A 2008-as gazdasági sokkot követően az IMAP hálózatának tavalyi teljesítménye összességében csökkent, azonban a negyedik negyedévben új erőre kapott a fel- és kivásárlási piac, így a tanácsadók bizakodóak 2010-et illetően.


A globális gazdasági válság, ami 2008 utolsó negyedévében teljesedett ki, rendkívül kedvezőtlenül hatott a tavalyi év fel-és kivásárlási piacára, elsősorban a finanszírozási lehetőségek eltűnésének és a cégértékelések egyre nehezebbé válásának eredményeképp. Az IMAP tagjai 2009-ben 179 ügyletet zártak le, ami a piac helyzeténél talán jobb, de így is 30 százalékos visszaesést jelent 2008-hoz képest. Negyedéves bontásban az látszik, hogy a tranzakciók számának csökkenése erősen kötődik a 2008-as év utolsó három hónapjában jelentkező válsághoz.

A tavalyi év közepén azonban változás következett be: A zárások száma meredeken emelkedni kezdett és az utolsó negyedévben is tartotta az ügyletszám ezt a szintet annak ellenére, hogy az utóbbi két évben az utolsó pár hónap mindig a csökkenésről szólt. Az adatok azt mutatják, hogy fel- és kivásárlási piac feljövőben van és az IMAP szakértői is javulásra számítanak 2010-ben.

Az IMAP-on belül az átlagos tranzakció méret 2009-ben 34.4 millió dollár volt, ami a 2008-as évhez képest csökkenést jelent. Persze a kisebb tranzakciós érték általános volt az egész piacon. A 34 millió dolláros átlag három éve a legalacsonyabb, de ez így is 86 százalékos növekedést jelent 2005-höz képest az IMAP lezárt tranzakcióit illetően.

Az ügyletek legnagyobb része – 62.6 százalék – 10 millió dollár alatt volt. Észak-Amerika foglalja el az első helyet a tranzakciók méretét tekintve 2009-ben – 83.2 millió dollárral –, majd Latin-Amerika következik 23.5 millió dolláros átlaggal, a dobogó harmadik fokán pedig Ázsia áll 22.9 millió dolláros átlagértékkel. Európában voltak a legkisebbek a tranzakciók, itt az átlag mindössze 12.1 millió dollár. Tavaly az ügyletek 30 százaléka érintett több országot is (cross-border), ami egy kicsit magasabb, mint a 2008-as 29 százalék, de közel 20 százalékkal több, mint a 2007-es érték.

A szektorok szempontjából az IMAP-on belül 2009-ben a legnagyobb forgalom az ipari cégeknél volt megfigyelhető, majd sorrendben a high-tech, a fogyasztási cikkek és szolgáltatások, az alapvető fogyasztási javak, az egészségügy, az energiaipar és a pénzügyi cégek következtek. Az ingatlanos, a kiskereskedelemi, a telekommunikációs, valamint a szórakoztatóipar iránt alig volt érdeklődés, a kormányzati és egyéb szervezeti szektorban pedig nem is volt ügylet.

A 2008 harmadik negyedévében regisztrálták minden idők legmagasabb, 9.6-os EBIT szorzóját az IMAP-on belül, így nem csoda, ha az értékelési szorzók 2009-ben nagymértékben csökkentek. Az átlagos, 8,5-ös és a medián 5,2-es szorzó, ami 2008 negyedik negyedévében volt jellemző, a 2009-es év első három hónapjában tovább csökkent, majd hirtelen növekedett a második negyedévben, hogy aztán ismét csökkenjen a harmadik negyedévre. A szorzók a negyedik negyedévre szinten maradtak.

Tavaly a fel- és kivásárlási piacot az iparági konszolidáció, illetve a gazdasági válság nyomására történt változások, valamint a mindig legnépszerűbb faktor, a cégtulajdonosok kora, illetve egészségi állapota hajtotta.

A 2008 végén jelentkező drámai globális változások a vállalatvásárlási piac korábbi menetét teljesen felborították 2009-re. Ennek eredménye elsősorban az lett, hogy a vevők és az eladók között óriási különbségek támadtak a vállalati értéket, értékelést illetően. Az IMAP szakemberei szerint az ügyletek 30 százalékában jelentős eltérések voltak a vevők és az eladók között az értékelés eredményével kapcsolatban. Az IMAP felmérésben szereplő tanácsadók 13 százaléka ezt az eltérést drámainak nevezte, ami az EBIT szorzót illetően több mint négyszeres különbséget jelent. Átlagban egy fel-és kivásárlási ügylet levezénylése 2009-ben 36 hetet vett igénybe, amiből 7 hét volt az adásvételi szerződés feltételeinek letárgyalása és a zárás. Az IMAP szakembereinek 80 százaléka nyilatkozott arról, hogy 2009-ben a megállapodás és a zárás több időt vett igénybe az előző évhez képest.

Egy évvel ezelőtt az IMAP tanácsadói arra számítottak, hogy 2008-hoz képest valóban alacsonyabb értéket mutatnak majd az értékelések, mint 2008-ban. Ezzel a szakemberek 92 százaléka értett egyet akkor. Így 2010 elején járva, a válaszadók nagyobb része a vállalati értékcsökkenés megállását, közel fele növekedést jelez előre a tranzakcióknál. A tanácsadók elsősorban Ázsiában és Latin-Amerikában optimisták.

Miközben az IMAP-tagok 84 százaléka számolt be finanszírozási nehézségekről a tavalyi évben 2008-hoz képest (elsősorban a kereskedelmi bankok részéről), addig jelenleg a válaszadók közel fele szerint 2010-ben meg fog állni ez a trend. Sőt, a tanácsadók közel fele meg van róla győződve, hogy a vállalat felvásárlások finanszírozása könnyebbé válhat.