft. (Huszár 99 Kft.); valamint az egészségiparban működő Vascular Venture Kft. és a Béres Gyógyszergyár Zrt.
Nagy visszatérő a Vajda Papír Kft., aminek eredményességét megtépázta az alapanyagáraik kitörése, de harcukat sikerrel vívták meg, eredményeik már pénz-ügyileg is jelentősek. Hasonlóan rövid időre maradt távol a villamosipari gyártó Univill Trade Kft. is. Két új élelmiszeripari, – pékárugyártó –, szereplő is felkerült az ország két különböző pontjáról: a Félegyházi Pékség Kft. és a Zalaco Zrt. Két másik izgalmas gyártó is szépen lépegetve felért listánkra az évek során, a csúcstechnológiájú mikroszkópokat gyártó Femtonics Kft., a nukleáris medicina képalkotó eszközeit gyártó Mediso Kft., valamint az öltözőszekrény-specialista MetalBox Kft. Idén több különböző szegmensben erős építőipari szereplő került a listára, így a HE-DO Csoport, a Laterex Építő Zrt., a Pallér Csarnok Kft. és a Szabadics Építőipari Zrt. A szolgáltató szektorból a Criterion Kft.-t és az élelmezési játékos GVC Group Zrt.-t listáztuk első alkalommal, és szintén új belépő az acélszerkezet-gyártó Gémtech Kft., valamint a kereskedelmi szereplő Kerekes Kft.
A földrajzi eloszlás szerint idén is Közép-Magyarország a hangsúlyos, ebben a listában képviselő nélkül maradt Vas, Békés, Nógrád és Somogy vármegye is. További két vármegye is csak 1-1 céggel képviselteti magát: Terrán Kft. (Baranya) és Gyermelyi Holding Kft. (Komárom-Esztergom). A tavalyi listához képest a székhelyek földrajzi megoszlása szerinti cégérték nem változott jelentősen, a főváros és Pest megye dominanciája tovább nőtt, a korábbi 54%-ről 56%-ra. Az átlagos árbevétel és EBITDA-marzs szerinti földrajzi megoszlását mutatjuk be a következő térképen, kiemelve, hogy a székhelyek a rendezési elv, és nem a legnagyobb termelést végző telephelyek. (2. ábra)
Átlagosan a legértékesebb cégek az idei listában a fogyasztási cikkek gyártói közül kerültek ki, legtöbben az ipari gyártásban tevékenykedtek, de átlag felett teljesítettek az építőipari és energetikai cégek is. Kétszámjegyű EV/EBITDA-értékkel kevés társaságnál számoltunk. (3. ábra)
A Privát Top 100 listán szereplő társaságok, illetve ahol konszolidált számokat veszünk számításba, cégcsoportok, 2023-ban 97 617 fő foglalkoztatotti létszámmal működtek (2022-ben több mint 90 300 fő), közülük tíz vitte el a felét, míg cégértékből, amely főként az eredménytermelő képességen alakul, 21%-ot. A növekedésből idén is kivette a részét a listavezető B+N Referencia Zrt., ahol 15%-kal nőtt a statisztikai létszám. Míg a tíz legnagyobb foglalkoztató felel a munkavállalók 52%-áért, a tíz legnagyobb értékű cég a 28%-ért. (4. ábra)
A nem súlyozott, átlagos EBITDA-marzs emelkedett az energiaszektorban (tavaly csökkenést láttunk, és továbbra is kis elemszámú a lista), csökkent az ipari gyártásban működőknél is – a negatív értékkel megjelenő Nitrogénművek nélkül is –, a csoport veszteség mellett is kétévi átlag EBITDA alapján felkerült a listára. (5. ábra)
A Privát Top 100 lista 100 cégének átlagos export-aránya 2023-ban 32% volt, de az nagy változékony-ságot mutat iparágak között és iparágokon belül is. (6. ábra)