A tavasz beköszöntével az m&a; piac is elkezdett virágozni a régióban. az elmúlt hónapok fagyos hangulata után a márciusi hónapban több mint 20 százalékkal növekedett a fúziós és felvásárlási aktivitás kelet-közép európában.


Továbbra is megfigyelhető, hogy a nemzetközi befektetők óvatosabban vásárolnak, és ennek hatására mindössze a lezárt tranzakciók negyedénél talált külföldi vevőre társaság, viszont mindezek mellett a ‘belföldi’ befektetők száma nagymértékben emelkedett. Erős aktivitás volt megfigyelhető számos iparágban, amelyek közül a mezőgazdaságot és hozzá kapcsolódóan az élelmiszeripart, az energetikai, valamint szokás szerint az informatikai piacot érdemes kiemelni. Rövid összefoglalónkban az általunk legérdekesebbnek tartott öt hazai és a húsz kelet-közép-európai tranzakciót mutatjuk be.

Magyarország

Amellett, hogy Magyarországon két, eddig nemzetközi kézben lévő céget is állami szereplő vásárolt meg, több külföldi cég is érdekeltséget szerzett vezető piaci pozícióval rendelkező vállalatokban.

Az Antenna Hungária száz százalékos részvénycsomagjának megvételéről írt alá adásvételi szerződést március utolsó napjaiban az MNV Zrt. kizárólagos tulajdonában álló NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. a francia műsorszórási szolgáltatást ellátó TDF S.A. leányvállalatával. A tranzakció révén újra állami kézbe kerül Magyarország legnagyobb földi műsorszóró hálózatát és rádiós telekommunikációs adóhálózatát üzemeltető vállalata. Az Antenna Hungária 2005-ben került értékesítésre a Swisscomnak, mely később jelentősen nagyobb értéken, több mint 80 milliárd forintért adta el száz százalékos tulajdonrészét a francia TDF-nek.

A másik államhoz köthető ügylet a hulladékgazdálko-dás területén zárult le. Miskolcon, Debrecenben és Tatabányán is állami hatáskörbe kerülhet a szemétszállítás, miután a Nemzeti Hulladékgazdál-kodási Szolgáltató megvásárolta az AVE Csoport magyarországi érdekeltségeit. Az ügylet már csak a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyására vár. A MNV ezzel a tranzakcióval folytatta terjeszkedését a hazai hulladékgazdálkodási piacon, mivel tavaly 4,4 milliárdért már megvette a leányvállalatai révén több mint hetven települést kiszolgáló Remondis Magyarország Holding Kft-t és a tavaly nyárig Martfű szemetét elszállító Kun Hulladék Kft-t.

Az állami erős aktivitása mellett a nemzetközi szereplők is igen aktívak voltak az elmúlt hónapban. Ugyancsak versenyhivatali jóváhagyásra vár a papírhulladék átvétellel, begyűjtéssel, feldolgozással és másodnyersanyaggá alakítással foglalkozó, maglódi székhelyű SCH-Ozon felvásárlása. A társaságot a Prinzhorn Csoporthoz tartozó osztrák központú Hamburger Recycling GmbH vásárolta meg. A csoport hazai tagvállalatai közé tartozik a szintén elsősorban papírhulladék-begyűjtéssel és feldolgozással foglalkozó Duparec Kft, Magyarország legnagyobb hullámpapír gyártója, a dunaújvárosi Hamburger Hungária Kft, és a csomagolóanyagokat gyártó Dunapack Kft is.A versenyhivatali jóváhagyás végén sikeresen lezárult a Prohumán 2004 Kft. értékesítése a Work Service SA részére. A felek tavaly év végén írták alá a megállapodást a hazai HR piac egyik vezető társasága 75 százalékos üzletrészének megvételéről. A Prohumán Magyarország egyik legnagyobb HR szolgáltatójaként 2013-ban több mint 6.200 kölcsönzött munkavállaló számára biztosított munkalehetőséget. A varsói tőzsdén jegyzett Work Service Lengyelországon kívül hat további piacon, Oroszországban, Romániában, Csehországban, Szlovákiában, Törökországban és Németországban is tevékenykedik, piaci információk szerint regionális vezető szerepének eléréséhez további terjeszkedési lehetőségeket keres Romániában és Törökországban.

