A KASTÉLYPARK KLINIKA ORSZÁGSZERTE ISMERT INTÉZMÉNY ÉS NEMZETKÖZILEG ELISMERT SZAKMAI MŰHELY. FŐ PROFILJA A SPORTSEBÉSZET, PROTETIKA, ILLETVE EGYÉB VÉGTAGSEBÉSZET, DE TÖBB KÜLÖNLEGESNEK TEKINTHETŐ BEAVATKOZÁST IS VÉGEZ. ÉVENTE, TERVSZERŰEN BŐVÍTIK SZAKMAI TEVÉKENYSÉGÜK KÖRÉT, KÖVETIK A SZAKIRODALOM ÁLTAL LEGEREDMÉNYESEBBNEK MINŐSÍTETT MÓDSZEREK VÁLTOZÁSAIT. A KLINIKA AZ OLIMPIÁRA KÉSZÜLŐ KERET, A HAZAI ÉS NEMZETKÖZI ÉLSPORT ÉS SZABADIDŐSPORT EGYIK KIJELÖLT ELLÁTÓ HELYE, AKKREDITÁLT SPORTSZAKORVOSKÉPZŐ HELY ÉS TÖBB EGYETEM GYÓGYTORNÁSZ KÉPZÉSÉNEK UGYANCSAK AKKREDITÁLT HELYE. MARKETINGTEVÉKENYSÉG NÉLKÜL IS TÖBB MINT ÖTVEN ORSZÁG ÁLLAMPOLGÁRÁT OPERÁLTÁK AZ ELMÚLT TIZENÖT ÉVBEN. DR. BÉRES GYÖRGYÖT, A KLINIKA ALAPÍTÓ TULAJDONOSÁT, EGYBEN FŐIGAZGATÓJÁT KÉRDEZTÜK AZ ELMÚLT NAPOKBAN SIKERREL ZÁRULT TRANZAKCIÓJA KAPCSÁN.

Mi adta a motivációt 2003-ban egy saját intézmény létrehozásához?

1995-ben a BMKKI Mozgásszervi Sebészetének fejlesztésére kaptam megbízást. Ez a tevékenység nyolc év alatt kinőtte a kórházban rendelkezésünkre álló területet, műtőkapacitást, ezért a BMMK és köztem megállapodás született, melynek értelmében magánerőből létrehozott „szatellit” ellátóhellyel bővítjük a végtagsebészeti tevékenység lehetőségeit. A megállapodás a BMKKI távlati fejlesztési tervében is szerepelt, és az akkori belügyminiszter is aláírta. A megállapodás értelmében Magyarországon elsőként egy érdekes modell került kialakításra: a BMKKI finanszírozott ágyakat és kapacitást helyezett ki egy olyan létesítménybe, amely nem közpénzből valósult meg, és a tulajdonosa is magán gazdasági társulás. Magas színvonalú és kiemelkedően jól felszerelt magánkórház keletkezett – közfeladat ellátásra.

Külföldi tapasztalatok alapján megvalósítottuk azt a rendszert, melyben az orvosok műtétből származó jövedelmének 100%-át a munkahely fizeti ki, ezért az érdekeltség meghatározó eleme a műtéti szám, és nem a betegválasztás, más megközelítésben a hálapénz. A Kastélypark Klinika felépült, a szerződés érvénybe lépett, a terv megvalósult. Később kórházösszevonás miatt ez a szerződés megszűnt, ennek ellenére a Kastélypark Klinika a mai napig többségében közfeladatot lát el.

Mik voltak a legnagyobb kihívások a közel két évtized során, és mire a legbüszkébb?

Járatlan úton kellett lépkednünk, ez nem volt könnyű. A legnagyobb nehézség a szakmai környezet ellenállása volt, az OEP-finanszírozott ágyak megszerzése és az ismeretlen út aktuális kihívásai voltak. Ha sorrendbe kell állítani, hogy mire vagyok legbüszkébb, elsőként a munkacsoport teljesítményét emelem ki. Minden nap megtiszteltetésnek érzem, hogy olyan szakemberek csatlakoztak hozzánk, akik felkészültségük, munkastílusuk, munkabírásuk, emberi tartásuk alapján kiemelkedő erőt képviselnek. Másodsorban büszke vagyok arra, hogy a szakma elfogadta a fejlesztés idején még szokatlan törekvést, amely jelenleg is az alapkövünk: egy magánkórház is hasznos része a közfeladat ellátásnak. Megjegyzem, hogy a 15%-os tulajdonostársunk, a Letét Kft. tíz évvel ezelőtti csatlakozása meghatározó tényező volt.

