Most válik izgalmassá a helyzet az imap nemzetközi hálózatának chicago-i tagja, a dresner partners ad áttekintést a cégfelvásárlási piac jelenlegi állapotáról a válság kirobbanása után, az újbóli fejlõdési szakasz elõtt.


„A történelem nem ismétli önmagát, de rímel.” – mondta Mark Twain. Ilyen a jelenlegi gazdasági helyzet is a Dresner Partners elemzése szerint. Miután az USA és az egész világgazdaság egyik leghosszabb fejlõdési szakszán van túl, a korrekció elkerülhetetlen volt.  A növekedés ismételt beindulása azonban még sokáig várat magára. Ebben a köztes idõszakban a cégfel-vásárlási piac egyáltalán nem állt le, sõt. A Dresner tapasztalatai szerint két ügyféltípus van jelen. Egyrészt a konzervatív tõkepolitikát folytató cégek, mint vevõk, másrészt a nehéz helyzetben lévõ túlhitelezett vállalatok, mint eladók. A jó hír, hogy úgy tûnik, a tengerentúlon egyre több forrás áll rendelkezésre az egyébként jól mûködõ, de finanszírozási struktúrájában fenntarthatatlan vállalatok megmentésére. A Dresner szakértõinek jóslata szerint a források bõvülését az év vége felé közeledve tovább segítik a FED lépései, illetve az amerikai kormányzat gazdaságpolitikája. Ez annak ellenére is így van, hogy sokak szerint az újabb pénzbõség megtermtése már rövidtávon vissza fog ütni. Pénz tehát van, kérdés ugyanakkor, hogy ezt miképp használják fel. A kereslet szempontjából egy hatalmas ûr keletkezett a nagyobb pénzügyi befektetõk, bankok eltûnésével a piacról. Ezt tudják most betölteni a szakmai befektetõk, illetve helyi elkötelezettséggel bíró kisebb pénzintézetek, állami szervek, önkormányzatok. Az elõbbieknél elsõsorban a gyors piacszerzés áll a tranzakció fókuszában, míg az utóbbiaknak sok esetben egy-egy cég megmentése a legfontosabb. Ennek megfelelõen sok befektetõ egyáltalán nem törekszik a többségi tulajdon megszerzésére, ami a garanciák szempontjából például új helyzet elé állítja a tanácsadókat is. 

A GF Data adatai szerint 2008-ban az USA-ban jól tartotta magát az átlag EBITDA szorzó a finanszírozási válság ellenére a közép- és kisvállalati kategóriában. Idén ebben a szegmensben a Dresner szerint az EBITDA szorzó elérte a legalacsonyabb szintjét átlagban, így rövidesen talán elkezdõdhet ismét az emelkedés. Ezzel párhuzamosan a tapasztalatok szerint az érdeklõdés is egyre növekszik befektetõi oldalról. A bankok egyre inkább hajlandóak a késõbbi jó kapcsolat reményében segíteni a jól mûködõ cégeken annak érdekében, hogy a mostani értékelési környezetben ne kelljen az eladás mellett dönteni. A tõkebefektetõk is sokszor hasonlóan járnak el.

Persze azt a Dresner szakemberei is kihangsúlyozzák, hogy a tranzakciók száma messze elmarad a korábbi szintektõl, azonban a piac korántsem állt le.  Az IMAP amerikai tagjának elemzése rímel a felvásárlási rovatban megfigyelhetõ új trendre, miszerint az tengerentúli befektetõk egyre nagyobb mértékben vannak jelen az európai felvásárlási piacon.

Az IMAP amerikai tagjának elemzése rímel a felvásárlási rovatban megfigyelhető új trendre, miszerint az tengerentúli befektetők egyre nagyobb mértékben vannak jelen az európai felvásárlási piacon.