Mint arról a hónap ügylete rovatunkban is beszámolunk, a Videoton megvette az STS Group ZRt. 51 százalékát, ezzel komoly lépést téve az energetikai piac irányába. Az STS elnök-igazgatójával, Gyepes Tamással már korábban is közöltünk egy interjút, amikor a vállalat megvásárolta a Datacon Hungary Kft. 100 százalékos üzletrészét a BE Semiconductor industries n.v. („BESI”) hollandiai központú tőzsdei csoporttól. Most az SZS került eladósorba, amiről ismét a megújuló energetikai erőműveket tervező és kivitelező társaság vezetőjét kérdeztük.


Korábban azt nyilatkozta a Cégértéklevélnek, hogy az STS egy rendkívül gyorsan fejlődő cég és ezt az árbevételi adatok is megerősítik. Miért volt akkor szükségük mégis egy befektetőre?
Igen, az STS valóban gyorsan fejlődik, árbevételünket minden évben meg tudtuk eddig duplázni. A 2009-es adatok szerint 3,2 milliárd forint az árbevétel és reményeink szerint a duplázás idén is sikerülhet. Ezzel együtt a válság minket is rosszul érintett, ugyanis a bankok finanszírozási hajlandósága még egy ilyen nyereséges, gyorsan bővülő cégnél is megszűnt a válság beköszöntével és ez mind a mai napig nem változott meg.

Mennyire szorította a céget ez a probléma?
Bár a tulajdonosok nem vettek ki osztalékot a cégből, hanem mindig visszaforgatták a nyereséget, így sem volt elég saját tőkénk ahhoz, hogy ezzel a hihetetlen fejlődéssel lépést tartsunk, ugyanakkor nem akartunk megállni a növekedésben. Szükségünk volt egy partnerre, aki nem függ a bankok hitelezési hajlandóságától. A probléma egyébként komoly volt, de ezt már a válság kirobbanásakor felismertük és kerestük a lehetőségeket. Külön is sikernek tartom, és őszintén örülök neki, hogy egy tisztán magyar befektető lett a partnerünk. Majd két évvel a válság kirobbanása után az látszik, hogy még a gyorsan fejlődő, bővülő piacon tevékenykedő cégeket is sújtotta a válság, amire a válasz csak a tőkebevonás lehetett.

Megtartotta a cég 49 százalékát és továbbra is Ön igazgatja majd a vállalatot. Ezek szerint még nem merültek ki a piacban lévő tartalékok?
Távolról sem. Magyarországon is sok még a lehetőség és az új tulajdonosnak köszönhetően a külföldi terjeszkedés is gördülékenyebbé válik. Elindultunk az orosz piacon, Üzbegisztánban és Romániában, valamint vizsgáljuk Ukrajnát és Szlovákiát – ezeken a területeken előkészített lehetőségeink vannak. Oroszországban már el is indultak különböző erőmű építési folyamatok, de itt egyelőre nem a megújuló energiahordozókon, hanem a hagyományos technológiákon van a hangsúly. Az orosz piac olyan nagy fejlődés előtt áll, amit ma az ottani szakembergárda nem tud kiszolgálni.

Már a Datacon megvásárlásnál is az MB Partners volt a tanácsadójuk. Ezek szerint pozitívak a tapasztalatok.
Így van. Most a befektetőkkel való tárgyalások, a szándékok kifürkészése, a megfelelő partnerek szűrése a társaság pénzügyi és szerződéses felkészítése volt a feladat. Többen is érdeklődtek, de mi már csak a valóban komoly, számunkra is elfogadható cégekkel tárgyaltunk.

Mondjon néhány szót olvasóinknak az STS Group-ról. Hogyan indult a cég?
2002-ben alapítottuk az STS-t. Az energetika területén több évtizedes mérnöki tapasztalattal rendelkező kollégák álltak össze és egy meglehetősen agresszív üzletpolitikával sikerült betörnünk a piacra. Mint a szakmát belülről ismerő szakemberek, láttuk, hogy az energiapiac liberalizációjával, a megújuló energiák térnyerésével és a befektetők megjelenésével a szektor óriási változások előtt áll, amiben nagy lehetőségek lehetnek egy olyan cég számára, amely nagy hozzáadott értékkel, szaktudással dolgozik. Ezt sikerült kihasználnunk.

Mekkora tulajdonképpen ez a hozzáadott érték, hiszen a technológia adott?
Egy nyugati technológia bevezetése a magyar piacra, annak adaptálása a hazai viszonyokra, mind műszaki, mind jogi, mind gazdasági értelemben – ezt nyújtjuk partnereinknek. Az úgynevezett know-how egésze, tehát magyar és ennek egyes elemeit, a felgyülemlett tapasztalatot külföldön is tudjuk kamatoztatni. Eközben nagyon fontos, hogy az új technológiákkal is lépést tartsunk és a befektetőknek olyan megvalósítható projekteket tegyünk az asztalukra, ami számukra is megfelelő.

Hihetetlennek tűnik, hogy eddig minden évben megduplázták az árbevételt. Ilyen óriási az igény vagy ilyen kevés a versenytárs?
A magas hozzáadott érték miatt nem nagyon hiszem, hogy van olyan cég a piacon, amely azt tudná nyújtani, mint mi. Egy-egy megvalósult projekt pedig újabb és újabb megrendelőt jelent, a jó hír is gyorsan terjed szerencsére, a siker sikert hoz és nagyon fontos a bizalom.

Mik most a trendek a megújuló energiák piacán?
A szélerőművek még mindig épülnek, a biogáz erőműépítés most indul és a biomassza is egyre kedveltebb. Egy új húzóágazatba most szeretnék benyúlni, ez pedig az úgynevezett hidrogénalapú társadalom, ahol alapvetően hidrogénnel hajtott járművek lesznek, tehát nem beszélhetünk szén-dioxid kibocsátásról.

A hidrogénről nekem a robbanásveszély, és a hidrogén energiaigényes előállítása jut az eszembe. Ezzel együtt is erre szavazna?
Már mindkét felvetésre megtalálták a technológiai megoldást. Egy hidrogénnel üzemelő, energiacellás autónál vagy busznál még talán kisebb is a robbanásveszély, mint benzinüzemű járműveknél – csak szokatlan, nem használjuk, ezért tartanak tőle.

Mi a helyzet a napenergiával, a napelemekkel?
Magyarországra már kész terveink vannak, de a befektetők számára gazdaságilag még nem éri meg, hogy belevágjanak a megvalósításba. Az ország adottságai egyébként jók lennének, hogy ilyen projektek is induljanak.

A megújuló energiák piacával kapcsolatban sokan felvetik, hogy állami támogatás nélkül nem is létezhetne ez az iparág.
A befektetési modellek alapvetően ezen a piacon is ugyanolyanok, mint bármely más szegmensben. Az állami támogatás – ha lehet így fogalmazni – csak hab a tortán, de alapvetően nem ez határozza meg a befektetők döntését. Sokkal többet nyom a latba, hogy a megújuló energiák felhasználása előtt nagy jövő áll. Persze én sem tudnám pontosan megmondani, hogy ez hogyan fog kinézni. Az STS alapításánál is csak azt tudtuk, hogy nagy változások lesznek az energiapiacon és ez így is lett. Ma is csak annyit lehet mondani, hogy a változások tovább folytatódnak és még nagyobb horderejűek lesznek, mint eddig. Ez mindenképpen bizakodásra ad okot.

Dombi Ágoston