Rafal Batorral, az Enterprise Investors partnerével és igazgatósági tagjával, a lengyel székhelyű cég kockázati tőkebefektetési csapatának vezetőjével a közép-kelet-európai térség fel- és kivásárlási piacának jövőjéről beszélgettünk.


Mik voltak 2009-ben a főbb különbségek 2008-hoz képest az Enterprise Investor EVF alapjának befektetési volumenében és befektetési elvárásaiban?
Az EVF I kockázati tőkealap, melyet az Enterprise Investors hozott létre, csak 2008-ban indult, így elég nehéz összehasonlítani a tavalyi és az azt megelőző évet. Az alapítás évében egyetlen tranzakciót hajtottunk végre, míg 2009-ben négy ügyletet zártunk. A tranzakciók számát tekintve alapunk volt a legaktívabb a régióban, ezért úgy gondoljuk, hogy 2009 egyáltalán nem volt rossz év befektetési szempontból. Ebből következik, hogy nem változtatunk befektetési stratégiánkon és ugyanazok a szektorok lesznek érdekesek számunkra, mint korábban.

Az EVF melyik befektetését emelné ki 2009-ből?
Úgy gondoljuk, hogy utolsó akvizíciónk volt a legmeggyőzőbb, ugyanis egy olyan cégbe fektettünk be, amely egy eredmény orientál üzleti modellel, az igen vonzó biotechnológia szektorban működik, jelentős piaci részesedéssel bír Közép-Kelet-Európában (Lengyelország, Magyarország, Lettország, Románia), valamint az ügylet révén lehetőség nyílik további, úgynevezett add-on akvizícióra is. A Polish Cord Blood Bankban (PBKM) történt befektetésünkre utalok, mely köldökzsinór vér tárolását végzi és Európa negyedik legnagyobb ilyen ”vérbankja”. A tárolt köldökzsinór vér több mint 70 betegség gyógyítására használható már most és nemcsak a donoroknál, de más személyeknél is (genetikai egyezés esetén). Az akvizícióval indirekt módon Magyarországon is befektettünk, ugyanis a PBKM 96 százalékos tulajdonosa a Krio Intézetnek (www.krio.hu). A Krio a második legnagyobb cég a lengyel csoporton belül.

Mik voltak a tavaly sikerrel zárult exitek főbb elemei?
Az EVF, mint említettem, még mindig nagyon fiatal, tehát ennél az alapnál nem voltak exitek. Ezzel együtt a PEF VI, mely az Enterprise Investors egy másik alapja, kiváló megtérülést ért el például az AVG-ben végrehajtott korábbi befektetéssel. Az AVG világviszonylatban is vezető szereplője a személyi számítógépek biztonságtechnikai piacának, melyet mi sem mutat jobban, hogy a TA Associates 200 millió dollárt fizetett a cég 25 százalékáért. Reméljük, hogy ismét sikerül találni egy AVG-hez hasonló, globálisan értékesíthető terméket gyártó régiós céget.

Hogyan látja az idei évet a közép-kelet-európai régióban gazdasági szempontból?
Annak ellenére, hogy 2009 kivételesen rossz volt a régió számára, meg vagyunk róla győződve, hogy idén jobb kilátásai lesznek a magántőkének. Egy elkeserítő 2008-as utolsó negyedév után és a nyugati export-piacok 2009 első féléves leállását követően a közép-kelet-európai piac még mindig gazdasági depresszió-ban van, ugyanakkor már látszanak valamelyest az újbóli növekedés jelei – itt elsősorban Lengyelországra gondolok. A többi ország, és erre Magyarország a legjobb példa, modern történelmük legszigorúbb költségvetési megszorítását éli át, azonban ez sokkal jobb helyzetet teremthet számukra a pozitív fordulat beálltával. Ezzel együtt nem szabad elfelejteni, hogy a helyzet még mindig kritikus. Különösen magas kockázatokat látunk a magas munkanélküliségben, ami minden régiós országot érinthet. Magyarország növekedési lehetőségeivel kapcsolatban nagy kérdés, hogy a helyreállított pénzügyi bizalomból miként lehet majd profitálni, miközben minden kormány a deficit csökkentetésre készül.

