A trend, amely szerint a nemzetközi befektetők óvatosabban keresik a kelet-közép-európai befektetéseket, a májusi hónap tranzakcióit figyelve továbbra is igaznak látszott. A több mint száz tranzakció közül, összesen csak tíz zárult le nyugat-európai, távol- vagy közel-keleti vagy éppen amerikai befektetővel. A régióban mozgó nemzetközi befektetők részére továbbra is Lengyelország és Csehország számítanak a legérdekesebb országoknak. A régió legnagyobb ügylete a MOL-hoz kapcsolódik aki az eni benzinkútjainak megvásárlásával tovább növelte piaci részesedését a régiós üzemanyag-kiskereskedelmi piacon.


Magyarország

Az előző hónapokhoz hasonlóan továbbra is az állami intézmények voltak a legaktívabb szereplők a hazai M&A piacon azzal, hogy a könyvkiadás és a pénzügyi szolgáltatás területén is hajtottak végre akvizíciókat. Ezen felül két nagy nemzetközi társaság is értékesítette hazai leánycégét magyar tulajdonú társaságok számára.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) vételi ajánlatot tett a rajta kívül jelenleg 21 bank tulajdonában álló, lakossági és vállalati átutalásokat, valamint beszedéseket lebonyolító, monopolhelyzetű pénzügyi szolgáltató GIRO Zrt. nagytulajdonosi körének, amelyet a nagytulajdonosok elfogadtak. Ennek megfelelően az MNB május legelején megszerezte a társaság 78 százalékos részvénycsomagját, amivel a saját korábbi 8 százalékos részesedésével együtt a részvények 86 százalékát birtokolja. Az MNB vételi ajánlatot tett a GIRO Zrt. kistulajdonosainak is, amellyel az a célja, hogy a társaság 100 százalékos tulajdonosa legyen. A tranzakció előreláthatólag két hónapon belül lezárul, de a jegybank már a májusi közgyűlésen átvette a vállalat irányítását.

Április végén, május elején pont került a Sanoma eladása körüli találgatásokra is. A finn anyavállalat végül a Central Fund érdekeltségébe tartozó Első Magyar Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. ajánlatát fogadta el, és alá is írták a Sanoma Media Budapest eladásáról szóló megállapodást. A tranzakció hivatalosan a Gazdasági Versenyhivatal szokásos eljárása végén zárulhat le. A magyar leányvállalat a hazai piac egyik vezető lap- és online kiadójaként működik 1992 óta. A Sanoma magyarországi médiavállalkozásainak nettó árbevétele tavaly mintegy 60 millió euró volt. A Sanoma számításai szerint a folyamat végén a csoport közel 11 millió euró tőkenyereséget realizál majd. A Central Fund a hazai befektetési piac egyik legaktívabb szereplője. A vállalkozás alapítója és többségi tulajdonosa Varga Zoltán, aki az idei év 100 leggazdagabb listáján 77. helyen áll 8,3 milliárd Ft-os becsült vagyonnal. Varga Zoltán érdekeltséggel rendelkezik a kereskedelem (Z+D Kft), a gyártóipar (Eispro), az informatika területén, valamint részesedéssel rendelkezik a Wizz-Air légitársaságban is. Az értékesítés illeszkedik a finn anyavállalat stratégiájához, melynek keretében átalakítja portfólióját, valamint optimalizálja költségstruktúráját. Szakmai körökben már több mint egy éve lehet tudni a magyar leánycég értékesítéséről, amellyel az anyavállalat fő célja a televíziós üzletág terjeszkedésének biztosítása volt.

A hónap első napjaiban az ING Magánnyugdíjpénztár küldöttközgyűlése úgy döntött, hogy beolvad a Horizont Magánnyugdíjpénztárba június 30-től. A döntés hátterében az áll, hogy a szabályozási környezetben elmúlt években bekövetkezett változások miatt az ING nyugdíjpénztári szolgáltatásokat nyújtó leányvállalata, az ING Pénztárszolgáltató és Tanácsadó Zrt úgy döntött, hogy június 30-án megszünteti pénztárszolgáltató tevékenységét. A több alternatíva közül a társaság vezetése végül a piaci szereplők közül legkedvezőbb ajánlatot tevő Horizont Magánnyugdíjpénztár mellett döntött. A Horizont jogelődje az AXA Nyugdíjpénztár önkéntes nyugdíjpénztári ágazata, 1995 decemberében kezdte meg működését, majd 1997. szeptember 5-én a magánnyugdíjpénztári ágazat is megkapta tevékenységi engedélyét, a hazai pénztárak közül elsőként. Horizont jelenleg 12 ezer taggal rendelkezik és mintegy 29 milliárd forint vagyont kezel.

