
A magyarországi nem tőzsdei felvásárlások piacán a vevők sokszor olyan társaságokat céloznak meg, amelyek kis- és középvállalkozásoknak (‘kkv’) minősülnek. Magyarország EU csatlakozását követően a magyar kkv szektor szereplői, a tőzsdei felvásárlások jellemző céltársaságai, gyakran vettek igénybe állami támogatásokat jelentősebb beruházásaikra. E beruházások sokszor e céltársaságok alapvető eszközeinek, vagyonának részét képezik. A KKV támogatások ugyanakkor komoly hatással lehetnek a tervezett tranzakció támogatási szerződésre gyakorolt hatására és az ebből eredő kockázatok megosztására, kezelésére.
KKV státusz
A KKV státuszt a 2004. évi XXXIV. törvény (‘KKV Tv.’) és a 60/2001/EK Bizottsági rendelet határozza meg. A KKV státusz legmagasabb kategóriája, a középvállalkozás esetében a foglalkoztatottak száma legfeljebb 250 fő, míg az éves nettó árbevétel maximum 50 millió euró, vagy a mérlegfőösszeg legfeljebb 43 millió euró lehet. A küszöbszámok számítását csoport szinten kell elvégezni, azaz a partner- és kapcsolt vállalkozások pénzügyi adatait össze kell adni. KKV támogatást értelemszerűen csak KKV státuszú vállalkozás kaphat.
Change of control kikötés a támogatási szerződésben
A KKV támogatásokkal kapcsolatban kötött, tipikus támogatási szerződésekben kifejezetten szerződésszegésként határozzák meg azt az esetet, amikor a céltársaság a ‘tulajdonosi szerkezet megváltozása miatt elveszti’ a pályázathoz megkívánt minősítést, azaz a KKV státuszt. A céltársaság a támogatási szerződésben továbbá vállalja, hogy minden, a pályázat célját veszélyeztető változást bejelent a támogatónak. A KKV támogatási szerződések tehát feltéve, hogy a tranzakció hatással lehet a KKV minősítésre – irányításváltozási (change of control) kikötést tartalmaznak.
Szerződésszegési helyzet a tranzakció következtében
Ha a céltársaságot megszerző befektető konszolidált, csoport-szintű adatai meghaladják a KKV státusz küszöbértékeit, a tulajdonosi szerkezet megváltozása szerződésszegésnek minősülhet a támogatási szerződés alapján. Amennyiben a támogatással támogatott projekthez fűződik fenntartási kötelezettség, azaz meghatározott időtartamig fenn kell tartani a támogatással végrehajtott beruházást, projektet, úgy a szerződésszegés jóval a beruházás lezárását követően is bekövetkezhet. Sőt, a jogszabály és a támogatási szerződések jellemző kikötéseinek szigorú értelmezése alapján elvileg az sem kizárt, hogy a KKV státusz elvesztése még a fenntartási időszakon túl, egészen az iratmegőrzési kötelezettség fennállásáig súlyos szerződésszegésnek minősülhet. Mivel a szerződésszegés szankciója a támogatás visszafizetése, a KKV nagyobb méretű cégcsoport általi felvásárlása a cég értékének jelentős részét képező beruházás költségének pótlólagos, teljes összegű megfizetését eredményezheti.
A visszafizetési kockázat kezelése az átruházási szerződésben
A kockázat mértéke első sorban attól függ, hogy a támogatási projekt milyen fázisban van. A gyakorlatban ugyanis a támogató hatóság eddig nem tekintette problémának a fenntartási időszakot követő KKV státuszváltozást. A fenntartási időszakban azonban ez már tényleges problémát jelenthet, bár bizonyos esetekben a támogató hatóság ilyen esetekben is eltekintett a szankció alkalmazásától. Amennyiben a tervezett tranzakció a KKV támogatás visszafizetési kockázatával jár, úgy a kockázat kezelésében, esetleges megosztásában a feleknek előre meg kell állapodniuk. Ez a megállapodás jellemzően a vételár csökkentésével vagy kiigazításával, esetlegesen a visszafizetendő összegért vagy annak egy részéért vállalt megtérítési garanciával történhet.
Összefoglalás
Ha a céltársaság a KKV minősítésére tekintettel részesült támogatásban, úgy az átvilágítás – esetlegesen már az eladói átvilágítás – során fokozottan kell vizsgálni, hogy a tranzakciót követően fennmarad-e a céltársaság KKV státusza, illetve hogy e státuszvesztés a támogatás milyen szakaszában következik be. Ha az irányításváltozás a céltársaságban a támogatás visszafizetésének kockázatával járhat, úgy e kockázat kezeléséről és megosztásáról a feleknek legkésőbb a tranzakciós szerződés aláírásáig meg kell állapodniuk.
Lendvai András partner Lendvai és Társai Ügyvédi Társulás andrás.lendvai@lendvaipartners.com |
Horváth Gergely ügyvéd Lendvai és Társai Ügyvédi Társulás gergely.horvath@lendnet.hu |