Közép- és Kelet-Európa

A bolgár M&A piacon az élelmiszergyártás volt a legaktívabb szektor. Egy belföldi befektetési csoport, a Rodna Zemia Holding kezében új tulajdonosra talált a körülbelül 50 hektáros területen szőlőtermesztéssel és borpalackozással foglalkozó Vinena Industriya, illetve egy ugyancsak bolgár társaság 85 százalékos részesedést vásárolt a közel 5 millió euró árbevételű étolaj gyártással foglakozó Ekoproekti-ban. Március közepén egy svájci befektetési csoport, a H1 Venture Swiss Holding AG 100 százalékos részesedést vásárolt a napkollektor parkot üzemeltető BCI Cherganovo-ban, piaci információk szerint 5 millió euróért.

Csehországban zárult március hónap egyik legnagyobb régiós – közel 250 millió euró értékű – tranzakciója, a Spar felvásárlása. Amennyiben a tranzakciót a cseh versenyhivatal is jóváhagyja, az Ahold lesz a legnagyobb kiskereskedelmi üzlethálózat Csehországban. Az Ahold összesen 36 hipermarketet (Interspar) és 14 szupermarketet (Spar) vesz át a Spartól. A Spar 2013-ban 12 milliárd korona árbevételt ért el, azonban már néhány éve folyamatosan veszteségesen működik. Az Ahold bejelentette, hogy az üzletekkel együtt átveszi az Interspar 4500 alkalmazottját is. A Spar Holding továbbra is megtartja Csehországban a Hervis név alatt működő, 27 boltot üzemeltető sportfelszerelés kereskedelmi láncát. A tranzakciót követően a Spar legfontosabb célja, hogy magyarországi, szlovéniai és horvátországi piacokra erősebben tudjon koncentrálni.

Lengyelországban is aláírásra került egy majdnem negyed milliárd euró összértékű ügylet. A Kulczyk Investments SA-hoz kapcsolódó luxemburgi bejegyzésű KI Chemistry Srl 66 százalékos részvénycsomagot vásárolt a Ciech SA vezető vegyipari társaságban. A harminc leánycéggel rendelkező, TOP 50 lengyel társaság közé tartozó cég Európa második legnagyobb szóda gyártójaként, megközelítőleg1 milliárd euró árbevételt ért el 2013-ban. Az 5 millió euró árbevételű online utazási ügynökséget az MCI Management magántőke befektetési társaság, azonos területen működő csehországi portfóliócége az Invia.cz vásárolta meg 2 millió euróért.

Romániában a Resource Partners varsói székhelyű magántőke befektetési társaság vásárolta meg a svédországi székhelyű World Class fitneszhálózat helyi leánycégét. A három városban 11 klubbot üzemeltető Word Class-t a társaság menedzsmentjének közreműködésével egy MBO tranzakció során vásárolta meg a közép- és kelet-európai piacokra fókuszáló alap. Dan Farcasanu, a Resource Partners befektetési igazgatója szerint a társaság hatalmas növekedési és konszolidációs potenciállal rendelkezik, amelyet az erős, növekedésben érdekelt menedzsment támogatásával ki fognak tudni használni.

Szlovákiában az osztrák Schur Flexibles vásárolta meg a flexibilis csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó 10 millió euró árbevételű Moneta S SRO-t. Az orosz, lengyel, görög, német és dán leányvállalattal is rendelkező társaság meghatározó pozícióval rendelkezik a fújt és öntött ipari fóliák területén Európában.

Ünnep Tamás
tanácsadó
Concorde MB Partners
tamas.unnep@imap.hu