Mivel az ünnepekre való tekintettel előzőleg összevont számmal jelentünk meg, ezért most november és december hónap legérdekesebb régiós M&A; piaci fejleményeit igyekszem összefoglalni.


A karácsonyi időszak ellenére, az év utolsó két hónapjában több mint 150 tranzakció zárult le, a legtöbb – ahogy a megelőző időszakokban is – Lengyelországban. Ez a szám jóval meghaladja az előző hónapok adatait, amely elsősorban annak köszönhető, hogy a befektetők igyekeztek úgy időzíteni a tranzakciók aláírását, hogy az új évet már a felvásárolt cég birtokában kezdhessék meg. Az eladók is arra törekedtek, hogy a karácsonyfánál állva ne a vételáron és az egyéb zárási feltételeken kelljen gondolkodniuk. A legaktívabban – vevőként és eladóként egyaránt – a magántőke befektetési társaságok és a bankok jelentek meg a piacon. Több példát láthattunk arra is, hogy külső vagy belső menedzsment szerzett befolyást társaságokban.

Magyarország

A karácsony előtti napokban a magyar M&A piacon, mind a hazai, mind pedig a külföldi befektetők igen aktívak voltak. Az időszak egyik legfontosabb M&Apiaci hír volt, hogy az AXA Biztosító kivonul Magyarországról. Az ügylet keretében a Vienna Insurance Group (VIG) megállapodást kötött az AXA Biztosító 100 százalékos üzletrészeinek megvásárlásáról. A tranzakció zárásához az illetékes felügyeleti hatóságok engedélye szükséges.A vételárat az Union Biztosító – A VIG egyik hazai leányvállalata – által kiadott közlemény nem tartalmazta, mivel a felek titoktartási megállapodást írtak alá a tranzakció értékére vonatkozólag. A tranzakció okáról Peter Hagent, a VIG vezérigazgatója annyit közölt, hogy az AXA Biztosító kiegészíti a VIG portfolióját az életbiztosítási ágazatban, amely főként a unit-linked termékek területén rejt kiváló lehetőségeket. A VIG két leányvállalatán, az Union Biztosítón és az Erste Biztosítón keresztül 2013 harmadik negyedévének végén 6 százalékos piaci részesedést birtokolt, az AXA megvásárlásával ez 8 százalékra emelkedhet.

Hosszú tárgyalási folyamat eredményeként lezárult a hazai médiapiac egyik legnagyobb ügylete. ProSiebenSat.1 német médiavállalat értékesítette tulajdonrészét a TV2-ben, Magyarország második legnagyobb országos lefedettségű kereskedelmi televíziójában. A TV2, Fem3, Super TV2, ProTv csatornákat magába foglaló társaságra két nyilvános ajánlat érkezett, az egyik az MTG-től, Viasatot is fenn-tartó multinacionális médiatársaságtól, míg a másik a Heti Választ is a portfoliójában tudó Infocenter.hu-tól. Végül mégsem ezen két társaság közül valamelyik, hanem egy menedzsment kivásárlás eredményeként Simon Zsolt, a TV2 vezérigazgatója és a gazdasági igazgató, Yvonne Dederick alkotta csapat lett a befutó.

Az Accenture üzleti tanácsadással, technológiai szolgáltatásokkal és kiszervezéssel foglalkozó globális vállalat november végén jelentette be, hogy az ipari és beágyazott szoftver megoldások területén meglévő képességei erősítése céljából megvásárolja az evopro ezzel a területtel foglalkozó üzletágát. Az evopro csoport egy budapesti székhelyű IT K+F tanácsadó és mérnöki vállalat, amely több mint 1000 fős, magasan képzett mérnöki szakembergárdájával kulcsrakész ipari megoldásokat szállít, valamint szoftverfejlesztési és mérnöki szolgáltatásokat nyújt globális ügyfeleinek az ipar, infrastruktúra, mobilitás, energia és egészségügy területein. Az evopro csoport magasan képzett munkaereje komoly szakértelemmel rendelkezik a szoftverfejlesztés, tesztelés és megvalósítás, valamint az automatizálás területén – mondta Eric Schaeffer, az Accenture területért felelős vezetője.

A hazai ügyletek közül érdemes kiemelni, hogy az 1 milliárd forint árbevételű Műszaki Tankönyvkiadó 1995 után újra magyar kézbe került. A holland Infinitas Learning 2007-ben vásárolta meg a társaságot az ugyancsak holland Wolters Kluwer csoporttól. A főként matematika és szakképzési tankönyveket gondozó kiadót november végén egy száz százalékban magyar tulajdonú családi vállalkozás, a Konsept-H Könyvkiadó Kft. vásárolta meg.

