Az erp (enterprise resource planning), azaz vállalatirányítási rendszerek egyik legfőbb előnye, hogy cégcsoport szinten tudják kezelni a társaságok működését attól melyik országban vannak bejegyezve. mindezt úgy, hogy természetesen az adott országban hatályos készülnek a jelentések, könnyen áttekinthető adójogszabályok figyelembevételével összefoglalók.


Egy jól kidolgozott, iparág-specifikus vállalatirányítási rendszernél a felhasználói oldalon szinte semmivel nem válik bonyolultabbá a kezelés, ha egy társaság egyszerre több országban van jelen. Abban az esetben, ha a több-székhelyûség projektszemléletû mûködéssel társul, nemcsak adózási, de menedzsment szempontból is elengedhetetlenné válik az ERP bevezetése, hiszen a mûködés könnyen áttekinthetetlenné válik. A vállalatirányítási rendszer külön tudja kezelni az anyacég és a leányvállalatok mindennapi munkáját a számlázástól, a feladatok kiosztásán át, egészen a kontrolling funkciókig, miközben bármely, a menedzsment által szükségesnek tartott idõpontban össze lehet konszolidálni a cégcsoport mûködését. Ez tetszõleges számú társaság bevonásával történhet, tehát a leányvállalatok közül akár egy darab cég viszonyát is lehet vizsgálni, még tesztjelleggel is, az anyavállalathoz képest.

A működés során a keresztszámlázások szintén könnyen kezelhetõk, az elszámolási módok a menedzsment elképzelései és az adott országban érvényes adómértékek szerint konfigurálhatók. Az ERP rendszer bevezetésével az adóoptimalizálási lehetõségek modellezése is könnyen lehetõvé válik. A különbözõ mûködési modellekkel egyébként a cégcsoport hatékonysága is javítható kockázatok nélkül. 

Igény esetén arra is lehetõség nyílik, hogy nemcsak a magyar jogszabályoknak megfelelõ bevallásokat, jelentéseket készíti el a rendszer automatikusan, de a cégcsoport külföldön mûködõ egységeinél is elvégzi ugyanezt. Fontos kiemelni, hogy egy cégcsoport áttekinthetõ kezelése mellett az ERP rendszer megõrzi biztonságos mûködését. A társaságok mûködésének struktúrája csak a tulajdonos által kijelölt, megbízott vezetõk számára hozzáférhetõ és az adatmentés is tetszõleges helyen történik, akár irodai, akár külföldi szerveren. A külföldi székhellyel rendelkezõ társaságoknál a mindennapi mûködés nyomon követése felhasználói oldalról ugyanolyan, mintha a magyarországi cég egyes telephelyeinek munkáját kísérné figyelemmel a döntéshozó. Jövõre számos cégnél válik bonyolultabbá a vállalati struktúra. Ez olyan kihívás elé állítja a menedzsmentet, amit az ERP rendszerek bevezetésével és a meglévõ szoftverek bõvítésével lehet biztonságosan kezelni.

Arányi Sándor – Eniac Computing Kft.