Az előző hónapban európa cégfelvásárlási piacán két új tendencia figyelhetõ meg. egyrészt megszaporodtak az amerikából érkezõ vevõk, másrészt egyre több nagy értékû ügyletet sikerült lezárni elsõsorban az energetikai és ingatlan szektorokban. külön jó hír, hogy végre magyar tranzakciók is bekerültek válogatásunkba.


Amerikában lassan újra beindul az olcsó finan-szírozás, ahogy azt az IMAP amerikai tagjának elemzésben is olvashatják a Cégértéklevél 5. oldalán. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy az európai cégfelvásárlási piacon számos sikeres akvizíciót zártak az USA-ból érkezett befektetõk. E havi válogatásunk-ban kilenc amerikai illetõségû vevõ szerepel, de ha az összes felvásárlási ügyletet nézzük, akkor részarányuk ennél jóval markánsabb. A célország hagyományosan és elsõsorban Anglia. A szigetországban lezárt ügyletek közül érdemes kiemelni az Arrow Group gyógyszergyár közel 1,3 milliárd euró értékû felvásárlását a Watson Pharmaceuticals, Inc. által. Az ügyletet készpénz és hitel mellett a tõkepiacról finanszírozták, valamint három éven belül beváltható úgynevezett kamatszelvény nélküli részvények kibocsátásával.  A felsőfokú oktatással foglalkozó angol BPP Holdings Plc-t nyilvános ajánlaton keresztül szerezte meg az amerikai Apollo Global 400 millió euróért.  A sportágazatban is történt egy említésre méltó befektetése az amerikaiaknak. Ellis Short magán-befektetõ megvásárolta a Sunderland Football Club maradék 30 százalékát. Azt nem lehet tudni, hogy mennyi volt a pontos vételár, de a klubot kizárólag tulajdonló amerikai vállalkozó 200 millió fontos beruházást ígér. Az angol futballban ezen kívül történt még egy érdekes váltás. Összességében 126 millió euróért az Emirátusokból érkezõ Al Fahim befektetési társaság megvette a Portsmouth-t az orosz Alexander Gaydamaktól. Szintén gazdát cserélt a West Ham United, amit 117 millió euróért vett meg egy izlandi befektetési társaság a szintén izlandi Bjorgolfur Gudmundssontól. Maradva az amerikaiaknál és egyszersmind az oroszoknál, a hónap egyik legérdekesebb ügylete a TNK BP International Limited felvásárlása. Az Oroszországban jelentõs olajmezõkön kitermelési eszközöket üzemeltetõ ciprusi székhelyû céget az amerikai Weatherford International Ltd. akvirálta 352 millió euróért.  Múlt hónapban az európai piac legnagyobb ügyletét az AXA és az F2i befektetési alap hajtotta végre az olasz gázpiac meghatározó szereplõjének felvásárlásával. A francia vevõk olaszországi cégeiken keresztül szereznek tulajdonrészt az Enel Rete Gas SpA-ban. Az 1,7 milliárd eurós tranzakciókból 400 millió euró a készpénz, a többi hitelátvállalás.

Az 1 milliárd euró feletti értékkel bíró ügyletek között volt a múlt hónapban a német E.ON AG 13 vízierõmû-vének osztrák megvásárlása, az orosz OAO Novatek energetikai cég 13 százalékának akvizíciója (a vevõ egy luxemburgi befektetési társaság, melynek tulajdonosa az orosz Gennady Timchenko), az OAO Rostelecom (telekommunikáció) 40 százalékának tulajdonos-váltása és a Jelmoli svájci ingatlanfejlesztõ megvásárlása is.

Régiónkban a legtöbb ügylet a Baltikumban született, elsõsorban Észtországban és Litvániában. A lengyelek-nél ugyancsak sok tranzakciót sikerült lezárni, Romá-niában elsõsorban az energetikai szektor állami átstrukturálása révén jegyeztek fel ügyleteket. Érdekes, hogy a korábban igen termékeny cseh piac egy kicsit csendesebbnek látszott az elmúlt hónapban. Magyarországról két ügyletet említenek a források. Egyik a Bogdány-Petrol Kft. különleges kenõanyagokat gyártó cég bolgár megvásárlása. A Prista Oyl AD a magyar cég 92 százalékát szerezte meg. A másik magyar kötõdésû ügylet az International System House Ltd eladása. A Magyar Telekom pontosan egy évi forgalmat fizette ki – hitellel együtt – az egészségügyi IT rendszereket gyártó cég tulajdonosainak, ami közel  3 milliárd forint. Tavaly az ISH eredménye (EBITDA) 1 milliárd forint volt. A Telekom további kifizetéseket vállalt a korábbi tulajdonosok felé a 2009-es és 2010-es eredmények függvényében.