Említésre méltó hír továbbá, hogy a Thai President Foods, a magyar piacon is ismert instantétel márka, a Mama gyártója, aki nyár elején több mint 2,5 milliárd forintos alaptőkével hozta létre esztergomi gyártóbázisát, megvásárolta egy meg nem nevezett, ugyancsak ázsiai élelmiszergyártó társaság magyarországi gyártóüzemét. A társaság célja, hogy magyarországi üzemekből félkész tésztaételeket hatékonyan tudjon exportálni a nyugat-európai piacokra.

Közép-Kelet-Európa

Bulgáriában a legnagyobb ügylet a szófiai tőzsdén jegyzett, több mint 300 millió euró árbevételű Petrol AD 49 százalékos részvénypakettjének eladása volt. Egy bolgár magánbefektető – Mariyan Nikolov Petkov – tulajdonában lévő Alfa Capital 53 millió eurót fizetett a részvényekért. A Petrol AD több mint 450 töltőállomással és 80 tartálybázissal az egyik legnagyobb szereplő a bolgár üzemanyag kiskereskedelmi piacon. Egy másik fontos M&A esemény volt, hogy a Lindström OY a skandináv régió legnagyobb bértextília szolgáltatója megvásárolta a Medzhik Karpet-ot, a bolgár piac legnagyobb magánkézben lévő szereplőjét.

Újra Csehországban zárult a régió legnagyobb értékű ügylete, ezúttal a telekommunikációs szektorban. Európai Bizottság jóváhagyása után a prágai PPF pénzügyi befektető csoport átvette a spanyol Telefónica csehországi leányvállalatát, a Telefónica Czech Republic társaságot. A Peter Keller, a leggazdagabb cseh tulajdonában lévő PPF csoport decemberben írt alá szerződést a cseh Telefónica 65,9 százalékos részvénycsomagjának a megvételéről a spanyolokkal. Piaci információk szerint a teljes vételár meghaladta a 2,5 milliárd eurót. A Telefónica Czech Republic társaságnak 5,1 millió mobiltelefonos ügyfele van, 1,4 millió ügyfél vezetékes telefonra fizet elő, 920 ezer ügyfél internet szolgáltatásokra. Decemberig a Penta Investments, magántőke alap kezében lévő Mediclinic is új tulajdonosra talált. A járóbeteg ellátással foglalkozó, prágai székhelyű magánklinikát két magánszemély vásárolta meg.

Horvátországban az Agrokor csoport értékesítette leányvállalatának, az alkoholmentes üdítőital gyártásával foglalkozó Jamnica DD-nek gyümölcslé előállító üzletágát az ugyancsak horvát Stanic Group-nak. A Jamnica az egyik legnagyobb szereplő a horvát piacon, olyan hazánkban is ismert márkák gyártója, mint a Jana vagy a Juicy. Az indiai Cipla a világ egyik vezető generikus gyógyszergyártó vállalata a 4 millió euró árbevételű Celeris gyógyszerkereskedő megvásárlásával terjeszkedett. Piaci források szerint az ügylet értéke körülbelül 5,5 millió euró volt.

Lengyelországban a Rabobank Group értékesítette 85 százalékos részesedését a Bank Gospodarki Zywnosciowej-ban. A vevő a BNP Paribas, a világ egyik legnagyobb bankja volt, a tranzakció értéke meghaladta az 1 milliárd eurót. A Montagu magántőke befektetési társaság exitelt az Emitel műsorsugárzási infrastruktúra kiépítéssel foglalkozó társaságból. Az 50 millió árbevételű céget az ugyancsak amerikai Alinda Partners magántőkealap vásárolta meg, aki piaci hírek szerint az EBITDA 15-szörösét fizette ki a társaságért.

A 60 millió euró árbevételű Medivet állatgyógyszer kereskedelmi társaság tulajdonosai is értékesítették részesedésük az amerikai Henry Schein Inc. részére.

Romániában is eladásra került egy pénzintézet. A Romanian International Bank két magánszemély tulajdonosa döntött úgy, hogy értékesítik 85 százalékos üzletrészüket a lengyel Getin Holdingnak.Az IT szegmensben több tranzakció is zárult az időszakban, melyek közül a legnagyobb az egyedi szoftverfejlesztéssel és rendszerintegrációval EBS Romania értékesítése volt az angol NTT Data felé.

Szlovákiából érdemes még kiemelni a majd 100 millió euró árbevételű ipari textíliák gyártásával foglalkozó Nexis Fibers értékesítését. A cégért a svájci tőzsdén jegyzett ACCU HOLDING az EBITDA 8,5-szeresét fizette ki.

Ünnep Tamás
M&A elemző
Concorde MB Partners
tamas.unnep@imap.hu