Hogyan látja 2010-et a régiós fel-, illetve kivásárlási piac szempontjából?
A legnagyobb akadálya az ügyletek megkötésének továbbra is a hitelhiány, különösen a PE (private equity)alapok tekintetében. Ezzel együtt, mint egy kockázati tőkealap vezetője, amely nem von be külső finanszírozási forrást, optimistán látom a tranzakciók alakulását. Célunk, hogy gyorsan növekvő vállalatokat találjunk, a szektor ehhez képest csak másodrendű kérdés. Eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy az IT, az egészségügy és a specializált területen működő gyártó, illetve szolgáltatói szektorok teljesítenek a legjobban. Még mindig szkeptikusak vagyunk ugyanakkor a megújuló energiát előállító iparággal, ahol eddig nem találtunk számunkra megfelelő megtérülési potenciált felmutató céget.

Ezeken túl, milyen feltételeknek kell, hogy megfeleljen egy Önök által befektetésre érdemesnek tartott cég?
Mint mondtam, bármely iparágra nyitottak vagyunk. Természetesen vannak szakértőink különböző szektorokból (pl.: egészségügy, magas szintű gyártás és szolgáltatások, stb.), de ettől függetlenül minden dinamikusan fejlődő vállalat érdekes lehet, amely értékét legalább meg tudja háromszorozni a befektetési időszaka alatt, ami jó esetben 3 és 5 év között van.

Van már esetleg konkrét befektetési célpont 2010-re vagy még várakozó állásponton vannak? Terveznek magyarországi akvizíciót?
Vannak konkrét cégek, melyek potenciális befektetési célpontok lehetnek, és amelyekkel már hónapok óta tárgyalunk a feltételekről, és vannak olyan projektek is, melyek időről-időre látókörünkbe kerülnek, miután a vállalkozók jobban megismernek minket és látják, mit és hogy akarunk csinálni. Ebből a szempontból nincs különbség Magyarország és Lengyelország között. Tüske Tamás, Magyarországért felelős igazgatónk épp aktív tárgyalásokat folytat egy magyar céggel, miközben heti rendszerességgel érkezik megkeresés olyan tulajdonosoktól, akik találkozni szeretnének munkatársainkkal. Magyarország egyik sajátossága, hogy rendkívül sok a technológiai fejlesztések területén működő cég, ami nekünk érdekes lehet, így az ország előkelő helyet foglal el potenciális befektetési célpontjaink közt. Ennek köszönhető, hogy idén irodát szeretnénk nyitni az országban.

Az EVF továbbra is tartani fogja vezető helyét a régiós kockázati tőkealapok között?
Természetesen jó érzéssel tölt el minket, hogy mi vagyunk a legjobbak, de komolyra fordítva a szót: célunk, hogy 2010-ben legalább 20 millió eurót fektessünk minimum 4, legfeljebb 7 vállalatba. Az első magyarországi ügylet lezárása a prioritások között van.

Hogyan látja a fel- és kivásárlási piacot hosszabb távon?
A mi üzletünket kizárólag az akvizíciók jelentik. Összességében eddig több mint 200 tranzakciót zártunk le a befektetésekkel és exitekkel együtt és nem tervezzük a leállást. Persze a magántőke, illetve a kockázati tőkebefektetések mellett számos másfajta ügylettípus létezik a piacon, melyeket nem érint kedvezően a finanszírozás hiánya, a magasabb árazás, nem is beszélve a rendkívül volatilis üzleti mutatókról. Mindent egybevetve a döntéshozók sokkal elővigyázatosabbak és nem hajlandók már megfizetni a magasabb árat, így kevesebb a tranzakció. Úgy gondolom, hogy a következő években újra növekedni kezd majd az ügyletek száma, azonban a történelmi csúcsok eléréséhez több időre lesz szükség.