Kelet-Közép-Európa

A régió legnagyobb tranzakciója a MOL-hoz köthető. Május első hetében jelentették be, hogy a MOL-csoport megvásárolja az Eni-csoporttól csehországi, szlovákiai és romániai leányvállalatait és 208 töltőállomást. Az ügylet szintén magában foglalja az Eni nagykereskedelmi érdekeltségeinek átvételét az előbb említett három országban. A tranzakció révén Csehországban 125, Szlovákiában 41, Romániában pedig 42 eddig Agip márkanév alatt működő töltőállomást vesz át a társaság. Csehországban a Mol kiskereskedelmi piaci részesedése ezzel meghaladja a 10 százalékot, és a 274 töltőállomással a Mol csoport lesz a második legnagyobb üzemanyag kiskereskedő az országban. Lars Höglund a MOL kiskereskedelmi ügyvezető igazgatója a cég közleményében elmondta, hogy az akvizíció nagy mérföldkő a közép-kelet-európai kiskereskedelmi növekedési stratégiában, amelynek célja, hogy Magyarország mellett a három országban is piacvezető szereplővé váljon az üzemanyag kereskedelem területén.

Bulgáriában a legnagyobb tranzakció, a több mint 300 millió euró árbevétellel rendelkező Geotehmin értékesítése volt a svájci TIV Investment részére. A Geotehmin Bulgária legnagyobb magánkézben lévő kő és ásvány bányászati, feldolgozó társaságaként működik, egyik leányvállalata a Ellatzite-Med AD Bulgária legnagyobb arany és rézbányáját tulajdonolja. A társaságot egy svájci befektetési társaság, a TIV Investment vásárolta meg piaci információk szerint közel 50 millió euróért.

Csehországban a Nay elektronikai cikk áruházlánc vásárolta meg az egyik legnagyobb riválisának, az Electro World-nek üzleteit. A tranzakció révén a Nay az Electro Worldot is magáénak tudható Dixons Retail összes boltját megveszi Szlovákiában és Csehországban is. A boltokkal együtt átveszi azok összes eddigi kötelezettségét és alkalmazottját is. A tranzakció végleges zárása a versenyhivatali jóváhagyást követően a nyár második felére várható. Az ügylet eredményeképpen a Nay csoport várhatóan megkétszerezi forgalmát és nagy lépést tesz a vezető pozíció eléréséhez a régióban.

Horvátországban a Hewlett-Packard többségi részesedést vásárolt a 6 millió euró árbevételű vállalatirányítási rendszereket fejlesztésével, menedzselt IT szolgáltatásokkal és hálózatos rendszer integrációval foglalkozó Sedam IT-ben.

Lengyelországból érdemes kiemelni a Rieber Foods élelmiszergyártó társaság értékesítését az Innova Capital magántőke befektetési társaságnak. A több mint 40 millió euró árbevételű Rieber Foods-ot az Orcla, Skandinávia vezető élelmiszeripari csoportja adta el az elsősorban Lengyelországban aktív magántőke alapnak, a vételár meghaladta a 25 millió eurót. A Rieber Foods Delecta márkanév alatt széles skálában kínál édesipari termékeket, kekszeket, desszertkülönlegességeket és befőzéshez szükséges termékeket.

Romániában a Kantar Group részeként működő, New York-i székhelyű Millward Brown kommunikációs és média ügynökség 100 százalékos részesedést vásárolt a piackutatással, marketing kommunikációval és médiatervezéssel foglalkozó 4 millió euró árbevételű Daedalus Consulting-ban.

Szlovéniában a legnagyobb nyilvános tranzakció a műanyag csöveket és polipropilén csatlakozóelemeket és alkatrészeket gyártó 4 millió euró árbevételű Argo vállalat értékesítése volt az izraeli Huliot Ltd részére. A vevő Izrael egyik vezető műanyagtermék gyártójaként különféle csatlakozóelemeket, komplett műanyag tároló rendszereket gyárt az építőipar, az irodatechnika és az orvostechnológia számára.

Szlovákiában a két legnagyobb tranzakció a gyógyszer-gyártás területén zárult le. A 21 millió árbevételű gyógyszerek és gyógyászati termékek bérgyártásával foglalkozó HBM Pharma-t a lett Grindeks vásárolta meg. A vevő – melynek célja a régiós piacok meghódítása volt – a balti államok legnagyobb gyógyszeripari csoportjaként, elsősorban saját fejlesztésű gyógyszerek gyártásával foglalkozik. 2013-as árbevétele meghaladta a 120 millió eurót. A másik tranzakció eredményeképpen az immunrendszert erősítő szirupok, tabletták gyártásával foglalkozó, 5 millió euró árbevételű Imonuglukan került értékesítésre Csehország egyik leggazdagabb magánszemélyének, Andrej Babisnak tulajdonában lévő Hartenberg Capital-nak.

Ünnep Tamás
tanácsadó
Concorde MB Partners
tamas.unnep@imap.hu