Miket lát a mai magyar egészségügy előtt álló legfontosabb feladatoknak?

A finanszírozási kérdések megoldását. Elsőként azt említeném, hogy a teljesítményfinanszírozásnak fontos része a folyamatos, értékkövető finanszírozási kódkarbantartás, amelynek alapja a szoros együttműködés a Szakmai Kollégiumok, a gazdasági szakemberek között, így segítve a finanszírozó munkáját. Fontos lenne kezelni az amortizáció költségeit, a technikai fejlődéssel járó áremelést, és ezeket rendszerszerűen kezelni a gazdasági tervezés során. Végül, de nem utolsósorban, szektorsemlegesen kellene kezelni a közfeladatot ellátó létesítmények reális bérfejlesztését. Megfelelő, reális bérpolitikával az egészségipari dolgozók létszáma stabilizálható lehetne. A magánszolgáltatók a munkavállalók bérigényét, a bekerülés költségeit, a létesítmény és a műszerek amortizációt beárazzák, gazdasági erejük szerint, deficit nélkül kezelik. A munkaerőhiány, valamint a kifizetetlen szállítói követelések elsősorban az állami szolgáltatókat érintik, elsősorban azért, mert a pénzügyi konszolidációra eddig minden évben számíthattak. Értékelésem szerint a legfontosabb a stabil gazdálkodás, működtetés, melynek feltétele a Magyarországon képzett, de külföldön dolgozó szakemberek hazahívása.

Több olyan orvos is dolgozik a klinikán, akiket külföldről sikerült „hazacsábítani”. Lehet ezen az úton további eredményeket elérni?

Hazatérő, kiemelkedően felkészült orvosok számára is élhető lehet a magyar egészségügy, erre példa a Kastélypark Klinika. Megfelelő munkafeltételek, jövedelem esetén elsősorban a családok hazatérésére látok lehetőséget. Olyan családokról beszélek, ahol a szülők elkötelezettek abban, hogy gyerekeiket magyar kultúrában akarják nevelni. Az érdeklődők növekvő száma azt mutatja, hogy a hazatérés kulcskérdéseit megoldani csak itthon lehet, és akkor a vissza-vándorlás erősödik.

A klinika egyike azon kevés egészségügyi intézményeknek Magyarországon, amely vegyes finanszírozási formában működik. Hogyan látja ennek a modellnek a múltját és jövőjét?

A Kastélypark Klinika – felvett betegekre vetítve – 95%-ban közfeladatot lát el. Ez azt jelenti, mi arra rendezkedtünk be, hogy az állami kórházakhoz hasonló keretből gazdálkodjunk. A leglényegesebb tényező a hálapénz kezelése: rendszerünkben a betegek többletköltsége az úgynevezett „emelt szintű szolgáltatás” díja, amely jelenleg naponta 30.000 forint. Ezt a bevétel az egyik forrása az orvosok megfelelő díjazásának. Törekszünk arra, hogy egy beteg se tartózkodjék nálunk hosszabb ideig, mint amennyi feltétlenül szükséges, mert a sebészeti aktivitás így optimalizálható, másfelől a betegeknek is érdeke a rövid ápolás. Műtéteink 65%-a nagy műtét, ennek ellenére az átlagos ápolási napok száma alig több mint két nap. Természetesen a ritkán előforduló szövődmény miatt hosszabb ideig kezelt, illetve szakmai okból a posztoperatív szakban visszavett betegek ellátásával kapcsolatos pénzügyi terhet mi vállaljuk. Ennek a rendszernek az előnye a gazdasági átláthatóság és az egészségügy kiemelése a szürkegazdaságból.

Miért döntött a klinika értékesítése mellett?

A Kastélypark Klinika 85%-ban családi vállalkozás volt. Mivel gyerekeink más érdeklődésűek, ez a családi vállalkozás nem lett többgenerációs. Az épület a tulajdonukban maradt, de a Kastélypark Klinika Egészségügyi Kft. értékesítésre került. Másik döntési tényező az életkorom volt. Annak ellenére, hogy a műtéti aktivitásomat még nem csökkentettem, és – amennyiben egészséges maradok – a következő három évben nem tervezek változtatást. A Kastélypark Klinika eddigi tulajdonosainak szándéka és kötelessége, hogy a márkanév jövőjéről gondoskodjon. Vállalkozásunkat mindannyian életünk értékes részének tekintjük. Ez nekünk ugyanolyan fontos, mint a gyerekeink jövője. A munkatársaimért is felelős vagyok.

Mik voltak a tranzakciós folyamat legfontosabb tanulságai?

