Mivel múlt hónapban összevont számmal jelentünk meg, ezért lemaradásunkat bepótolva most az októberi és novemberi hónap kelet-közép-európai tranzakciói közül szemezgettünk. Rendkívül aktív két hónap van a hátunk mögött, ami abból is látszik, hogy több mint 150 M&A; ügylet zárult a régió hét országában.


A határon átívelő ügyletek száma még a korábbi hónapok alacsony értékét is alulmúlta, mivel az összes tranzakció csupán 18 százalékánál érkezett a vevő más országból. A legtöbb és emellett a legnagyobb ügylet ezúttal is Lengyelországban zárult le, viszont az eddigiektől eltérően a régió számos országában most az ipari gyártás területe volt a legvonzóbb a befektetők számára, Magyarországon pedig az informatikához és médiához kapcsolódó szolgáltatások.

Magyarország

A magyar piacon az állam már megszokott dominanciája mellett számos magánpiaci tranzakció adásvételi szerződése került aláírásra, a legnagyobbak a média és az informatika területén.

Október legvégén jelentették be, hogy az utazástervezéshez internetes keresési szolgáltatásokat nyújtó nagy-britanniai Skyscanner felvásárolja a mobileszközökre gyártott applikációk fejlesztésével foglalkozó magyar Distinction Kft-t. Az edinburghi székhelyű Skyscanner szerint a felvásárlással felgyorsíthatja a saját mobilfejlesztői csapatának növekedését. A Distinction budapesti irodája lesz a Skyscanner új mobilfejlesztésekkel foglalkozó központja, a 30 fős csapatot megtartják, és a tervek szerint tovább növelik is. A Distinction Kft. mobilszoftver-fejlesztő startup cég, amely olyan világcégeknek dolgozik, mint a Red Bull vagy a Microsoft, de együttműködtek már az Audival és a Skyscannerrel is. A magyarok legutóbb iOS-re és Androidra optimalizálták a hotelfoglaló rendszert, de már 2011-ben is a Distinction fejlesztette a Skyscanner Windows Mobile verzióját. Gareth Williams, a Skyscanner alapító vezérigazgatója szerint az Orosz Bálint és Kapui Ákos által vezetett Distinction az egyik legjobb fejlesztőcsapat, akikkel eddig együtt dolgoztak.

Az ACE Telecom az ország egyik legnagyobb WiFi szolgáltatójává vált az országszerte számos hotspotot üzemeltető Wiera felvásárlásával. A WifiZone szolgáltatás révén már korábban is jelentős piaci szereplő tovább erősítette pozícióját. A felvásárlással az ACE Telecom hálózata tíz szállodával, valamint Burger King gyorséttermekkel és kávézókkal is bővül. Az akvizícióval az ACE Telecom a WifiZone mellett más szolgáltatások terén is bővülésre számít. A felvásárlást hírül adó közlemény szerint már dolgoznak az összevont hálózat egységesítésén, és a rendszer teljes megújításán.

Október közepéről származó hír, hogy a Közép-Európai Média (CEMP) csoport megvásárolta és média-portfóliójába illeszti a Libri-Shopline média üzletágát, a PORT, a Fidelio és a Bóbita kiadványok, valamint számos márkamagazin kiadásával foglalkozó LS Média Network-öt. A közlemény szerint a CEMP az LS Media Network Kft. 100 százalékos tulajdonrészének megvételével jelentős lépést tett pozíciójának megerősítésére az internetes tartalomszolgáltatás területén. A CEMP – amely az Index.hu tulajdonosa is – a most vásárolt kulturális kiadványok segítségével a hír és gazdaság profilú internetes kiadványok mellett a kulturális tájékoztatásban is a legerősebb hazai szereplők közé került.

A Sanoma eladását és átalakulását követően az új tulajdonos, a Central Médiacsoport – a Profession szeptember végi eladása után – újabb részlegtől vált meg. November elején jelentették be, hogy a Centrál Médiacsoport eladta a televíziós üzletágat, azaz a Story4 és a Story5 csatornák tulajdonosi jogát a Project029 Kft.-nek. A Project029-nek eddig az informatika területén voltak médiatartalmai.A legismertebbek a havonta megjelenő PC World és a GameStar, valamint a Computerworld kéthetilap illetve az online portfólió, a GameStar Online, Pcworld.hu, a Computerworld Online. Virágh Márton, a Project029 ügyvezető igazgatója azt mondta: „A Central Médiacsoport tv-csatornáinak megvásárlása lehetőséget nyit számunka, hogy megvalósítsuk multiplatform-stratégiánkat. A Story4 idén közel 36 százalékkal növelte közönségarányát, jövőre pedig a Story5 fejlesztésén a sor, amelynek érdekében stratégiai megállapodást kötöttünk a világ vezető telenovella-gyártójával, a Televisával.”

