Gazdasági mentőcsomag – idéntől ezen a néven futnak az Európai Unió támogatásával kiírt pályázatok, melyekről szinte mindennap hallani egy bejelentés, egy döntés, egy ígéret erejéig. A milliárdok csak úgy repkednek a vállalkozók feje felett, de sajnos nagyon nehéznek tűnik elkapni ezekből egyet-egyet.


Arra nem is érdemes kísérletet tenni, hogy összefoglaljuk mekkora uniós támogatás, és mikor érkezik Magyarországra. Nemrégiben az építőiparnak 1800 milliárdot, a vállalkozásoknak úgy általában pedig 2100 milliárdot ígértek mentőcsomagként a 2013-ig tartó brüsszeli költségvetési időszakban. Mindeközben kiderült, hogy tavaly 450 milliárdot sikerült szétosztani uniós forrásokból. Sajnos nem nagyon látszott. Vajon mennyit dob majd a magyar gazdaságon, ha 800 milliárdot utalnak ki évente? Barroso, bizottsági elnök egy friss nyilatkozatában arról beszélt, hogy az EU felgyorsította a felzárkóztatási támogatások folyósítását, és ennek eredményeképpen Magyarország idén 325 millió euróval nagyobb, összesen közel egymilliárd eurónyi forráshoz juthat. De hát ez csak 300 milliárd forint! Na, itt azt hiszem el is veszíthetjük a fonalat. Inkább foglalkozzunk a konkrétumokkal…

Minden cégvezetőnek és tulajdonosnak ajánljuk, hogy keresse fel a penzterkep.hu weboldalt, ami megle-pően egyszerűen mutatja be, hogy milyen támogatá-sokra, pályázatokra lehet jelentkezni cégmérettől és szektortól függően. Mivel az említett honlap valóban jól áttekinthető, a valóság is áttekinthető módon, a maga „pőreségében” jelenik meg rajta. A mezőgazdasági vállalkozások külön kategóriát képviselnek, de ebben a szektorban nem írtak ki pályázatokat. Középvállalkozá-soknak mindösszesen és átlagban 21 (a legelmara-dottabb régiókban 27) különféle pályázati lehetőségük van jelenleg, nagyvállalatoknak pedig átlagban 16 (a legelmaradottabb régiókban 23). És, hogy ezek közül mit érdemes kiemelni? Itt van például az innovációs és technológiai parkok támogatására (KMOP-2008-1.1.3/B) kiírt 50 százalékos önrészt igénylő pályázat, ahol akár 3 milliárd is lehet a támogatási összeg. A prob-léma, hogy mindössze három projekt vehet benne részt.

Ennél némileg szélesebb kört érinthet a vállalati innováció támogatása KMOP-2009-1.1.4), melynek maximális támogatási összege ugyan csak 350 millió forint, de legalább maximum 150 cég jelentkezhet rá. Az itt megjelenő arányok (résztvevők száma és támogatási összeg) az összes pályázati forrásra jellemzőek. A pályázati lehetőségeknél ezeken kívül nagytöbbségben vannak az építőiparhoz köthető kiírások, a vasút- és útfejlesztések. Szintén találunk néhány lehetőséget a gazdasági válsághoz kapcsolódó elbocsátások témakörében, ami a munkaerő megtartását vagy az állástalanná váltak újrafoglalkoztatását támogatja. Munkahelyteremtésre például maximálisan 800 ezer forint nyerhető alkalmazottanként (MPA-2009-1), amit eszközök és know-how-k vagy licencek megvásárlására lehet fordítani. Ezeken kívül elsősorban képzéseket, és különböző programok szervezését (pl: falunap) támogatnának uniós forrásokból egyelőre.

Persze az ígéretek szerint a támogatási célok tovább finomodnak majd. Talán még az is elképzelhető, hogy a válságra való tekintettel úgy lesznek elérhetőek a támo-gatások, hogy ahhoz nem járulnak nehezen teljesíthető kötelezettségek és az önrész is kisebb lesz. Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy az építőiparon kívül a középvál-lalkozásnál kissé nagyobb, már nagyvállalati kategóriá-ba tartozó cégek egyetlen szektorban sem reményked-hetnek számottevő támogatásban. Tapasztalat, hogy a sikeres pályázathoz a céget, a projektet kell hozzáigazí-tani a kiíráshoz, ahelyett, hogy a kiírás igazodna a gazdasági kihívásokkal küzdő vállalatok működéséhez.

Dombi Ágoston