SOKSZOR FELMERÜLŐ TÉMA, HOGY ÉRDEMES-E KÜLSŐ IGAZGATÓSÁGI TAGOT BEVONNI A CSALÁDI VÁLLALKOZÁSOK CSALÁDI TANÁCSÁBA, IGAZGATÓSÁGÁBA. AMIKOR MI „CÉGKISZERELÉSRŐL” BESZÉLÜNK, AZ ÖTÖDIK LÉPÉS A DÖNTÉSHOZÓ TESTÜLETEK KIALAKÍTÁSA – ÉS ENNEK LEHET EGYIK ELEME EGY TANÁCSADÓ TESTÜLET VAGY IGAZGATÓSÁG LÉTREHOZÁSA, KÜLSŐ TAGGAL. VÁLLALATIRÁNYÍTÁSI KÉRDÉSEKBEN ÚJBÓL ÉS ÚJRA FELMERÜLŐ ELEM A MEGFELELŐ DÖNTÉSHOZATALI STRUKTÚRÁK ÉS HATÁSKÖRÖK MEGFELELŐ FELOSZTÁSA. ENNEK RÉSZEKÉNT STRATÉGIAI SZINTEN SOKSZOR EGY KÜLSŐ SZEM HASZNOS TANÁCSOKKAL TUDJA ELLÁTNI A CSALÁDI VEZETÉST. A FAMILY BUSINESS MAGAZINE CIKKE ALAPJÁN.

Számos sikeres családi vállalkozás von be külső igazgatósági tagot az irányításba, sokszor aktív szerepet vállalva, s így osztozva az elért teljesítményen és kockázatokon. A kérdés az, hogyan tudják a vállalko-zások ennek lehetőségét a legjobban kihasználni.

Külső igazgatósági tagok szerepe és feladatai

A külső igazgatósági tagok általában felhívják a figyelmet a kockázatokra, biztosítják a menedzserek kompenzációjának kontrollját, és figyelnek arra, hogy ne történjen jogsértés a vállalkozásnál. Ennél fogva szerepük jogilag hasonlít a nyílt részvénytársaságoknál ismert külső igazgatók szerepéhez, akik körültekintően, nem a saját érdekeiket figyelembe véve járnak el. A családi vállalkozások elsősorban a külső igazgatók szakértelme, tapasztalata és új nézőpontjai miatt tudnak profitálni az együttműködésből. A tulajdonosi struktúra meghatározza, miképp érdemes ezt megvalósítani.

Egyedüli tulajdonos

Ha a társaság ügyvezetője egyben az egyedüli tulajdonos, egy külső igazgtöbb atósági tag bevonása inkább egy tanácsadó szerepéhez hasonlítható. Ezekben az esetekben egy független külső szem többnyire speciális szakértelmével tud hozzájárulni a működéshez. Ugyanakkor ebben a felállásban az ügyvezetőnek az a célja, hogy a bevont külső szakértő szabadon mondja el a véleményét, fejtse ki gondolatait. Ennél fogva ez az együttműködés informálisnak tekinthető, egy formája lehet, hogy a külső igazgató pár órát eltölt az ügyvezetővel bizonyos kérdésekre fókuszálva 1-2 havonta, mindamellett, hogy a cég teljesítményéről folyamatos tájékoztatást kap. A két fél közötti alá-fölé rendeltség (s így a pénzügyi kontroll) elkerülése miatt érdemes lehet határozott időre fizetni a külső igazgatónak, így nem merül fel konfliktus, ha időközben a cég vezetője mégsem kívánja folytatni az együttműködést.

Több tulajdonos

A családi vállalkozások esetén gyakrabban fordul elő, hogy több családtagnak van részesedése, így akár többen is kisebbségi tulajdonnal rendelkeznek. Ebben a helyzetben sokszor érdemes létrehozni olyan írott formát (p.: családi alkotmányt), mely lefekteti az irányítás bizonyos aspektusait, ez lehet akár jogilag is kötelező dokumentum. Ez magába foglalhat megállapodásokat az osztalék kifizetésének módjáról, de akár a későbbi utódlás kérdéséről is. A külső igazgatónak hasznos szerepe lehet ennek létrehozásában, egyfajta facilitátor szerepet felvállalva. Talán a legfőbb hozzáadott értéket itt tud egy külső nézőpont létrehozni: különböző célok és szerepek tisztázásának előre mozdítása. Természetesen további részletek bonyolíthatják a családi alkotmány megalkotását: például olyan fiatal családtag, aki nem tervez később a családi vállalkozásban dolgozni, vagy olyan alkalmazottak, akik az idők alatt tulajdonrészt szereztek a vállalkozásban. Ezekben az esetekben különösen fontos, hogy a külső igazgató semleges álláspontot tudjon képviselni.

Konklúzió

A családi vállalkozások sok hasznot tudnak húzni különböző külső szereplőktől kapott tanácsokból, ennek egy kifejezetten előnyös formája lehet egy vagy akár több független külső szakértő bevonása valamely vállalatirányítási szerv működésébe. A jogi akadályok (felelősségre vonási kérdések) nem jelenthetnek különösebb akadályt, minden esetben figyelembe kell venni a vállalkozások egyedi jellemzőit. Forrás:

www.duanemorris.com/articles/static/honig_fambus_l.pdf Szerző: Stephen M. Honig