A szeptemberi időszak egyik legérdekesebb trendje, hogy számos nagy nemzetközi társaság döntött régiós leányvállalatuk eladása mellett. ezen tranzakciók zárását követően jellemzően másik nyugat-európai vagy tengerentúli társaság vette át az operációt az eladótól.


A tranzakciók száma az előző időszakokhoz képest kisebb mértékben csökkent, a legtöbb tranzakció újra a szolgáltatási szektorban zárult le. A 63 lezárt tranzakcióból – melynek 38 százaléka jött létre más országból származó felek között – közel 40 százalékot Lengyelországban írtak alá.

Magyarország

Szeptember hónapban a hazai M&A piac nagyon aktív oldalát mutatta. Mennyiségben nem zárult több ügylet az előző hónapokhoz képest, de jóval nagyobb volumenű társaságok találtak új tulajdonost, jellemzően Magyarországról.Szeptember közepén születetett meg az adásvételi megállapodás a Wing Zrt. és a Garhartt Invest 2014 Zrt. között, amelynek értelmében a Wing eladta a Market Építő Zrt.-ben meglévő 51 százalékos részesedését a Garhartt Zrt.-nek. A Market több mint 12 évig képezte a Wing Csoport részét. Ezen időszak alatt a Market árbevétele tízszeresére emelkedett és az ország meghatározó magasépítő-ipari vállalkozásává nőtte ki magát. Portfoliója széleskörű, az üzleti célú ingatlanok ? raktárcsarnokok, irodaházak ? mellett sportlétesítmények, oktatási intézmények, butikszállodák és luxusüzletek egyaránt a cég referenciamunkái között szerepelnek. A vevő Garhartt Invest 2014 Zrt. a Videoton focicsapatát is tulajdonló Garancsi István érdekeltségébe tartozik.

Hónap végi hír, hogy a Ringier Axel Springer Media AG megvásárolja Magyarország vezető állásközvetítő portálját, a profession.hu-t. Az akvizícióval a jövőben a Ringier Axel Springer Media AG digitális portfólióját erősíti. A portál 489 ezer egyedi felhasználóval rendelkezik. Az online állásközvetítőt 2002-ben alapították, majd 2005-ben a Sanoma vásárolta meg. A Central Médiacsoport az állásportált ez év elején vásárolta meg a Sanoma portfólió részeként. Varga Zoltán, a Central Médiacsoport vezérigazgatója a közlemény szerint az eladást úgy kommentálta, hogy a lépés ?a tervezett fejlesztések alapját és egyben kezdetét is jelenti? a vállalat életében.

Az NFM döntése alapján a magyar állam nevében eljáró MNV Zrt. szeptember közepén írta alá a Bombardier Transportation MÁV Hungary Kft. 64,9 százalékos üzletrészének megvásárlásáról szóló adásvételi szerződést a jelenlegi tulajdonos német Bombardier Transportation GmbH-val. Az NFM közleményében kiemelte, hogy egyik legfontosabb célja, hogy a hazai járműipar fejlesztése a magyar gazdaság fejlődésének egyik legjelentősebb tényezője legyen a közeljövőben.A közlemény szerint a nagy múlttal, kiemelkedő szakmai tudással és tapasztalattal rendelkező Bombardier Transportation MÁV Hungary Kft. 25 százalékos MÁV üzletrésze mellé ezért ismét a magyar állam tulajdonába kerül a társaság jelenleg külföldi tulajdonban lévő 64,9 százalékos üzletrésze is.A kötöttpályás járművek gyártására, felújítására specializálódott társaság többségi állami tulajdonba kerülése jelentős lépés a járműipari szektorban történő állami szerepvállalás növelésében. A nyugat-európai és kelet-európai piac esetében prognosztizálható trendek bíztató jövőképpel kecsegtethetnek, és kiaknázhatók az orosz és balkáni piacokban rejlő lehetőségek is.

Szeptember elején állapodott meg a Dalkia Energia Zrt. és az E.ON Hungária Zrt. a debreceni és nyíregyházi erőművek adásvételéről. A szerződés értelmében a két egység legkésőbb 2015. december 31-ig az országosan eddig 67 ezer lakossági fogyasztót és több ezer közületet távhővel ellátó Dalkia Energia tulajdonába kerül. Az ügylet a gázmotoros egységeken kívül minden erőművi berendezést érint. A vásárlással összesen további 760 megawatt hőtermelő és 160 megawatt villamosenergia-termelő kapacitással bővül a Dalkia Energia cégcsoport erőművi portfóliója. Az ügylet zárásához a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.

Kelet-Közép-Európa

A Kelet-Közép-Európa többi országában a legvonzóbb a szolgáltatási szektor volt. Számos szállodaüzemeltető, biztosító, pénzügyi és jogi tanácsadó társaság talált új tulajdonost magának. A legnagyobb nyilvános ügylet ezúttal is Lengyelországban zárult az elektronika területén.