A 2014 augusztusában bejegyzett IC Profil Kft. vásárolhatja meg a Mal Zrt. ajkai gyártóbázisát.A szerződéskötésre az év végéig kerül sor. A nyertes cég a felszámolási folyamat alatt is működtetett teljes ajkai vertikumra adott be ajánlatot, amelyet a felszámoló Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. elfogadott.

Kelet-Közép-Európa

A régiós piacokon is jellemzően belföldi vevővel zárultak le középpiaci ügyletek, jellemzően az ipari gyártás, a gépipar és az informatika területei voltak a legvonzóbbak.

Csehországban
érdemes kiemelni, hogy az acél és nemesfém öntés területének egyik legnagyobb orosz csoportja a Renova Group 100 százalékos részesedést szerzett, a több mint 250 millió euró árbevételű, prágai székhelyű nemesfém öntés és feldolgozás területén piacvezető pozícióval rendelkező Safina AS-ben. Az új tulajdonos-vezetője elmondta, hogy a több mint 150 éves tradícióval rendelkező cég megvásárlása egy kiváló lehetőség volt számukra új piacokra való betöréshez és az ebben rejlő szinergiák kiaknázásához. Egy másik érdekes hír, hogy a német Kiefel GmbH megvásárolta a műanyagiparban használt szerszámok és célgépek gyártására szakosodott két millió euró nyereségű SWA sro-t. Az Expandia AS befektetési társaság ezúttal az autóban használható kényelmi felszerelések gyártása területén terjeszkedett. A jelenleg öt ipari vállalkozást és számos hotelt és éttermet a portfoliójában tudó vevő 50 százalékos részesedést vásárolt a Gumotex SA-ban, Csehország vezető napellenző, üléshuzat, kartámla és egyéb kényelmi felszerelés gyártó társaságában.

Horvátországban a legnagyobb ügylet a idegenforgalom területén zárult le. A Plava Laguna 93 százalékos részesedést szerzett a hét szállodát, négy apartmant és öt kempinget üzemeltető Umag Csoportban. Az összesen több mint 20.000 vendégággyal rendelkező társaságért a vevő piaci információk szerint 120 millió eurót fizetett ki.

Lengyelországban
Michal Solowow üzletember és raliversenyző – luxemburgi befektetési társaságán, a GFK Galleon-on keresztül – vételi ajánlatot tett a Rovese AS részvényeinek 42 százalékára, közel 120 millió euró értékben. A korábban Cersanit néven működő Rovese a régió legnagyobb finomkerámia-ipari társasága, vezető szereppel rendelkezik a fürdőszobai szaniteráruk, zuhanykabinok, kádak, fürdőszobai bútorok és kiegészítők gyártása területén. Részvényeit 1998 óta jegyzik a varsói tőzsdén. A koreai Hyundai Glovis, vezető tengeri szállítmányozással foglalkozó társaság a 87 millió euró árbevételű Adampol SA megvásárlásával terjeszkedett a régióban. Az elsősorban gépjármű szállítmányozással és logisztikával foglalkozó társaságért piaci információk alapján 70 millió eurót fizetett ki a befektető.

Romániában a varsói székhelyű Oresa Ventures magántőke befektetési társaság egy informatikai céggel bővítette portfólióját. Az elsősorban a fogyasztási cikkek gyártására, kereskedelemre, informatikára, egészségügy és gyógyszeripari területekre fókuszáló társaság 48 százalékos részesedést vett a 15 millió euró árbevételű informatikai tanácsadással, folyamat menedzsmenttel foglalkozó Romanian Business Consult Srl-ben.

Szlovéniában
a legnagyobb tranzakció a telekommunikáció területén zárult le. Október elején született meg a megállapodás, hogy a Tusmobil 100 százalékos részvénycsomagját, közel 150 millió euróért megvásárolja a KKR befektetési csoport tulajdonában lévő, Horvátország legnagyobb telekommunikációs szolgáltatójaként tevékenykedő Telemach Csoport.

Szlovákiában
a Hamé terjeszkedése volt az egyik legnagyobb hangvételű ügylet. A hús, paradicsompürék gyártásában, zöldségek és gyümölcsök feldolgozásában vezető pozícióval rendelkező befektető 100 százalékos részesedést vett az étkezési tojástermeléssel foglalkozó, másfél millió euró nyereségű Eggproduct AS-ban.

Ünnep Tamás
tanácsadó
Concorde MB Partners
tamas.unnep@imap.hu