A könyvvizsgálat során az egyes társaságok eltérő mértékben alkalmaznak asszisztenseket a könyvvizsgálók munkájához. Az asszisztensek képzettsége, tapasztalata és a könyvvizsgáló személyes irányítása nagymértékben meghatározza, hogy mekkora pluszmunkát kell a cég gazdasági részlegének elvégezni, hogy megadja a válaszokat, kért adatokat.


A közelmúltban – amikor felvételiztettünk friss diplomásokat – igen érdekes tapasztalatot sikerült szerezni. A friss diplomások ugyan fel tudják sorolni a törvényben szereplő szabályokat, vagy a sajáttőke elemeit, de ezek összefüggéséről, értelméről nem sok elképzelésük van.

A mintavétel elég nagy volt ahhoz, hogy ki merjem jelenteni, nem csak az egyedekkel lehet gond, itt valami rendszerhibának kell lennie. A megörökölt oktatási rendszer, ahol a diákoknak lehetőleg nulla idő alatt kell megoldani speciális, a gyakorlatban szinte soha elő nem forduló feladatokat, arra ösztönöz, hogy mechanikus módon gyakorolják be a példák megoldását. Arra semmilyen motiváló, kényszerítő hatás nincs, hogy valamit végiggondoljanak, megértsenek, esetleg átlássák, milyen célokat is szolgál a számvitel és a könyvelés. Nem csak „úri passzió”, melyet egy neves iskolában tanítanak. Az a tapasztalatunk, hogy ezen a képzési rendszeren a nemrég bevezetett Bolognai rendszer sem javított.

Eddig is nagy gondot fordítottunk a fiatal kollegák nevelésére, házon belül oktattuk őket, hogy ne az ügyfélnél „égjen”, de erre a jövőben még nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk.

És Ön, mint felelős vezető, jogosan várja el, hogy a könyvvizsgálati díjért olyan szakember vezesse a helyszínen a vizsgálatot, aki már rendelkezik könyvvizsgálói képesítéssel és mellette olyan asszisztensek dolgozzanak, akik értik az összefüggéseket, „tudják mi az analitika”. Ez a hatékony munkavégzés alapja.

Szerencsés, ha a könyvvizsgálatot évenként csak kismértékben változó csapat végzi. Így a cég megismerésére nem kell évente időt és energiát fordítani, mindkét oldalon megtakarítás keletkezik, vagy maradhat idő a kevésbé lényeges elemek vizsgálatára, vagy a rendszer mélyebb tesztjére.

Az informatikai fejlesztések, programok igen hasznos kiegészítője a könyvvizsgálati munkának, néha meglepően jó eredményeket lehet elérni az informatika és a standardizálás segítségével. De nem helyettesítheti a rendszerben való gondolkodást, és a konzultációs lehetőségeket a legjobban képzett szakemberekkel.

A könyvvizsgálat során mi ezeket a szempontokat is fontosnak tartjuk, mert hisszük, hogy ügyfeleinknek ezzel adjuk meg azt a pluszt, amiért érdemes minket választani. Mi ezt hívjuk támogató könyvvizsgálatnak.

Honti Péter, Interauditor Neuner+Henzl Tanácsadó Kft.
ügyvezető-tulajdonos