Számos jel mutat arra, hogy az elkövetkező években megugrik majd a hazai vállalkozások kötvény kibocsátási kedve. Ez olyan lehetőség, amelyet minden ambiciózusabb magyar KKV tulajdonosnak érdemes lesz megfontolnia.

A kötvény vonzereje

A kötvénykibocsátáskor a kibocsátó cég, azaz a jövőbeli adós egy ígérvényt bocsát ki, miszerint előre meghatározott időpontokban kamatot és törlesztő részletet fizet. Minden hasonlóság ellenére ez jelentősen különbözik a hitelfelvételtől. A kötvényhez rendszerint nem kell fedezet, nincs korlát az eladósodottság szintjével kapcsolatban és általában véve nincsenek koveránsok, amelyeknek meg kellene felelni. Nincs banki kockázatminősítés, amelyik valamilyen merev, és az üzleti logikától rendszerint távolálló szabályrendszer szerint bírálná el a hitelt. Csak a kötvénykibocsátó üzleti helyzetén és ügyességén múlik, hogy meggyőzi-e a kötvényvásárlókat arról, hogy adjanak neki pénzt. Magyarul sokkal inkább a vállalkozó kezében van a finanszírozás jövője, mint egy bankhitel esetében.

Az előnyökkel azonban hátrányok is járnak. Egyrészt ma Magyarországon a kötvény drágább, mint a bankhitel. De ennél is fontosabb az, hogy a kötvény esetében nem lehet hibázni. Az esedékes kamatokat napra pontosan kell fizetni. Nincs speciális helyzetre hivatkozás, nincs bizalmi viszony a finanszírozóval és nincs lehetőség semmilyen alkura. Ha nincs fizetés határidőre, akkor bármelyik kötvényes felszámolást kérhet a társaság ellen. Ezért aztán csak olyanoknak szabad kötvénykibocsátásban gondolkodnia, akik nagyon pontosan előre tudják jelezni a cash flow-jukat. Nagyon megbízható és tapasztalt pénzügyesekre és kontrollingosokra van szükség.

Ha azonban ez adott, és az üzlet valóban képes kitermelni a kötvény költségeit, akkor olyan pénzügyi mozgásteret biztosít, amelyről egyébként nem is álmodható a vállalkozó. Mi itt, az MB Partnersnél azt látjuk, hogy megérett a helyzet ennek kiaknázására.

A KKV kötvény ideje

Ahogyan arról már többször írtunk, az elmúlt évben nagyon megugrott az eladó magyar KKV-k száma. Ráadásul rendszerint nem bajban lévő vállalatokról van szó, hanem stabil piaci helyzetű, jól vezetett társaságokról, ahol a tulajdonos valamilyen személyes ok miatt szeretne eladni. Jó hír, hogy mára sikerült elfelejteniük a 2008 előtti, nyilvánvalóan a pénzügyi buborék által generált sztratoszferikus vállalatértékeléseket, így az árelvárásaik is egyre reálisabbak. A vevők piaca pedig komoly átalakuláson megy át. Az elmúlt 20-25 évet domináló külföldi vevők nagyon visszavonultak. Egyrészt az általános európai válság lecsökkentette a vásárlási kedvüket, másrészt Magyarországot rendkívül kockázatosnak látják. Megjelentek azonban a hazai vevők. Olyan emberek, akik az elmúlt egy-két évtizedben tízmillió vagy akár sok tízmillió eurós vagyonra tettek szert. Mivel a passzív befektetési lehetőségek (állampapírok, magyar és európai részvények) hozama drámaian lecsökkent, a figyelmük egyre inkább a közvetlen befektetési lehetőségek felé fordul. Az érdeklődésük megvan, de a jelenlegi növekedési kilátások mellett a legtöbb magyar vállalkozás csak akkor ígér elég vonzó, azaz a kockázatokat kellően ellensúlyozó tőkehozamot, ha a megvásárlását nem csak saját tőkéből, hanem számottevő részben külső forrásból finanszírozzák. Ráadásul a hazai vevők egyelőre óvatos duhajok. Mivel nagyon kevés tapasztalt vállalatfelvásárló van közöttük, nagyon óvatosak a befektetett, azaz kockáztatott tőke mennyiségét illetően. E probléma feloldásában szintén segít a külső forrás.

Szemben azonban a beruházásokkal, amelyek esetében az eszközfedezet jó bankhitel felvételi lehetőségeket biztosít, a felvásárlásoknál rendszerint a jövőbeli pénzáramot, a cash flow-t kell megvenni. Ebben a hazai bankok közül csak nagyon kevés lesz partner. Ha nincs bankhitel, akkor érdemes elgondolkodni a kötvénykibocsátáson. Természetesen nem csak felvásárlások kapcsán lehet kötvényeket használni, de mi az MB Partnersnél úgy látjuk, hogy az elkövetkező években ez a terület lehet a meghatározó. Ami az esetleges kötvénykibocsátás időzítését illeti, az lehet egyidejű a felvásárlási tranzakcióval vagy követheti azt. Előbbi esetben az eladónak lehetővé kell tennie, hogy a vevő a megvásárlandó cég adataival házaljon az esetleges kötvényvásárlóknál. Ilyenkor elkerülhetetlen, hogy szélesebb körben ismertté váljon a készülődő tranzakció ténye. Ennek alternatívája, hogy a vevő először megveszi a társaságot, majd a tranzakciót következő hónapokban bocsát ki kötvényt és az abból befolyó összeget veszi vissza magához, míg az adósság a társaságon marad. Ahhoz viszont, hogy ez ne járjon indokolatlan adóköltséggel, a tranzakció előzetes strukturálása szükséges.

Ki veszi meg a kötvényt?

A kötvénykibocsátások azonban csak akkor működnek, ha van, aki megvásárolja a kötvényeket, azaz aki hajlandó hitelezni a társaságot. Ebben a tekintetben is fordulat van kialakulóban a magyar piacon. Bár a profi vásárlók, a nagy intézmények vásárlóereje drasztikusan lecsökkent a magánnyugdíjpénztári rendszer kivégzése miatt, az elmúlt években nagyon jelentős mennyiségű megtakarítás halmozódott fel a legvagyonosabb húszezer magánszemély kezében. Ők a megtakarításaiknak hozamot keresnek, és egyre kevésbé találnak. Itt léphet be a KKV kötvény, amelyik 8-10 százalékos kamattal a jelenlegi piaci viszonyok közt az egyik legjobb befektetés lehet.

Hogyan álljunk neki a kötvénykibocsátásnak?

Bár a kötvény logikája nagyon egyszerű, a technikai lebonyolítás nagyon sok buktatóval terhes. A lehetséges befektetőkhöz el kell jutni, őket a megfelelő információk bemutatásával meg kell győzni, a vonatkozó audit és jogi feladatokat össze kell fogni. Éppen ezért a zártkörű kötvénykibocsátásokat (az itt nem tárgyalt nyílt kibocsátásokról nem is beszélve) szinte kivétel nélkül tanácsadó segítségével hajtják végre. Bármilyen ezzel kapcsolatos kérdés esetében örömmel állunk jelenlegi és jövőbeli ügyfeleinek rendelkezésére.

Orbán Krisztián
ügyvezető
Concorde MB Partners
krisztian.orban@imap.hu