KÜLÖNLEGES ÜNNEPI SZÁMOT, AMOLYAN KÜLÖNSZÁMOT TARTANAK A KEZÜKBEN. MIT ÜNNEPLÜNK? KÉT ÉVFORDULÓ IS ELÉRKEZETT; CÉGÜNK ÖSSZEOLVADÁS ELŐTTI EGYIK FELE, AZ MB PARTNERS PONTOSAN ÖT ÉVE KERÜLT EGY FELVÁSÁRLÁSI TRANZAKCIÓ KERETÉBEN, A MOSTANI FORMÁCIÓBAN EGYIK TULAJDONOSUNK, AZ ORIENS KEZÉBE, ILLETVE AZ MB PARTNERS ÉS A CONCORDE VÁLLALATI PÉNZÜGYEK MERGER-JE PONTOSAN HÁROM ÉVE TÖRTÉNT MEG.

Büszkék vagyunk nemcsak arra, hogy tranzakciós tanácsadóként két ilyen ügynek részesei lehettünk, hanem arra is, hogy mindkét ügy sikeres volt; mára a CMBP egyértelműen a vezető hazai M&A cég. Ezt a helyzetet megkoronázta a Cégérték hasábjain már korábban ismertetett és augusztusban végleg lezárt tranzakció, amelyben mi a francia LDC-t képviseltük a debreceni Tranzit Csoporttal történő ügyletének kidolgozásában és végrehajtásában.

A számunkra jeles alkalom megünneplésére egy történelmi visszatekintéssel, elemzéssel készültünk.

A Cégérték mostani száma a 90-es évekbe kalauzolja az olvasót, és arra keresi a választ, hogy a privatizációs folyamatban hányan voltak olyanok, akik pénzt kockáztatva magánszemélyként vettek részt vállalatok magánosításában. Tudjuk, hogy nem ez volt az egyetlen, talán nem is legelterjedtebb privatizációs technika, mely során magánszemélyek céget indítottak állami vagyon megszerzésén/felhasználásán keresztül; tudjuk azt is, hogy a széles értelemben vett privatizációnak a vagyon mellett az információhoz való hozzáférés, az egyéni ambíció és a pozíció szintén fontos összetevői voltak. De mint ahogy egy, az elemzés során megszerzett adatbázis feldolgozása után bemutatjuk, a 90-es években is bőven voltak olyan magánszemélyek, akik – nagyon erős állami és pénzintézeti támogatással ugyan – saját készpénz kockáztatásával vágtak bele cégvásárlásba. Mint ahogy elemzésünkben bemutatjuk, ezen személyek száma sok százra tehető; egyesek saját cégüket MBO-val (management buyout) szerezték meg, de azoknak a száma is több száz, akik egyedül vásároltak meg vállalatokat a magánosítás során.

Az már egy másik lapra tartozik, hogy az adatbázisban megtalálható, magánszemélyek által megvásárolt cégek nagy része mára eltűnt; a mai nagyobb privát cégek általában nem ezen cégek leszármazottjai, hanem a 90-es évek start-upjaiból nőttek ki.

Az elemzés a mai cégtulajdonosok számára nagy tanulságot tartalmaz. A 80-as években az összes magyar cégnek a tulajdonostól (azaz az államtól) független menedzsmentje volt. Ahogy bemutatjuk, sok esetben ezek a menedzsmentek vásárolták meg a cégeket a privatizáció során. Ma a nagyobb hazai magánvállalatok nagy része ilyen menedzsment nélkül működik. Ez pedig legalább egy nyilvánvaló utat, a huszonöt évvel ezelőtt tömegesen alkalmazott menedzsmentkivásárlást, elzár a jelenlegi tulajdonosok kiszállása elől. Ezt erősítik meg ünnepi számunk szakértő hozzászólói, dr. Szabó Tamás, Tömpe István és Mihályi Péter is. Jó olvasást kívánunk ehhez a speciális Cégérték-számhoz!

Szendrői Gábor
partner
Concorde MB Partners
gabor.szendroi@cmbp.hu