Csehországban a legérdekesebb ügyletek a szolgáltatás és az egészségügy területén kerültek aláírásra. Ezek közül érdemes kiemelni, hogy a Synthon BV, Hollandia egyik vezető generikus gyógyszergyártó társasága értékesítette prágai laboratóriumát, amely az egyetlen kelet-közép-európai leányvállalata volt a Spanyolországban, az Egyesült Államokban, Chilében és Ausztráliában is jelenlévő társaságnak. A vevő az élettudomány területére vegyipari megoldásokat kínáló, ugyancsak holland Mercachem BV volt.Új tulajdonos kezébe került Prága egyik legpatinásabb, ötcsillagos szállodája, az Augustine Hotel. A Prága belvárosától 5 kilométerre fekvő hotelt Alexander Klyachin orosz magánbefektető tulajdonában lévő Gleden Invest befektetési társaság a Raiffeisen Development GmbH-tól vásárolta meg. Alexander Klyachin érdekeltségébe tartozik, többek között Central European Hotel Investment Company, amely 2008-ban megvásárolta a AHC hotelláncot, amely 20 három- és négycsillagos szállodával rendelkezik Ausztriában, Németországban és Csehországban. Az tranzakció illeszkedik a szintén Klyachin tulajdonában lévő AZIMUT Hotels expanziós stratégiájába.

Horvátországban a DS Smith Plc ? Anglia egyik legnagyobb műanyag és papír csomagolóanyag gyártó csoportja ? vásárolta fel vojnici székhelyű, műanyag csomagolóanyag gyártásra szakosodott Kaplast dd-t. Az 1940-ben David Solomon által alapított több mint 4 milliárd fontos árbevételű DS Smith jelenleg 25 országban több mint 21 ezer alkalmazottat foglalkoztat. A régió több országában is működő cég a tervek szerint további felvásárlásokra készül Európában.

A Lengyelország és a régió legnagyobb volumenű ügylete a Sharp gyártóbázisának értékesítése volt a szlovák Universal Media Corporation (UMC) és a török Vestel számára. A japán Sharp a nyáron jelentette be, hogy csak az értékesítési hálózatát tartja meg a kontinensen, gyártó cégeit, a televízió és a napelemeket gyártó üzemeit eladja, legfeljebb licenszei révén őrzi meg európai jelenlétét. A tranzakció oka az itteni értékesítések visszaesése volt. A Sharp tavaly, három veszteséges év után újra nyereséges volt, profitja 60 százalékát külföldön termelte meg, de ebből csak 1,6 százalék jutott Európára. A vállalat az ígéretesebb ázsiai és észak-amerikai piacokra összpontosít a jövőben. Az eddig főleg a brit és német piacra LCD TV-ket és elektronikai alkatrészeket gyártó UMC megegyezett az eladóval, hogy a Sharp márkanevet használva értékesíthet TV-ket és kínálhat Sharp márkájú audio termékeket Európában, valamint a készülékek tervezéséhez és fejlesztéséhez is támogatást kap a Japánoktól.

Új tulajdonosra talált a több mint 35 millió euró árbevételű Aspiro SA is, amely nem-életbiztosítási (lakás,autó és vagyon) csomagokat biztosít ügyfelei részére. A társaságot az egyik legnagyobb versenytársa, a varsói székhelyű széleskörű élet- és nem-életbiztosítási palettával, valamint különféle kiegészítő szolgáltatásokkal rendelkező BRE Ubezpieczenia vásárolta meg.

A Frauenthal Automotive Sales GmbH szeptember közepén jelentette be, hogy értékesíti laprugókat és stabilizáló egységeket gyártó operációit Franciaországban, Ausztriában és Romániában.A befektető a TBC Netherlands Holdings Cooperatief volt, amely piaci információk alapján 25 millió eurót fizetett a romániai operációért. A bukaresti székhelyű Adnet Telecom, internet Voip és data center szolgáltató is új tulajdonosra talált egy szakmai és pénzügyi befektetőkből álló konzorcium személyében.

Szlovéniában zárult a régió második legnagyobb tranzakciója, melynek keretében az elsősorban motoralkatrészek, dugattyúk, dugattyúgyűrűk, hengerfejek, hengerperselyek gyártására koncentráló Mahle Group 54 százalékos részesedést szerzett a Letrika DD-ben. A közel 200 millió euró árbevételű motorelektronikákat, vezérlőrendszereket gyártó társaságért több mint 150 millió eurót fizetett ki a befektető.

Szlovákiából érdemes kiemelni a tematikus magazinok kiadásával és portálok üzemeltetésével foglalkozó Tend Holding és Spolocnost 7 Plus értékesítését a holland V3 Media Csoport számára.

Ünnep Tamás
tanácsadó
Concorde MB Partners
tamas.unnep@imap.hu