Ez a folyamat speciális tudást, tapasztalatot igényel. Az alapító, aki szeretettel, szenvedéllyel gondol az életművére, az értékesítésben nyújtandó segítség nélkül hibázhat. Az eladónak a legfontosabb feladata, hogy határozott, jól megfogalmazott elképzelése legyen a cég további működéséről, valamint arról, hogy mit szeretne elérni. Ez az alapja annak, hogy a tárgyalások során megfelelő racionalitással és rugalmassággal kövesse a folyamatot. A többi a szakemberek dolga. A Concorde jó és eredményes partnerünk volt.

Vezetőként a továbbiakban is támogatja a Doktor24-et. Hogyan tekint az együttműködésre?

Mit szeretne megvalósítani ebben az időszakban? Az eladás során két fontos tényezőt emelnék ki. Az egyik: olyan vevőt találni, melynek érdeke, hogy a Kastélypark Klinika tovább fejlődjön, biztonságban legyen, és a szellemiséget tovább vigye. A másik: lehetőséget kaptunk arra, hogy a Kastélypark Klinika álomba illő budapesti telephellyel bővüljön, és ennek az új egységnek a szakmai fejlesztésében kulcsszerepet kaptam. Csaknem 73 évesen izgalmas kihívásnak tekintem azt a fejlesztést, mely a Kastélypark Klinika jelenleg megközelítően 2400-as évi műtétszámát minimum duplájára növeljük. Praxiscsoportunk a budapesti telephely megnyílása után 18, egytől egyik kiemelkedően felkészült ortopéd és 10 altatóorvosra bővül. Szakmai műhelyünk tovább erősödik. Ez az új feladat nekem szellemi kihívást és a szakmai pályám lezárása előtt szerethető célt jelent.

A vevő szemével

Kóka János, a Doktor24 Medicina Zrt. elnöke és a cégcsoport egyik tulajdonosa arról, miért éppen a Kastélypark Klinikát választották:

Béres professzor úr vitathatatlanul a legnagyobb nevű orvosok egyike Magyarországon. Nem csak sebészi, hanem intézmény- és iskolaalkotó képességei is kiemelkedőek.

Az általa alapított, és feleségével, Béres-Muszka Ibolyával közösen működtetett Kastélypark Klinika egyszerre tudott szakmailag es üzletileg is sikeres lenni. A legkiválóbb ortopéd sebészek csatlakoztak a csapathoz, a klinika pedig nemzetközileg is hírnevet szerzett, megkerülhetetlen ortopédiai centrummá vált. Eközben a betegek es a műtétek száma folyamatosan nőtt, a köz- es magánfinanszírozásban egyaránt. A tatai épületet kinőtték, új, budapesti kórházban, rehabilitációs központban gondolkodtak, új szolgáltatások bevezetésén dolgoztak. Ekkor döntöttek úgy a tulajdonosok, hogy immár nem családi vállalkozásként vágnának neki a következő fejezetnek. Egyszerre szerették volna egy értékesítéssel lezárni ezt a sikeres időszakot, és olyan partnert találni, ahol a tervezett fejlesztések megvalósulhatnak, és ahol Béres doktor vezetésével egy sokkal nagyobb rendszer szolgálhatja ki a pácienseket.

A Doktor24 eközben komoly ugrást tervezett. Lancz Róbert vezérigazgató és felesége, Lancz Ildikó vezérigazgató-helyettes vezetésével, 10 millió eurós tőkebevonással akartunk a magyar egészségügyi piaci konszolidáció élére állni, és a terveink között egy mozgásszervi centrum is szerepelt.

A két folyamat időben összeért. Fontos volt, hogy az ajánlatunkat a számok mellett stratégiai szempontból is értékelte a Béres család. Közösen vallott értékek menten terveztük a fejlesztéseket, a tulajdonos házaspárral hamar megtaláltuk a közös hangot. A részletes megállapodás kimunkálásában a Kastélypark Klinika kisebbségi befektetőjének képviselője, Rutai István mellett a Concorde–IMAP profi csapata is hatékony segítségnek bizonyult.

Érdekes epizódja a történetnek, hogy a Doktor24-nél mi magunk is a Concorde MB Partners tanácsadó céget választottuk a tőkebevonási folyamatunk menedzselésére, de ők ezt – a nyilvánvaló érdekkonfliktus okán – nem tudták elvállalni. A szükségből erényt kovácsoltunk: nem másik tanácsadó céget kerestünk, hanem Sarlós Balázs személyében nagyszerű M&A szakembert igazoltunk a cégcsoportba, aki – amellett, hogy sikerrel vitte végig a tőkebevonási és befektetési folyamatokat – ma a Doktor24 felsővezetésének fontos tagja.