Precognox cikk_AkadalymentessegA DIVERZITÁS NEMCSAK AZ ÖKOSZISZTÉMÁNAK, HANEM A VÁLLALKOZÁS FENNTARTHATÓSÁGÁNAK IS A KULCSA. AZ OBJEKTÍV AKADÁLYMENTESSÉG A WCAG (WEB CONTENT ACCESSIBILITY GUIDELINES) NEMZETKÖZI SZABVÁNYRA ÉPÜLVE BIZTOSÍTJA, HOGY A DIVERZITÁS SZEMLÉLETE BEÉPÜLJÖN A CÉG STRATÉGIÁJÁBA – EZZEL ERŐSÍTI STABILITÁSÁT, ÉS ÍGY AZ ÉRTÉKÉT IS.

Már az általános iskolában megtanultam, hogy a táplálékláncban minden élőlény fontos: a csúcsragadozó ugyanúgy, mint a legapróbb rovar. Az élet kulcsa maga a diverzitás, a sokszínűség. Ha az egyik láncszem eltűnik, az egész rendszer gyengül – vagy összeomlik.

Nívós szakfolyóiratok, mint az Ecology and Society vagy az Environmental Science and Politics már felfedezték, hogy a humán diverzitás és biodiverzitás – nem kis mértékben – összefügg. Az egymásrautaltság nem egy add-on, hanem fundamentum. Az egyik ilyen elem a cégen belül a humán diverzitás elismerése, az akadálymentesség.

Az ember úgy születik, hogy nincs ráhatása arra, hogy hol, milyen családban nő fel, milyen képességekkel rendelkezik, a digitális technológia azonban – mindettől függetlenül – a mindennapi életének része. Nincsen ugyanis olyan technológiai akadály, amely kénytelen lenne egyes embereket megfosztani a digitális világtól. Sőt éppen az ellenkezője az igazság: a technológia minden eddiginél nagyobb lehetőséget biztosít arra, hogy mindenki képes legyen önállóan élni – ideértve a digitális eszközök használatát –, és így hozzájárulni a közösség növekedéséhez.

Akadálymentes verziók

Néhányan az akadálymentesítést egy adminisztratív jogi kötelezettségként élik meg. Ezért úgy döntenek, hogy olcsó és gyors lehetőséget választanak, hogy ennek megfeleljenek. Ebből alakultak ki az akadálymentes verziók.

Az akadálymentes verzió eredeti célja az lenne, hogy olyan felhasználói felületekhez rendeljék, amelyeknek az akadálymentesítése gyakorlatilag lehetetlen. Ilyen lehet például egy alkalmazás, amelynél jelentősége van annak, hogy a mobiltelefont milyen helyzetben tartod. Az elterjedt és szakmaiatlan akadálymentes verziók közös jellemzője, hogy a normáltól eltérő felhasználókat egy-egy külön felhasználói felületre navigálják. Az oldalon ki lehet választani saját fogyatékosságunkat. Ha például tudjuk magunkról, hogy ADHD-val élünk, megkereshetjük az ADHD-változatot, ahol kiemelik azt, ami az ADHD-sok számára könnyítés.

Abban tévednek az akadálymentes verziót készítők, hogy a felhasználók nem tudják a saját diagnózisukat, vagy éppen szégyellik, ezért nem fogják használni.

A Magyarországon elterjedt akadálymentes verzió: a sárga körben fekete pöttyökkel jelölt, sötét háttéren megjelenő világos betűk csak egy nagyon szűk réteg számára jelentenek segítséget. Semmi köze az objektív akadálymentességhez.Precognox

Objektív akadálymentesség

Az akadálymentes verzió tehát csak egy félrevezető kifejezés, és nem fedi a valóságot. Az objektív akadálymentesség, amit a WCAG világszabvány „content accessibility”-nek nevez, egészen más. A

WCAG szabványnak megfelelő weboldal vagy mobilalkalmazás felhasználói élményt nyújt a diverzív felhasználóknak anélkül, hogy bármilyen módon megkülönböztetné őket. Mivel az akadálymentesség a UX (felhasználói élmény) egy olyan változata, amely még szélesebb felhasználói rétegnek biztosít élményszerű és hatékony munkát, gyakran nevezzük inkluzív dizájnnak, azaz befogadó tervezésnek.

A WCAG azáltal növeli a cégértéket, hogy biztosítja mindenféle képességű ember számára a hozzáférést.

Négy alapelvnek kell megfelelni:

  • észlelhetőség
  • működtethetőség
  • érthetőség
  • robusztusság

A kutatások alapján a humán diverzitás figyelembe-vétele és a cég értéke közötti kapcsolatot az alábbiak bizonyítják:

  • Az akadálymentes weboldalakat többen érik el (28% – Accenture report).
  • A befogadó környezet serkenti a kreativitást és innovációt (36% – McKinsey-jelentés).
  • Jelentősen csökkenti a jogi kockázatokat (néhány jelentős per várható Magyarországon 2025. június 28-a után).
  • A társadalmi szerepvállaláson keresztül növeli a brand értékét (57% – Deloitte).

Vállalati fenntarthatóság

Az akadálymentesség része a Vállalati fenntarthatósági irányelvnek (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD), kölcsönös összefüggésben az ESG-vel, amely a következő évtizedek egyik meghatározó törekvése Európa fenntartható versenyképességének növelésére.

Idén már a közérdeklődésre tartó nagyvállalatoknak kötelező a CSRD-jelentés elkészítése, de minden évben szélesebb körre terjesztik ki ezt a kötelezettséget. A CSRD lényegi pontja a diverzitás biztosítása minden szinten: munkavállalók, beszállítók, ügyfelek szintjén.

Az akadálymentesítési törvény (European Accessibility Act, EAA) a türelmi idő lejárta miatt idén hatályba lép, konkrét utat mutatva ezzel a fenntarthatósághoz. Ez az út az EN 301 549-es szabvány, amely a World Wide Web Consortium által kidolgozott, már több kontinensen alkalmazott Webes tartalom-akadálymentesítési irányelvek (Web Content Accessibility Guidelines, WCAG) hatályát terjeszti ki a legtöbb digitális eszközre.

Összegzés

Miután a bio- és humán diverzitás egy tőről fakad, merészen vállalom a kijelentést, hogy a következmények is hasonlóak: ha egy vállalkozás nem törődik a digitális akadálymentességgel, akkor jelentős, akár végzetes következményekkel is számolhat – ellenben bölcs, befogadó tervezéssel stabil és fenntartható vállalkozást építhet.

Edelényi Zsolt

CPWA tanusított Web-Akadálymentesítési szakértő

zsedelenyi@precognox.com