A VAGYONKEZELÉS OLYAN, MINT EGY SOHA VÉGET NEM ÉRŐ SAKKJÁTSZMA. AZZAL A KÜLÖNBSÉGGEL, HOGY ITT PROFI SAKKOZÓK JÁTSZANAK ÖN HELYETT, ÉS MÉGIS ÖN NYER. ÍGY A VAGYONKEZELÉSI SZOLGÁLTATÁS IGÉNYBEVÉTELE A LEGKÉNYELMESEBB BEFEKTETÉSI FORMA MIND CÉGEK, MIND MAGÁNSZEMÉLYEK SZÁMÁRA. RÁADÁSUL, AKI A VAGYONKEZELÉST VÁLASZTOTTA A BANKBETÉT HELYETT, AZ ELMÚLT ÖT ÉVBEN SOKKAL JOBBAN JÁRT.
Egy ember átlagosan 35.000 döntést hoz meg egy kutatás szerint. Egy másik, amerikai tanulmány alapján viszont tíz emberből hét elhalasztja a döntéshozatalt, ha az pénzügyi felelősséggel jár. Ez nem meglepő, hiszen minél kevésbé vagyunk magabiztosak egy területen, annál nehezebb döntésre jutnunk, arról nem is beszélve, hogy a megfelelő pénzügyi döntéshez általában tengernyi információt is fel kellene dolgoznunk.
A döntést azonban meg kell hoznunk, különösen a jelenlegi magasabb inflációs és kamatkörnyezetben. Minden nap, amikor ez nem történik meg, pénzügyi lehetőségektől eshetünk el, ez pedig sem vállalatként, sem magánszemélyként nem kívánatos. Ezt a döntési terhet veszi le ügyfelei válláról a Concorde vagyonkezelési szolgáltatása.
Mi az a vagyonkezelési szolgáltatás, és mik az előnyei?
A vagyonkezelés, vagy szaknevén diszkrecionális portfóliómenedzsment ma már szinte minden nagy pénzügyi szolgáltatónál megtalálható. Szemben a klasszikus befektetési tanácsadással, ahol a tanácsadó ajánl terméket, a döntést viszont az ügyfél hozza meg, itt a végső pénzügyi döntés jogával a megbízott vagyon-kezelési csapat él. Vagyonkezelési döntéshozói csapa-tunk a pénzügyi világban elismert szakemberekből áll, akik sokoldalúak, személyiségükben különbözőek, és mind egyéniségek. Egy dolog viszont közös bennük – a tőkepiacok és a befektetések iránti elkötelezettségük. Ez a sokszínűség biztosítja, hogy befektetési döntéseinket minden szempontot figyelembe véve hozzuk meg.
Az elmúlt években az élet minden területével együtt a tőkepiacok is felgyorsultak. A COVID-járvány, az ukrán–orosz háború kitörése, az energiaválság és az óriási inflációs sokk mind olyan események, amelyek nem csak a reálszférában, de a tőkepiacokon is gyors reakciót igényeltek. Ebből a szempontból az idei év sem lesz más: az egyre erősödő geopolitikai kockázatok, az amerikai elnökválasztás, a gazdasági növekedés bizonytalanságai miatt idén is mozgalmas évre számítanak a szakértők. A vagyonkezelési szolgáltatás előnye, hogy szakembereink ezeket az eseményeket, valamint sok egyéb váratlan változást figyelembe véve szükség esetén a befektetési portfóliót szinte azonnal átalakítják, így tehermentesítve ügyfeleinket a gazdasági események folyamatos mérlegelésétől és a gyors döntéshozástól.
Mi a cél?
A pénzügyi vagyon befektetésének rengeteg végcélja lehet. Egy vállalat esetében lehet szó jövőbeli beruházásáról vagy biztonsági hálóként fenntartott tartalékról, magánemberek esetében pedig többek között a nyugdíjas évekre egy megnyugtató anyagi biztonság megteremtéséről, a gyermekek iskoláztatásáról vagy egyszerűen passzív jövedelemről. Egy cél azonban minden esetben közös: hosszú távon az inflációnál magasabb hozam elérése.
A megalapozott befektetési döntések pont emiatt váltak az utóbbi időszakban kiemelten fontossá. Az alacsony infláció miatt a 2010-es években nem volt akkora jelentősége, ha nem foglalkoztunk a befektetéseinkkel, csak bankbetétben, esetleg párnacihában tartottuk megtakarításainkat. Ez azonban 2020 után megváltozott, és bár az infláció a rekordmagas szintről némileg visszaesett, várhatóan itt marad velünk az elkövetkezendő évtizedben/évtizedekben is.
Hogyan küzdünk az infláció ellen?
A megfelelő eszközök portfólióba történő bevonásával, és ezek megfelelő arányával. Hosszú távú statisztikák azt mutatják, hogy korábban leginkább részvényekkel volt esélyünk a pénz romlási sebességét felülmúlni, de rövid távon voltak olyan időszakok, amikor ezek veszteséget okoztak. Emiatt vagyonkezelési portfóliónkban ugyan most is jelentős szerepet játszanak a részvények, de emellett szerepelnek a palettán állampapírok, vállalati kötvények és akár nyersanyagok is, annak megfelelően, hogy épp miben látjuk a legnagyobb potenciált.
Vagyonkezelési szolgáltatásunkra tekinthetünk úgy, mint egy véget nem érő sakkjátszmára az infláció ellen. Rövid távon lehetnek veszteségeink, ahogy a sakkjátszmában is elveszíthetjük sakkbábuink egy részét, de a hosszú távú győzelem a fontos. Az elmúlt öt évben egy 10 millió forintos portfólió 16-17 millió forintra nőtt a szolgáltatásunk keretében, azaz a lakossági bankbetéttel szemben jelentősen többet hozott – függetlenül attól, hogy mekkora részvénysúlyú portfóliót választottak ügyfeleink. Egyelőre ez a siker az idei évben is kitart, így az ügyfeleink általunk kezelt vagyona mind az inflációval, mind a klasszikus bankbetéttel szemben nyerésre áll.
Szerző:
Le Phuong Hai Thanh, a Concorde Csoport Vagyonkezelési Üzletág vezető portfóliókezelője
A CFA Society Hungary Elnökségi Tagja