Az STS Group zrt., Magyarország egyik vezető megújuló energetikai erőműveket tervező és kivitelező társasága még augusztusban vásárolta meg a Datacon Hungary Kft. 100 százalékos üzletrészét a BE. Semiconductor Industries N.V. („BESI”) hollandiai központú tőzsdei csoporttól. a tranzakció hátteréről és a további tervekről kérdeztük Gyepes Tamás elnök-igazgatót.


Mi volt az STS célja a Datacon megvásárlásával?
Elõször egy ingatlanberuházásnak indult elhatározásunk. Új telephelyet és irodát kerestünk magunknak. Végül egy összekapcsolt gazdasági megállapodás lett a dologból. Értesültünk róla, hogy a BESI ki akar vonulni az országból és itt hagyná gyártási kapacitásait, kivonulna az országból. A hely számunkra tökéletes volt, így elsõ lépésben átvettük az eszközöket, majd második lépésben a menedzsmentet és az embereket is sõt, sikerült a korábbi tulajdonost megrendelõink között tudni és a termékpalettát is megtartottuk.

Hány emberrõl van szó?
Összességében 40 fõvel nõtt alkalmazottaink száma, azaz ennyi munkahelyet sikerült megmenteni.

Ez a stratégiaváltás az eredeti elképzelésekhez képest sikeresnek bizonyult?
Igen. Vélhetõen jövõre elérjük a kitûzött árbevételt, így a gyártókapacitás akvirálása jó döntés volt. A korábbi idõszakhoz képest árbevételünk a duplájára nõhet.

Mekkora az STS csoport árbevétele?
Idén 3,5 milliárd forint lesz a bevétel, jövõre pedig 4,5 milliárdra számítunk.

Korábban az STS-nek volt gyártókapacitása?
Nem. Ezért is volt nagyon vonzó lehetõség, hogy kész gépsorokkal, hozzáértõ menedzsmenttel és szakértõkkel tudjuk egy lépésben bõvíteni a cégcsoportot. Jelenleg kapacitásaink 40 százalékát tudjuk kihasználni, de már ez is elég a nullszaldós mûködéshez, miközben különösebb beruházás nélkül növelhetjük az eladásokat.

Milyen termékeket gyártanak?
Közvilágításra alkalmas LED izzókat, szünetmenetes energiacellákat és ehhez hasonló termékeket gyártunk és fejlesztünk. Ezek a technológiák mind a kutatásfejlesztés, mind a gyártás szempontjából újdonságnak számítanak Európában, Magyarországon pedig egyedül vagyunk a piacon.

Még nyáron volt hír, hogy a rétsági napelem gyár csõdbe került. Az az ember érzése, hogy az ilyen innovatív technológiák állami támogatás nélkül versenyképtelenek.
Valóban léteznek különbözõ pályázati pénzek, amikbõl finanszírozható egy-egy innovatív projekt, de a mi termékeink és szolgáltatásaink teljesen függetlenül is megállják a helyüket a piacon. A befektetõk üzleti döntéseinek manapság a megtérülés és az energiaköltségek megtakarítása mellett a környezettudatosság is az alapjává vált, például egy olyan kérdésben, mint a világítótestek megválasztása egy egyébként több tízmilliárdos beruházáson belül. Ezzel együtt különbözõ kutatásfejlesztési projekteket is el tudunk vállalni a gyárnak köszönhetõen.

Hogyan került a képbe a tranzakció során az MB Partners?
Már korábban is együtt dolgoztunk a céggel több ügylet kapcsán, így amikor közelebb kerültünk a megállapodáshoz az MB Partners végezte az átvilágítást, illetve a tárgyalásoknál is jelen voltak, képviselték érdekeinket.

Terveznek további akvizíciót?
Nem titkoljuk, hogy vannak ilyen terveink. Új feladato-kat, szeretnénk Magyarországra hozni, melyekkel jelen-tõsen növelhetnénk a cég méretét. Természetesen ezek-rõl egyelõre pontos részleteket nem akarok elárulni.