Úgy tűnik, a magyarországi vállalkozások számára nem ez a létező világok legjobbika: sorra dőlnek be finanszírozási gondokkal küzdő gazdasági környezet okozta bizonytalanságtól.kicsik, és a nagy nevek sem tudnak szabadulni a kiszámíthatatlan nincs pénz… vagy csak nem tudunk élni a lehetőségeinkkel?


Lassan indul ez az év. A piac szinte minden szereplője bizonytalan, s szeretné tudni, mire számíthat idén. Kevés olyan cégvezető van, aki szép emlékeket őrizget 2009-ről – a kedvezmények, melyekre az ügyfelek érthető óvatossága kényszerítette a vállalkozásokat, sosem látott szintre csökkentették a profitot. A tartalékok hiánya stressz-helyzetet idézett elő a finanszírozási oldalon, a forgalom visszaesése komoly gondokat okoz a cash-flow-ban. Érthető az aggodalom.

Nem merünk álmodni
A kitörési lehetőséget az a mintegy 8000 milliárd Ft értékű uniós támogatás jelenti, amit az ország a 2007-2013-as időszakban igénybe vehet a fejlesztésre. Ennek jelenleg csak kisebb része van lekötve és bizony alapos magyarázatra szorul, mi tartja vissza a támogatásra esélyes vállalkozásokat attól, hogy az előre meneküléshez a nehezen elérhető hitelek helyett (vagy mellett) a pályázatok kínálta lehetőségekkel éljenek. 8000 milliárd Ft – ez az az összeg, melynek sorsa, racionális felhasználása kulcskérdés a Magyarországon működő cégek, az ország jövője szempontjából. Nagy pénz ez, mégis sokak fejében meg sem fordult eddig, hogy a működés fejlesztéséhez ezekből a forrásokból is szerezhető támogatás. Voltak azonban, akik elgondolkodtak és léptek…

Út vagy útvesztő?
Tény, hogy a próbálkozások nem minden esetben vezettek sikerhez. A támogatások elnyerését szigorú, nem egyszer indokolatlanul merev kritériumrendszer teljesüléséhez kötötte az EU, s a pályázati kiírásban foglaltaktól való legkisebb eltérés is kizáró ok lehet adott esetben. A 2004-es induláskor még nem csodálkozott senki, hogy a pályázatok nagy része akadozva haladt csak előre, de sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy mind a mai napig pályázók és pályáztatók csak tanulják a rendszer működését. Egy nagyobb támogatás megpályázása a megfelelő projektmenedzsment tapasztalat hiányában ma is szélsőséges ráfordításokkal járó, bizonytalan kimenetelű vállalkozás.

Siker, lendület, professzionalizmus
Ezt a speciális, pályázati projektmenedzsment tapasztalatot és szaktudást kínálja megbízóinak a 2003-ban magántőkéből alapított MAPI Zrt., melynek ügyfélkörébe 2010-ben már több mint 600 vállalkozás és 120 önkormányzat tartozik.

„Nagyjából 250 fajta kiírásból válogathatnak a magyarországi pályázók, s mindenki egyedi igényekkel, csak rá jellemző, helyi adottságokkal vág bele a fejlesztésekbe.” – világítja meg a tevékenység lényegét Essősy Zsombor, a MAPI vezérigazgatója.–„Ilyen feltételek mellett (noha továbbra is fontos az adminisztratív pontosság, illetve az előírásoknak megfelelő formai kritériumok szigorú betartása) a pályázati projektmenedzsment nem lehet sematikus, „favágó” feladat. A siker mind a tervezés, mind pedig a megvalósítás időszakában proaktív, a problémamegoldásra összpontosító szakértelmet feltételez. A projekt eredménye mindkét fél – megbízó és tanácsadó – számára egyaránt fontos, hiszen jellemzően sikerdíjas konstrukcióban dolgozunk, megélhetésünk az Ügyfél céljainak teljesülésétől függ.” A MAPI ügyfeleinek többsége 100-500 millió Ft közötti támogatásra pályázik, de többen a könyvelhettek el 1 milliárd Ft-ot meghaladó pályázati sikert is a cég közreműködésével. A MAPI a válság dacára szépen teljesít – a 95%-ot meghaladó sikerráta és a visszatérő ügyfelek 80% feletti aránya igazolni látszik az eddig követett, szigorú szakmai értékekre és etikus üzleti magatartásra építő stratégiát.

Az első lépés
A pályázati projekt alapja egy életképes beruházási ötlet, melynek fontos része a cég által vállalt önerő nagyságának behatárolása. Már ekkor érdemes figyelembe venni, hogy a projektekhez pályázható támogatások értéke jellemzően 25–50% között mozog, bár tény, hogy a MAPI kiterjedt pénzintézeti kapcsolataira támaszkodva képes hathatós segítséget nyújtani az optimális finanszírozási konstrukció megválasztásában. Ha megszületett a döntés, hogy pályázni fog a cég, nem célszerű sokáig halogatni a projekt beindítását, mert az idejekorán beadott anyagok nagyobb eséllyel számíthatnak a sikerre. A MAPI komplex üzletfejlesztési tanácsadással segíti megbízóit az alapötletre épülő, életképes projekt megtervezésétől a pályázati projektmenedzsment lépésein át egészen a monitoring időszak lezártáig.

Eddig a MAPI közreműködésével közel 60 milliárd Ft. értékű uniós támogatás épült be a magyar gazdaságba. Ugyan ez a pénz csak kis része a hazai fejlesztésekre pályázható támogatások összegének, mégis bizonyíték arra, hogy a lehetőség adott, s hiba lenne nem élni vele.

2010-ben várhatóan a következő forrásokból pályázhatnak majd támogatást a mikro-, kis- és középvállalkozások

  • Gép-, eszközbeszerzési pályázat
  • Vállalati folyamatmenedzsment, e- kereskedelem pályázat
  • Logisztikai központok, szolgáltatások fejlesztését célzó pályázat
  • Telephely-fejlesztési kiírás
  • Komplex technológiafejlesztéseket támogató pályázat – hátrányos települések cégeinek is
  • Környezetközpontú technológiák fejlesztését célzó pályázat

Mit garantál a pályázati szakértő bevonása?

  • Pontos, a kiírás szempontrendszerébe illeszkedő célmeghatározást
  • Optimális finanszírozási konstrukciót
  • 80% emberóra-megtakarítást az adminisztrációs terhek átvállalásával
  • Hatékony projektvezetési metódust
  • Racionálisan ütemezett, kiszámítható folyamatokat
  • A támogatási összeg rendelkezésre állását a lehető legrövidebb időn belül


Essősy Zsombor, vezérigazgató
Magyar Pályázatkészítő Iroda Zrt.