Az adóváltozások sokszor késztetik a vállalkozókat arra, hogy a gazdasági események megfelelő időzítésével kedvezőbb feltételeket érjenek el. Különösen igaz ez, ha a változások év közben válnak hatályossá.


Idén július 1-től a társasági adó kedveszményes 10 százalékos kulcs sávhatára emelkedett, és a kedvezményes adózás lehetőségét korlátozó feltételek is jelentősen enyhültek. Logikus lehet a kérdés, hogy érdemes-e a két félév között egy közbenső mérleggel a második félévben kimutatni a magasabb eredményt?

A rövid válasz az, hogy az elfogadott törvény nem ad lehetőséget a két félév közötti elszámolásra, kötelezően időarányosan kell megosztani a teljes éves eredményt a két adófélév között, tehát az adóalap fele a 19 százalékkal adózik, és 50 millió forintig alkalmazható a kedvezményes 10 százalékos adókulcs, ha teljesülnek a következő feltételek:

  • A kedvezményes adóalapot beruházásra kell fordítani, (nem fizethető ki osztalékként);
  • Adókedvezményt nem vesz igénybe;
  • Minimum 1 fő foglalkoztatása;
  • Az elvárt minimum jövedelem – nyereség teljesítése az előző adóévben;
  • Munkaügyi kapcsolatok rendezett állapota;
  • A minimálbér elvárás teljesítése.

A fennmaradó adóalap 250 millió forintig már további korlátozás nélkül alkalmazhatjuk a 10 százalékos adókulcsot.

Hogy, hogyan lehet a legkedvezőbb feltételekkel adózni? Nézzük meg egy egyszerű példán keresztül:
Ha az adóalap 200 millió forint, annak fele a január 1 – június 30. közötti időszakra vonatkozik és 19 százalékos kulcs alá esik. Ebből legfeljebb 50 millióig lehet a fent említett feltételek teljesülése esetén 10 százalékos adózni. A fennmaradó 100 millió forint adóalap a július 1 – december 31. időszakban már teljes egészében a kedvezményes 10 százalékos kulccsal adózik.

A salátatörvény átmeneti rendelkezése szerint azok az adózók, melyeknek a gazdasági éve eltér a naptári évtől, a teljes gazdasági évre az üzleti év első napján hatályos szabályok szerint kötelesek meghatározni az adó mértékét. Azok a keresztféléves adózók, melyek a salátatörvény hatálybalépése (2010. VIII. 16) előtt zárták üzleti évüket, egy újabb évre kénytelenek a 19 százalékos kulcsot alkalmazni, azaz még 2011-ben is a magasabb adóterhet megfizetni.

Azokat a gazdasági eseményeket, melyek hatással vannak az eredményre és az adóalapra, valamint az időzítésüket befolyásolni tudjuk, célszerű már az utolsó negyedév első hónapjaiban lebonyolítani, hogy a jelentős tételek ne december 31-i teljesítéssel szülessenek, ez mindig kiemelt figyelmet kap az ellenőrzések során.

Honti Péter / Interauditor Kft.