az IMAP második globális vállalatfelvásárlási konferenciáját a Boszporusz partján fekvő, festői szépségű Ciragan Palace Kempinskiben rendezték meg, Isztambul központjában.


Az esemény kiváló alkalmat biztosított vezető üzletemberek, politikusok, cégfúziós és felvásárlási (M&A) szakemberek számára, hogy megvitassák, miképp lehet vállalati egyesülésekkel és kivásárlásokkal segíteni a gazdasági növekedést, és erre milyen lehetőségek ígérkeznek majd a recesszióból való kilábalás során.

Először José María Aznar, volt spanyol miniszterelnök tartott beszédet, amelyben hangsúlyozta a szabadkereskedelem fontosságát, mely az elmúlt három évtizedben a legjobb fegyvernek bizonyult az éhezés és a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásáért vívott harcban, és 500 millió embert emelt ki a nyomorból. „A politika a lehetőségek művészete”, a multinacionális vállalatok által kínált előnyök meghaladják a hátrányokat. – mondta José María Aznar.  Törökország növekedése nem véletlen, hanem a nemzetközi tőkét vonzó gazdasági nyitottság és pénzügyi fegyelem eredménye volt. „Törökország meg kell, mutassa a világnak, hogy kész felkapaszkodni a globalizáció vonatára és hatalmas, fiatal munkaerőpiacával az EU-ban egy új prosperitás korszakát segítheti elő”. A gazdasági együttműködés tette lehetővé az elmúlt 70 év európai konjunktúráját, melynek során a globalizáció és a szabadkereskedelem az emberiség példátlan fejlődését segítette elő.
Aznar végül Winston Churchillt idézte: „A megélhetés-hez kapnunk kell, de egy életműhöz adnunk szüksé-ges”. Egy protekcionista érában a szabadkereskedelem zászlóra tűzésével próbál visszaadni valamit a számára megadatott lehetőségekért – fejezte be beszédét a volt spanyol miniszterelnök.

A következő felszólaló Dennis Malamatínas, a 2,2 milliárd euró piaci kapitalizációjú görög Marfin Investment Group vezérigazgatója volt. A Marfin Dél-Kelet-Európában keres befektetési lehetőségeket, mivel ebben a régióban kevés nemzetközi befektető társaság érzi otthon magát. Legutóbb a görög nemzeti légitársaság, az Olympic Air márkanevét és legjobb útvonalait vették meg, amelyet jelenleg ötezer kiválogatott munkatárssal működtetnek az állami cég által, a korábban szakszervezeti nyomásra foglalkoztatott 135 ezer fő helyett. A Marfin tulajdonlása alatt a légitársaságból prémium-pozícionálású, pontos és új flottával működő, „svájci típusú” légitársaságot hoznának létre. Malamatínas szerint a felvásárlások következő hullámát a bankok és a kormányok, mint a recesszió utáni nagytakarítás élharcosai fogják generálni.

Gati Al-Jebouri volt a következő felszólaló, a Litasco, a Lukoil 55 milliárd dollár forgalmat bonyolító nagyke-reskedelmi, olajfinomító és benzinkúthálózatokat üzemeltető cégének vezérigazgatója, amely az elmúlt időszakban egy-egy holland és szicíliai finomítót, valamint 700 törökországi töltőállomást vásárolt.

Al-Jebouri előadásában bemutatta, hogy a Litasco milyen hozzáadott értéket biztosít a Lukoil Csoporton belül a kereskedelemi, finomítói és logisztikai területen végrehajtott felvásárlásokkal (lásd tabló). Például a Holland finomító legjobb módszerei alapján a szicíliai üzem hatékonyságát jelentősen fokozni tudják majd.

Hüsnü Özyegin is előadást tartott, aki a török Fiba Holding legnagyobb tulajdonosa és elnöke, a régió legjelentősebb pénzügyi szolgáltatási befektetőjét vezeti. Mérföldkövet jelentő M&A tranzakciójuk a Finansbank Csoport 54 százalékának, a National Bank of Greece felé történt két részletben lebonyolított eladása volt. Ez az ügylet 3,4 milliárd dolláros értékével minden idők legnagyobb közvetlen tőkebefektetése volt Törökországban. Özyegin, aki tavaly saját nevével fémjelzett egyetemet is alapított, abban hisz, hogy a török cégek nemcsak az óriási helyi piac, de a fiatal, külföldi kihívásoktól sem ódzkodó szakemberek miatt is vonzó lesz a multinacionális befektetőknek. Mint elmondta, ennek köszönhették, hogy a Fiba a közelmúltban kemény versenyben meg tudta szerezni a Marks & Spencer szentpétervári franchise jogainak képviseletét.

Özyegin várakozási szerint a vállalatfelvásárlási piac az olyan fejlődő gazdaságok felé tolódik el, mint Brazília, Oroszország, India vagy Kína (BRIC), míg a bankok még évekig alig hiteleznek majd, hogy 2012-ig teljesíteni tudják a G7 által megkövetelt magasabb tőke megfelelési mutatókat. Ez a magán tőkebefektetések térnyerését segítheti majd elő. Törökországban az energiaipar lesz a legvonzóbb befektetési célpont, mely a növekvő fogyasztás eredményeképp az utóbbi 25 évben éves szinten 8 százalékkal nőtt, és ez várható a következő 20 évben is.

Sevket Basev, az IMAP törökországi tagjának, a 3 Seas Capitalnak a vezetője, a dél- kelet-európai régióba irányuló erősödő török tőkeexportról beszélt. A cégek, amint túlélésük biztosított, az akvizíciókra koncentrálnak majd, hiszen a McKinsey ezer céget vizsgáló elemzése is rámutatott, hogy a hosszú távú növekedés leginkább azoknak a vállalkozásoknak sikerült, akik a bizonytalan időszakban is akvirálni tudtak. A trükk, a kockázatok kezelésében és a kreatív ügylet-strukturálásban rejlik, amelyekkel a célvállalat kockázatai kezelhetők, miközben a menedzsment növekedést segítő magatar-tása is biztosítható. Sevket egyetértett azzal, hogy a jövőben a már említett BRICs országok lesznek az akvizí-ciós piac motorjai, de idevette Törökországot, Romániát, Mexikót, Malajziát és Dél-Koreát is. Ezekben az országokban a kulcs a helyi üzleti élet és gyakorlat ismerete lesz, melyben nagy segítségére lehetnek a befektetők-nek az IMAP helyi piacokon beágyazódott tanácsadói.

A konferencia záróbeszédét Vuslat Dogan Sabanci tartotta, a Hürriyet Printing & Publishing Company vezérigazgatója. Erről az M&A Hungary Blogon olvashat bővebben a http://mahungary.wordpress.com/ elérhetőségen.

Préda István, MB Partners